Technologie

Nokia pluginy do iSync

V rámci podpory tzv. chytrých telefonů se Nokia rozhodla zasáhnout tam, kde Aple a iSync trochu zaspali. Zde naleznete pluginy, které spárují iSync a Váš telefon.


main_mac_498x252

Licence OS - MAC vs. Windows Vista

osx_vs_vista_upgradespage22_blog_entry262_1

Virtualizace OS

Pokud jste ještě neslyšeli o virtualizaci, pokusím se vám přiblížit, o co jde. Zajímavý článek o této technologii naleznete ZDE.

Zjednodušeně řečeno: jedná se o SW, který umožňuje na jednom počítači spustit jiný operační systém. Mohou tak běžet souběžně a je možné mezi nimi přepínat podle toho, který zrovna chcete využívat. Přesto, že tato technologie funguje i na PC, mám osobní zkušenost s virtualizací na počítačích Macintosh.

Jedním z programů, které jsou na velmi vysoké úrovni a stále se vyvíjejí je Parallels Desktop.

desktop_jumbo

Výhody jsou zřejmé: můžeme využívat prostředí obou (nebo několika) operačních systémů s jejich specifickými vlastnostmi. Nevýhodou je naopak fakt, že oba OS využívají jeden HW, takže při složitějších operacích je to poznat na výpočetním výkonu a rychlosti.
Pokud však nebudete hrát náročnější hry (např. používající DirectX) nebo grafické aplikace typu Adobe, může být toto řešení zajímavé pro všechny, kteří v práci používají Windows, ale doma jsou raději na MAC OSX nebo Linuxu.

Vždy je nutné nejprve zvážit co děláte a používáte, případně jaké budou vaše budoucí potřeby. Potom může být virtualizace vítaným pomocníkem. Dalším v pořadí může být CrosOver.

GPS - kterou vybrat?

Nejen letošní Invex potvrdil zřejmý trend posledních měsíců. GPS navigace na všechny způsoby a do všech možných zařízení se stávají běžnou součástí našeho života čím dál více.

010-00455-10_11

Chceme-li vybrat tu správnou, musíme si nejprve dobře promyslet několik faktorů. Žádná navigace totiž neumí všechno. Ne všechny totiž "umí" česky, u jiných je problém ukládání vlastních tras, plánování průměrné rychlosti nebo kvalita map.
Některé firmy vyrábějí software, který lze použít jen na PDA s konkrétním operačním systémem a už ne na mobilním telefonu atd. Proto je dobře si rozmyslet:

- na jakém zařízení chcete navigaci používat (PDA, All-In-One, mobilní telefon, počítač, Palm ...) a jaký operační systém toto zařízní používá
- nehledejte to nejlepší, ale to nejvhodnější - pokud budete kupovat SW s detailními mapami USA, ale běžně tam nejezdíte ...
- zvažte podporu a budoucnost dodavatele ... jak z hlediska vývoje, tak z hlediska dostupnosti
- vsaďte na správného koně - ne všechny systémy budou v budoucnu dále podporovány

Nejznámější a komerčně úspěšné systémy jsou například:

TomTom - www.tomtom.cz

( dodavatel www.sunnysoft.cz)

Picture 3Picture 4Picture 5

Route 66 - www.66.com

(dodavatel - www.euroatlas.cz)

box_navigate7eubox_mobile7_series60


Dalšími významnými společnostmi dodávajícími GPS navigace jsou www.mio.cz, www.i-go.com, www.garmin.cz, www.smart2go.com, www.navigon.com nebo www.beonroad.cz.

Invex 2006

Včera skončil další ročník mezinárodního veletrhu informačních technologií a spotřební elektroniky Invex - Digitex 2006. Více se dozvíte ZDE.

Přes několik dobře míněných rad, že už Invex není to co býval a že je to ztráta času jsem se rozhodl jej přece jen navštívit. Po pár hodinách jsem pochybovačům bohužel musel dát za pravdu. Smysl má možná pro vystavovatele, protože "jsou vidět" a mají možnost se na jednom místě pozdravit s konkurencí či udržet obchodní i přátelské vztahy. Určitě má smysl pro Messe Dusseldorf, z pochopitelných důvodů Happy. Řekl bych, že má dokonce i smysl pro obrovské zástupy teenagerů, kteří zabijí čas, podívají se do Game Hall a osahají se některé exponáty.
Nemá však příliš podle mého smysl pro většinu IT managerů nebo majitelů firem.

