Politické dění

Tak tu máme vládu...

Necelé 2 měsíce po volbách se zrodila nová - pravicová vláda. Bude dobrá či špatná? Reformní či populistická? To ukáží nejbližší měsíce...

Zároveň se po krajských volbách ukáže, zda voliči dali hlas novým stranám protože byli otráveni současným politickým děním nebo to byl výsledek dlouhotrvající krize politické důvěry. Osobně jsem velice zvědav na nově vytvořenou VV. Na jednu stranu chápu, pokud se vládní ministři obklopí schopnými manažery (např. z ABL), kteří již něco v soukromém sektoru dokázali.
Na druhou stranu je zde možnost střetu zájmů a prokázání plánovaného útoku na legislativní pozice skupinou podnikatelů. Zní to možná jako šílená konspirační teorie hodící se spíše do Spojených států, ale na druhou stranu "everything is possible".

Osobně doufám ve variantu tvrdých a schopných manažerů, kteří s nezávislými odborníky prokáží správnost naší volby.


Screen shot 2010-07-25 at 17.28.58

Screen shot 2010-07-25 at 17.29.24

Důchody podle Bezděka

O nutnosti penzijní a důchodové reformy nyní pochybuje jen málokdo. Ne každý však tuší, co to bude pro dneční třicátníky či čtyřicátníky znamenat. Možná jste slyšeli o tom, že expertní "Bezděkova skupina" předá vládě analýzu a návrhy jejího možného řešení.

Jedna z možností, která s sebou přinese plánovaná referoma je v následujícím článku.

218901-top_foto1-lyv3g

Koho zajímá, kdo jsou vlastně členové této komise a jaká je její historie, zde jsou základní informace.

Pokud máte zájem prokousat se celou závěrečnou zprávou Bezděkovy komise, můžete si ji stáhnout na následujícím odkaze. Jen upozorňuji, že má přes 100 stran včetně příloh, nicméně můžete získat poměrně kvalifikovaný přehled, důvody a návrhy, které z tohoto problému vyplývají.

Volby - průzkumy a realita

Marketingoví odborníci a průzkumoví specialisté se musí ptát: "Kde udělali soudruzi z NDR chybu?" ... Happy

Jak je možné, že skupiny specialistů s moderními statistickými metodami selhali a statistická odchylka +/- 2% byla zásadně odlišná? Na tuto otázku není jednoznačná odpověď zejména před zveřejněním podrobných dat.

Nabízí se však jedno vysvětlení: významnou roli mohla sehrát skutečnost, že do poslední chvíle lidé čekali na "něco", co by je přiklonilo na tu "správnou stranu". Velké strany s ničím zásadním nepřišli, žádný skandál na poslední chvíli nekonal, žádné nové argumenty z volebního programu nezazněly.

A protože spousta z nás má tendenci podporovat slabší jedince, toto mohlo sehrát svoji roli při uvažování v posledních dnech ... a tuto náladu média a průzkumové agentury nezaznamenaly.

Je pravdou, že málokdo čte volebné program a dáme více na emoce, sympatie a jednochuchá hesla. nemáme totiž reálně možnost zjistit, kde je pravda, zejména když nás všechny strany přesvědčují, že ta druhá strana lže. I já jsem volil jinak, než jsem před měsícem předpokládal. Dal jsem tak pomyslnou "facku" preferované straně a doufám, že mne v dalších volbách přesvědčí, že jejich obroda proběhla a zaslouží si moji důvěru ... tak uvidíme.


169030

Bába a slušní lidé

Pokud bych měl odpovědět na dotaz, co mne v letošních volbách nejvíce překvapilo nebo pobavilo, odpověděl bych asi takto. Kromě samotných - docela - překvapivých - výsledků se mi líbilo větší zapojení internetu do volebního klání než tomu bylo dosud.

Nejvýraznější byly podle mého různé diskuse či prezentace na Facebooku a také různá virální videa. Nejvíce pozornosti médií získalo následující video:Možná neoslovilo nebo nepřesvědčilo zásadní počet voličů, ale mělo mnoho následovníků a rozbouřilo debatu na téma "dnešní rozhazování zadluží budoucí generace". Z tohoto pohledu klip splnil účel a tímto směrem budou podobné aktivity ovlivňovat veřejné mínění v budoucnu čím dál více.

Další video mne nadchlo, proto zde nesmí chybět. Naprosto bez výhrady souhlasím s tím, jak je prezentován demagogický plán socialistů a jejich obdivovatelů přidávat všem v kontrastu s podnikatelem, který je stále brán jako loupežník, vykořisťovatel či podvodník.
Volby 2010

Nemohu se alespoň krátce zmínit o tom, co nás s největší pravděpodobností bude ovlivňovat nejbližší roky. Jsou to výsledky letošních voleb, které jsou do značné míry překvapením a teprve čas ukáže, zda byla vůle voličů vyslyšena. Tedy odklon od populismu, agresivní marketingové kampaně amerického typu a - zejména - stabilizace veřejných financí, efektivita státního aparátu a návrat k politice jako k veřejné službě.

Kompletní výsledky voleb můžete vidět zde nebo zde.

Konečné výsledky v grafickém podání: zvítězil zdravý rozum? Nebo strach z státního bankrotu? Či to byla revolta proti velkým stranám a větší zapojení mladých do volebních výsledků?
Nevím ... čas a podrobné analýzy nám jistě ukáží, proč se tak lidé rozhodli, byť to bude mimo jiné i výše zmíněné. Každopádně jsem rád, že volby dopadly právě takto a že i můj hlas pomohl této situaci.

168904

Níže uvedený obrázek ukazuje nejčastěji zmiňované úkoly, které si naši voliči přejí. Splní tyto výzvy právě tvořená pravostředová koaliční vláda? Rozhodně má k tomu velké předpoklady. Osobně bych tento seznam doplnit o klíčovou reformu důchodové politiky ... vzhledem k demografickým tendencím a dosavadnímu odkládání je nejvyšší čas!


168837

© 2012 Jiri Koukal. Powered by RapidWeaver