Existuje i pár racionálních důvodů proč Invex navštívit, ale je otázkou zda poslech přednášek, koupě časopisů za nižší ceny, osahání si novinek známých z internetu nebo podívání se na hezké hostesky není jen ztráta Vašeho drahocenného času.

Objektem mého zájmu byly informační systémy pro malé a střední podniky (MSP), VoIP technologie a GPS navigace. Ve všech těchto kategoriích jsem nenašel něco nového a jen se mi potvdilo to, co jsem předvídal již minulý rok. Čím dál více firem přizpůsobuje svoji nabídku MSP: ceny klesají, servis se vylepšuje a komplexnost jako balíčkové řešení našich problémů hlásá každý.

Chcete-li však mít přehled o skutečných novinkách a trendech, mrkněte raději na Internet, pořiďte se RSS čtečky, vyhledejte správné servery a nechte technologie, ať udělají vše ostatní ...

Nebojte se PayPalu

Rádi byste nakupovali na internetu, ale máte strach ze zneužití Vaší kreditní karty? Chtěli byste koupit zboží nebo třeba software ze zahraničí?
Pokud jste odpověděli 2x ano, měl bych pro Vás tip. Jedná se o platby přes internet prostřednictvím platebního systému, který osobně využívám zejména k nákupu SW již téměř 2 roky. Musím říci, že je to bezpečný, rychlý a komfortní způsob.

paypal_logologoEbay_150x70

Jedná se o jeden z nejrozšířenějších platebních systémů PayPal, patřící ke známému portálu eBay.

Podle mého nabývá na aktuálnosti jeho používání i pro firmy zejména za toho důvodu, že už nyní můžete platby jeho prostřednictvím také přijímat! Chcete-li se dozvědět jak se zaregistrovat v tomto systému, klikněte ZDE. Více informací o tomto systému a jeho historii se dozvíte ZDE.

Prostor na webu

Přemýšleli jste někdy, jak poslat někomu např. 50 MB soubor a přitom neumíte pracovat s FTP? Chtěli jste si uložit nebo zálohovat nějaká data a nemáte CD nebo DVD vypalovačku? Rádi byste sdíleli s přáteli či obchodními partnery fotky, videa, písničky nebo jakékoli elektronické soubory a bojíte se sdílet přímo Váš počítač?

Pak mám pro Vás dva příklady, která by Váš problém vyřešili. Rozdíl je v zásadě v používaném jazyce a velikosti dat, které můžete zdarma uploadovat na tyto servery a samozžejmě v odlišném ovládání.

První z nich je edisk.cz. Po zadání uživatelského jména a hesla se můžete rozhodnout, zda využijete služby zdarma (250 MG a 100 MB na soubor) nebo budete platit určité měsíční poplatky při větším prostoru. Aktivace Vám přistane na zadaném mailu během pár minut a můžete službu začít využívat. Pak už jen stačí přihlásit se pod svým jménem a heslem z kteréhokoli místa nebo poskytnout tyto informace pověřeným osobám ... Rozhraní je přehledné, intuitivní a logické, stačí to jen vyzkoušet.

Picture 4

Druhým tipem je podobná služba pro ty z Vás, kteří hledají větší prostor na umístění dat a nečiní jim problém angličtina. Jedná se o službu box.net. Opět se jedná o rychlé řešení, které po Vás nechce jiné informace než mailovou adresu. Můžete si jednoduše například vytvořit samostatnou složku, které přidělíte statut sdílení a okamžitě ji publikujete na web. Výhodou proti předchozímu řešení je až 1 GB dat zdarma a více nabízených funkcí. Některé možnosti jsou zpoplatněny (4,99 USD), ale ke standardnímu užívání Vám stačí základ.

Picture 1Picture 2

Osobně využívám spíše druhou variantu právě z důvodů vyšší kapacity a některých funkcí, kterými první varianta zatím nedisponuje. Have a fun!

iTunes vs. Rusové

Pravděpodobně nebude příliš těch (zejména u mladší generace), kteří by neslyšeli o iPodu nebo iTunes - výborném multimediálním přehrávači od společnosti Apple. Chcete-li legálně stáhnout z internetu např. písničku ve formátu mp3 prostřednictvím služby iTunes, bude vás to stát 0,99 USD. V České republice zatím bohužel tato služba není aktivovaná, ale celosvětově je lídrem na trhu.

Na britském trhu si stahuje přes iTunes cca 44% zákazníků, ale hned na druhém místě je ruský hudební server Allmp3.com! Tento zajímavý podnik funguje bez reklam v tichosti od r. 2001 a nabízí legálně (alespoň podle ruských zákonů) stahování písniček v kvalitě limitně se blížící CD zvuku a za ceny, které zákazníky přitahují. V současné době je server provozován na doméně allofmp3.cz.
Tato skutečnost je ovšem trnem v oku nejen Mezinárodní federaci fonografického průmyslu (IFPI), ale i hudebním gigantům. Sice bylo zasláno několik formálních stížností, ale Allmp3.com dělá šikovně jen to, co mu dovolují starčí smlouvy s Ruským svazem pro autorská práva a Ruskou společností pro multimédia a internet.

Picture 2

Hlavním lákadlem je samozřejmě cena. Sami si zvolíte kvalitu a tím ovlivníte i cenu stahované písničky. Rusové si totiž neúčtují za jednotlivý song, ale za objem stažených dat. Typická čtyřminutová píseň se 192 Kbps ve formátu mp3 vyjde asi na 11 centů, proto není možn se jeho popularitě divit. Písně jsou uloženy ve formátu VBR MP3 384 Kbps a server provede po objednání konverzi v reálném čase do formátu vaší volby - MP3, AAC, OGG nebo WMA.

Co z toho vyplývá? Proti lídrům na trhu lze uspět, ovšak kromě dobrého podnikatelského nápadu (nebo i kopírování efektivnějším způsobem) je nutná technická inovace a špičková kvalita. To si myslím, že je platné i v obecnější rovině.

Startujeme AdWords

Dnes jsem dal do pohybu vlastní zkušební internetovou reklamní kampaň pomocí Google AdWords. Tento reklamní program je mnohem účinnější a efektivnější než standardní reklama na webových portálech, protože se platí podle toho kolik návštěvníků se proklikne až k Vašim stránkám. Navíc můžete oslovit specifickou skupinu uživatelů zadáním požadovaných kritérií, takže vaše prostředky jsou maximálně efektivní a v konečném důsledku je reklama i mnohem levnější.

Zde jsou statistiky přístupů na moje webové stránky. Chci tím demonstrovat počet návštěvníků do doby, než začnu s kampaní. Po třech měsících udělám porovnání a jsem zvědav, zda se počet přístupů adekvátně změní.

Picture 1

Zde naleznete postup, jak si zařídit účet u Google AdWords, platby, nastavení a další potřebné náležitosti před započetím reklamní kampaně. Chcete-li se dozvědět něco o tom, jak si sami zařídit internetovou reklamu, navštivte tyto webové stránky.

Elektronický podpis

Patrně jste již slyšeli o tom, že existuje elektronický podpis (EP). Kdo z vás s ním ale má nějaké zkušenosti|?
Není to (jak se možná někteří z Vás domnívajíWinking naskenovaný obrázek Vašeho podpisu a vložený jako příloha do e-mailu. Díky rychlému rozvoji technologií a zejména elektronickému "životu na Internetu " je stále větší snaha o větší zabezpečení elektronických dokumentů. Stejně tak, jako si chráníte (nebo byste měli) svoje data antivirovými programy, zálohováním a kopiemi, firewaly a podobně, je stále důležitější chránit svoje data při posílání informací přes Internet.
Jsem jeden z těch, kteří "věří, že existuje, ale ještě jej nikdy neviděl". Proto jsem se rozhodl si jej opatřit. Nejprve však trochu teorie.

kam_jit_mapacasova_razitka

Co je tedy EP a k čemu je potřeba? Zjednodušeně řečeno, EP je zašifrovaná informace, která je připojena k elektronické komunikaci a která Vás jasně identifikuje. To, že například byla odeslána zpráva z vašeho počítače ještě nedokazuje, že jste tuto zprávu odeslali skutečně Vy! Daleko důležitější než běžná konverzace však je nutnost ověření při posílání citlivých dat při komunikaci s úřady. V budoucnu bude samozřejmostí elektronická komunikace s Vaším lékařem, bankéřem nebo psychoterapeutem a jsem přesvědčen, že nikdo z nás nechce ztratit svoje soukromí.

Další informace naleznete ZDE nebo přímo u zdroje - ministerstvo informatiky.

Jelikož je situace pro uživatele Mac OSX složitější než pro většinovou platformu Windows, rozhodl jsem se pořídit verzi el. podpisu, která zatím neumožňuje komunikaci s úřady. Postupoval jsem podle následujícího návodu.
Pro uživatele Windows je zde několik možností. Odkazy na následující stránky Vám řeknou víc. Pokud chcete získat konkrétní zkušeností uživatele s registrací u České pošty, doporučuji tento odkaz.
Certifikačních autorit (CA) nabízejících svoje služby je více, ale v současné době mají jen tři akreditaci MICR. Už máte také svůj elektronický podpis? Jaké jsou Vaše zkušenosti?

Outsourcing a ICT security

Ruku na srdce ... kdo z nás manažerů si při běžném rutinním provozu vzpomene na to co se stane, když bychom přišli o firemní data? Ať už zásahem hackerů, chybou zaměstnance nedodržujícího základní bezpečnostní zásady nebo firmou, která udělala špatně svoji práci nebo podcenila zabezpečení.

Kdo z malých firem má zpracovánu strategii IS/IT, jejíž součástí jsou jasná pravidla včetně toho jak zabezpečit data, dále pak postupy zálohování dat a ochrany proti zneužití informací a komunikace (pokud nejsou IS/IT řešeny interně) s externí společností outsourcující tuto oblast? Faktem je, že přes stovky virů a ostatních havětí potulujících se po internetu, je většina problémů způsobena zásahy interními (za více než devadesáti procenty stojí běžný uživatel nehledě k nákladnosti řešeníWinking.

page2_blog_entry115_1

Pokud se nyní podíváme na dodavatele informační bezpečnosti, nelze vytrhnout její řešení z kontextu bez znalosti korporátní strategie, ale obecně se dá říci jak postupovat v případě hledání externího řešení.

Co byste neměli slyšet od dodavatele bezpečnostního řešení:

Zajistíme vám stoprocentní bezpečnost ... ta totiž neexistuje a seriózní dodavatel ji nebude slibovat, jde o maximální možné zabezpečení a eliminovat případná rizika
Vše zařídíme, o nic se nemusíte starat ... přestanete mít přehled a ohrožujete tím to nejcennější co máte - data
Tohle je jediné možné řešení
... většinou to není pravda a často je více možných řešení - byť jen v případě různých dodavatelů
To se nemůže stát
... na to nelze spoléhat a historie zná tisíce případů a neomylnost neexistuje ani ve světě software i hardware
Máme pro vás nejlepší řešení
... mimochodem co vlastně děláte? ... nejde o to nechat si vnutit "ideální řešení", ale najít nejlepší řešení v kontextu po seznámení se z celkovou situací
Toto budeme muset měnit
... pokud jde o špatné návyky tak ano, v opačném případě je to špatná taktika - bezpečnostní řešení by nemělo být téměř postřehnutelné

V každém případě je nutné si uvědomit, že bezpečnost firemních dat je nikdy nekončící proces a proto je důležité vypracovat IS/IT strategii tak, aby stála na pevných základech. Měla by také akcentovat i finanční situaci a budoucí růst. Zkuste si uvědomit, že zabezpečení není náklad, nýbrž investice. Zkuste si spočítat kolik vás stojí zabezpečení a kolik byste museli zaplatit, kdybyste o - byť jen část - svých dat přišli.
Podmínkou komplexního řešení by měla být systematičnost a dlouhodobá stabilita, důležitou součástí pak školení o informační bezpečnosti, které může ušetřit statisíce.

(ne)Bezpečný Skype

Řada z vás se jistě setkala s volně dostupným softwarem Skype. Od svého uvedení někdy koncem roku 2003 si tento program umožňující nejen chat, ale především volání "zdarma" prostřednictvím Internetu nainstalovalo téměř 54 milionů zákazníků. Zvláště od září 2005, kdy za neuvěřitelnou částku 2,6 miliardy dolarů koupila tvůrce této technologie - společnost Skype Technologies aukční on-line síň eBay, se počet zákazníků navýšil o dalších 12 milionů a dále strmě roste.

Především díky jednoduchosti instalace a obsluhy, raketovému rozšíření a velké oblíbenosti je trnem v oku klasických i telefonních společností i nově vznikajících společností nabízejících komplexní řešení internetové telefonie. Možná i proto se tyto lobbistické skupiny pokoušejí různými průzkumy znehodnověrnit Skype a vyvolat zdání, že je tato technologie velkým potenciálním bezpečnostním rizikem. Je to však pravda?

Skype je potenciálním rizikem právě z toho důvodu, že je přitažlivý pro miliony uživatelů a stáhnout a nainstalovat si jej může každý zaměstnanec mimo kontrolu manažerů IT. Je navíc uzpůsoben tak, aby procházel přes firewally a nenechával téměž žádné stopy své přítomnosti. Díra vytvořená pro telefonní hovory pak může být zneužita ke krádeži dat nebo vypuštění virů.

page2_blog_entry113_1

I když dosud nebyly hlášeny žádné útoky zneužívající technologii Skype sám provozní ředitel společnosti říká, že je možná správné, aby se Skypu vyhýbaly společnosti, které jsou například v rukou státu nebo pracují s citlivými informacemi. Podobně na tento jev nahlížejí některé nadnárodní společnosti (farmaceutická Novartis nebo chemická Degussa) či university a výzkumná pracoviště.

Na druhou stranu jednotlivci nebo malé firmy, které počítají každou korunu a o bezpečnost se příliš nestarají jsou Skypem nadšeni. Ale ani některé velké společnosti si z toho těžkou hlavu nedělají ( obří Greif s obratem 2,2, mld. dolarů). Skype se stále snaží potenciálně napadnutelná místa uzavřít a například nezávislý čtyřměsíční bezpečnostní audit z poloviny loňského roku jej označil za bezpečný a spolehlivý.
Společnosti s nejpřísnějšími normami se patrně budou Skypu vyhýbat, ale podle mého dokud se hackerům nepodaří vymyslet na Skype útok, můžeme si být relativně jisti a nerušeně chatovat a telefonovat.

Orbovat se vyplatí

Pro ty, kteří ještě neslyšeli o službě Orb tu mám námět na využití této technologie.

Služba funguje tak, že si do počítače nainstalujete aplikaci a vymezíte jí oblast vašeho HDD. Tím z něj vytvoříte server. Ten pak dokáže vyslat požadované soubory kamkoliv, kde se zrovna nacházíte.

Použijete přitom připojení přes webové stránky www.orb.com a o požadovaný materiál si říct. Nainstalovaná aplikace pošle zvolené soubory z vašeho domácího počítače na server služby Orb a ten pak do počítače u kterého se zrovna nacházíte. Přijmout data můžete i do PDA, telefonu nebo Palmu ... zkrátka do jakéhokoli zařízení podporující přehrávače RealPlayer nebo WindowsMediaPlayer. V případě souborů-dokumentů je samozřejmě také nutné mít potřičnou aplikaci.

Možná jste se dostali do situace, kdy jste si chtěli vzít práci domů a nevěděli dopředu, které dokumenty budete potřebovat. Jelikož si všechny soubory vzít nemůžete nebo nechcete, stačí nasdílet předpokládané data na firemním disku a doma můžete mít vše potřebné. Nebo jiné využití Orbu: můžete své soubory zpřístupnit přátelům. Stačí jen přidat jejich jména do seznamu příjemců a oni si mohou přes příjemné uživatelské prostředí stáhnout co chtějí.

Picture 3

Jako vše má i Orb svoje kladné stránky stejně jako zápory. Mezi ty příjemné patří nulové náklady (kromě připojeníWinking, nezávislost na serverech třetí strany, možnost sdílet cokoli co máte na počítači. Na druhou stranu je nutné mít rychlé připojení a určité nebezpečí - byť relativně nízké - existuje v průniku nepovolaných do vašeho počítače.

Orb podle mého ukazuje jednu z cest, kterou se spotřební elektronika a komunikační technologie budou ubírat.

Jeho Veličenstvo Google

Google se pomalu, ale jistě stává tím, čím býval Microsoft. Mladou a energickou společností, která pracuje na řešení největších technických problémů dneška. Než se internet stal fenoménem, jímž je dnes, lákal špičkové talenty zajímající se o nejobtížnější technické problémy především Microsoft nebo SunMicrosystems. Pokud si však Google udrží svoje postavení v čele inovací, mohly by položit základ příští generace podnikových laboratoří jako Xerox, IBM nebo HP.
Silným lákadlem pro nynější přední odborníky je pracovat s některými technickými guru technologií jako XML, Unix nebo AltaVista.

logo-1

V Googlu je však neméně přitažlivý další fakt. Je zde vytvořena bláznivá kultura dokonale synchronizovaná s excentrickým životním stylem. U techniků je například podporováno, aby jeden den v týdnu věnovali čas vlastním projektům, relaxovali v prostorných kancelářích jízdou na kolečkových bruslích nebo chodili do podzemních garáží hrát hokej.

Většina z nás zná jeho logo v souvoslosti s vyhledáváním, ale ne všichni ví o dalších zajímavých projektech. Proto zde naznačím některé z nich.

- reklamní programy AdWords a AdSense

- Google email asi není třeba představovat, nicméně existuje i v české lokalizaci a jeho intuitivní prostředí je bezesporu povedené.

- Google Earth je program, který vám umožní prohlédnout si jakékoli místo na Zemi v 3D na základě satelitních snímků a můžete jej zdarma stáhnout ZDE. I když tento produkt nijak zvlášť nepropaguje, díky spolupráci s NASA naznačuje, kam míří jeho další kroky.

- Google Desktop je produkt k lokálnímu vyhledávání souborů. Kromě toho umí i spoustu dalších funkcí, např. zobrazovat přijaté e-maily či navštívené webové stránky. Zdarma jej lze stáhnout ZDE. Bylo zde myšleno i na firemní klientelu, kdy se počítá s nasazením na několika PC i na víceuživatelském počítači.

- Google Blog je reakcí na rozmach internetových blogů (deníčků), které nás poslední dobou zaplavují a mají za cíl odhalit na veřejnosti svoje názory a postoje. Stránka, kde můžete zdarma využít prostředí bez znalosti HTML nebo PHP kódů.

Dalšími technologiemi (z nichž některé přišli na svět akvizicíWinking jsou: Google Local for Mobile, Google Moon, Google Sitemaps, Google Base, Google Toolbar a další.

S některými výše uvedenými produkty se Vás pokusím seznámit někdy příště.

Budoucnost = interaktivita

Celosvětově připadá na televizní reklamu asi 40% reklamních výdajů. Nyní však nastává u TV vysílání fragmentace trhu. Jestliže dříve existovaly ve vyspělích zemích tři nebo čtyři televizní kanály, nyní jsou to často desítky. Umožňují to mimo jiné digitální televize, satelity nebo kabelové vysílání. Na jedné straně se tříští zájem u diváků na více oblíbených stanic a společnosti buď vydávají vyšší částky za reklamní čas nebo se musí rozhodnout, kterou cílovou skupinu chtějí primárně oslovit. Na druhou stranu je pravděpodobné, že budou v oslovení konkrétního segmentu mnohem efektivnější.

Obrovským tempem se rozšiřují nová média, především pak internet a mobilní technologie. Vliv digitalizace bude nebývalý a během nejbližších let bude většina nakupovaných médií digitální.

Internet není jen nosičem reklamy, umožňuje nám především interakci mezi námi a spotřebitelem. Tuto aktivní komunikaci nám není schopna zajistit klasická televize, rádio ani tisk. Přes jeho zřejmé možnosti však většina společností není ochotna (nebo schopna ?) využít toto médium efektivním způsobem. Jeho možnosti jsou totiž využívány stále z malé části a proto je zde výzva především pro MSP. Efektivním marketingem lze využít internetu a do určité míry eliminovat kapitálovou sílu velkých společností.

Mobilní telefony již přestaly být pouze komunikačním přístrojem, stávají se dalším významným médiem. V nejbližších letech se stane zcela jistě dalším zásadním interaktivním médiem, který již nyní dává velké možnosti při využití jeho potenciálu.
Jelikož je to jediné skutečně mobilní médium s velkým dosahem a možností okamžité reakce, stačí se jen zamyslet nad možnostmi využití získaných kontaktů a obchodní síti. Ve spojení s internetem, informačním systémem společnosti a některými dalšími technologiemi jsme schopni velice efektivně a relativně levně zajistit oboustrannou komunikaci se zákazníkem. Ta nám může kromě zvýšeného zisku zajistit veledůležité marketingové informace.
Proto si myslím, že v nejbližších letech mobilní technologie výrazně ovlivní trh a nabídnou jak marketérům, tak manažerům firem netušené možnosti.

Jedna z největších mediálních agentur na světě Aegis Group odhaduje, že nárůst výdajů na reklamu a marketing bude v celosvětovém měřítku růst o cca 5,2%. Tento růst se samozřejmě liší region od regionu (Francie 2,2%, USA 4,1%, střední a východní Evropa 9%, Čína 18%). V nejvyspělejších ekonomikách se nynější výdaje pohybují mezi 2-2,5%.

Kolik prostředků vydává na reklamu a marketing Vaše společnost ?

Inteligentní tisk v síti

Druhým zajímavým technologickým produktem, který mne na letošním Invexu zaujal, je sofistikovaný nástroj na správu tiskových úloh SaveQ od brněnské společnosti Y Soft.

Základem tohoto řešení je server, na kterém běží softwarová aplikace SaveQ, která ovládá a rozděluje tisk v síti. Každá tisková úloha je předána serveru a ten pak (dle předem definovaných kritériíWinking rozhodne, kde a zda bude dokument vytištěn. Takovou úlohu pak dokáže přesně (!) a v přehledné formě zaúčtovat na vrub jednotlivce, skupiny nebo projektu. Sledování vytíženosti pak lze následně využít při optimalizaci tiskového prostředí.

Picture 10

Sledování funguje jak on-line, tak i off-line. V případě on-line se zaúčtuje pouze skutečně vytištěná stránka a to nedokáže žádný jiný produkt na trhu. SaveQ dokáže monitorovat kopírování s autorizací pomocí terminálu. Pokud není terminál aktivován (manuálně či kartou) je kopírování blokováno.
Totéž platí i pro zabezpečený tisk. Je využitelný všude tam, kde není žádoucí nechávat tištěné dokumenty na očích pro neoprávněné osoby (využití - management, projekty atp.).

Picture 12 Picture 16

Monitoring lokálního tisku často odhalí vysoké náklady a jsou poté impulsem pro hledání optimálního (a levnějšího) řešení.

Picture 11

VoIP - telefonování budoucnosti?

Jedním z klíčových témat na letošním Invexu byla internetová telefonie. O co vlastně jde?

Především v posledním roce je
Voice-over-Internet-Protocol velkým tématem. Některé studie hovoří o tom, že v roce 2009 bude 80% hlasových služeb fungovat na bázi IP protokolu. Za tři roky by dokonce v segmentu malých a středních firem měla více než polovina z nich komunikovat výhradně přes datové linky. Telefonování přes internet bez paušálu, bez geografického omezení, s komfortem obsluhy hovorů a bez dalších vysokých nákladů - to je budoucnost.
První a nejjednodušší možností je komunikace mezi dvěma počítači. Typickým příkladem je telefonování pomocí software - např.
SKYPE.
Dalším způsobem je propojení mezi dvěma IP telefony - hovor je naprosto shodný s telefonováním v běžné telefonní síti.

Picture 3

Třetím způsobem může být volání do všech tuzemských a zahraničních telekomunikačních sítí, jak pevných tak i mobilních. Současně lze sestavit hovor mezi IP telefony navzájem, nezávisle na ústředně poskytovatele služby.

Picture 5

IP telefonii lze s úspěchem použít i v menších firmách s pobočkovou ústřednou. Adaptér lze totiž jednoduše připojit k pobočkové ústředně, na které se nadefinuje pevná předvolba, jejíž vytočením lze odchozí hovory směrovat buď přes stávající linku nebo přes internet.

Picture 6

Jednou z firem nabízejících komplexní řešení je společnost Net24, která je partnerem Unient Communications. Z mnoha dalších firem nabízející profesionální řešení lze jmenovat firmy Ipex nebo Mattes.


Monitoring Internetu

Co je monitoring a k čemu nám slouží ?

V září letošního roku provedla společnost Internet Info provedla analýzu českého Internetu, ze které vyplývá, že společnosti TOPlist a NAVRCHOLU.cz mají téměř 90% podíl na českém trhu monitorovacích služeb. Obě služby měří více než 6 000 webových stránek umístěných na doméně druhého řádu.

Zatímco
TOPlist se orientuje na nenáročné klienty, kteří chtějí mít bezplatně jen základní představu o návštěvnících svých stránek, NAVRCHOLU.cz díky množství poskytovaných statistik, individuálnímu přístupu a stabilnímu zázemí patří do segmentu profesionálních služeb. Je nejpoužívanější komerční měřící službu u nás.

Z naměřených čísel také vyplývá, že pouhých 7% webových stránek využívá některou z měřících služeb. Většina webů tedy se statistikami svých webů nepracuje vůbec nebo nedostatečně. Vzdávají se tak možnostipřizpůsobovat obsah internetové prezentace zájmům a potřebám svých návštěvníků.

Picture 1

Především NAVRCHOLU.cz nabízí širokou paletu služeb a nástrojů, které jsou nezbytným předpokladem úspěšné realizace a optimalizace internetového marketingu.

Nebo můžeme zjišťovat informace z internetových serverů o naší firmě, produktech nebo konkurenci. Cokoli chcete. Jen je nutné mít jasné zadání.

Co je RSS ?

Určitě jste si na webových stránkách všimli značky RSS. Víte co to je RSS formát nebo RSS kanál ?

Co je RSS kanál?

RSS (RDF Site Summary) je velmi jednoduchý formát pro čtení zpráv a článků z různých zpravodajských i jiných serverů, které se snaží svým čtenářům zprostředkovat různé užitečné i různě užitečné informace. Principem RSS kanálů je čtení pouze aktuálních článků, bez nutnosti navštěvovat hlavní a ostatní stránky serverů. Seznam článků se zobrazí přímo ve čtečce RSS a poté má čtenář právo volby, zda načte konkrétní článek se serveru nebo zda článek číst nechce.

RSS formáty

RSS formát nyní existuje v různých verzích od verze 0.90 přes asi nejčastěji používanou verzi RSS 0.91 až po verzi RSS 2.0. Ve své podstatě jde o soubor typu XML, který obsahuje seznam článků na určitém serveru. U každého článku je uveden název, www adresa a popis. Některé verze RSS podporují další položky jako je datum vložení nebo aktualizace atd. V poslední době některé servery využívají formát RSS i pro čtení diskusních příspěvků u každého jednotlivého článku.

Jak číst RSS

Zdroje ve formátu RSS je možné číst hlavními dvěma způsoby. První způsobem jsou tzv. webové (internetovéWinking čtečky RSS a druhým způsobem je použití specializovaného programu (tzv. softwarové čtečky RSS) .

Webové čtečky RSS

Webové čtečky RSS jsou specializované webové stránky nebo servery, pomocích kterých můžete pročítat články a zprávy z různých RSS zdrojů, které jsou tříděny podle typu zpráv nebo serveru. Většina webových čteček RSS nabízí již personifikaci. Pomocí personifikace vyberete pouze ty zdroje nebo obory zpráv, které jsou pro Vás atraktivní.

Softwarové čtečky formátu RSS

Softwarové čtečky RSS jsou specializované programy, které umí načíst zdroje z vlastního katalogu nebo z jednotlivých zdrojů (zadáním adresy RSS). Softwarové programy, které čtou RSS formáty, mají vlastní prohlížeč internetových stránek nebo využívají výchozí prohlížeče www stránek (MS Internet Explorer,Opera, Firefox, ..)

Co je to RSS kanál a jak ho využít?

Díky RSS můžete být aktuálně informováni o novinkách na webu. Ať už se jedná o Aktuální informace o našem hostingu nebo o nové články na nějkém zpravodajském serveru. Vždy záleží na tom, zda vám onen web nabízí RSS kanál.
RSS kanál je vlastně jen cesta k souboru na Internetu, který obsahuje aktuální informace, které vás zajímají. Pokud tuto cestu (odkaz) vložíte do nějaké RSS čtečky, budete aktálně informováni o tom, co bylo na sledovaný web přidáno.
RSS čtečka může být aplikace, která běží u vás na počítači. Stačí, když do ní přidáte odkaz na RSS kanál, který získáte na webu, odkud chcete novinky odebírat a čtečka vás pak pravidelně informuje, pokud je na tom webu něco nového.

© 2012 Jiri Koukal. Powered by RapidWeaver