Marketing & Management

Jak vyvolat poptávku

Společnost Big Board (myslím...) se během měsíce pokusila v Praze o zajímavý experiment. Vymyslela značku mléka Tučňák, dala jej na 40 billboardů a změřila před a po kampani znalost značky. Po měsíci se cca 60% (nebo 40%) oslovených zmínilo, že značku zaregistrovalo ... a dokonce i velcí výrobci měli zájem značku za několik milionů koupit. Paradoxní na všem bylo, že část respondentů bylo přesvědčeno, že výrobek viděli v sítích (Tesco ap.) ! http://www.bigmedia.cz/

Screen shot 2010-11-06 at 10.23.49

Znáte LinkedIn?

Pravděpodobně znáte nebo používáte některé sociální sítě jako Facebook, Twitter nebo Flicker. Ale slyšeli jste ji už o síti LinkedIn?

Pokud ne, můžete si přečíst pár základních údajů ZDE. Také jsem propadl této módní záležitosti a můj profil najdete na těch nejpoužívanějších sítích. Jenže! Jedenkrát za měsíc mrknu na Twitter a něco "zatvítuji". Na Facebook v poslední době kouknu ještě méně často... Zjistil jsem však, že mne toto neosobní (pro někoho velmi osobní ) otevírání se světu nijak neoslovuje. Proto jsem hledal něco smysluplnějšího.

Screen shot 2010-07-25 at 18.10.23


Ale u LinkedInu je to jinak. Není to jen tím, že jsem jej objevil teprve nedávno. Je to tím, že si uvědomuji možnosti, které mi tato síť dává. A v současné době je to další z možností, jak najít a budovat kontakty.
Stačí si najít oblast, která vás zajímá - naleznete jich tam spoustu i v češtině. Takže i když nevládnete nějakým světojazykem, máte možnost se projevit. Protože tento projekt sleduje spousta personalistů, můžete tak přijít k vysněnému místu.

Ehm ... možná jsem to měl říci hned na začátku. Tato síť je zaměřena zejména na profesní kontakty. Hledáte-li další sociální síť, kde budete do éteru popisovat, jak jste se včera zamilovali, opili nebo že máte dnes blbou náladu, zůstaňte raději na Facebooku Happy.

Nejlepší vodka na světě

Kdyby se vás někdo zeptal, jaká je nejlepší vodka na světě, co byste odpověděli? Patrně byste hledali mezi skandinávskými či ruskými výrobci a vaše volba by byla Absolut vodka, FInlandia nebo Stolichnaya...

Ale skutečnost je jiná. Mezinárodní porota vybírala tzv. slepým testem ze 115 značek a vítězem se stala britská vodka Chese z Herefordu. Že jste o ní neslyšeli? Já také ne, však je na trhu teprve 2 roky. Důvodem její jedinečné chuti jsou brambory, které si William Chase pěstuje na vlastní farmě.

Co je možné si z výše uvedeného vzít za příklad? Je sice důležitá tradice a zkušenosti, ale pokud máte špičkový produkt, jste schopni se v poměrně krátké době dostat na vrchol. Chce to jen věřit ve svůj produkt, mít skvělé a loajální spolupracovníky, dobrý marketing a ... trochu štěstí.

Screen shot 2010-06-13 at 12.09.50

Pokud chcete o této - ne zrovna nejlevnější - specialitě vědět více, zde jsou oficiální stránky.

MS ve fotbale JAR 2010

Poprvé v historii se koná MS ve fotbale v členské zemi africké fotbalové asociace. Bude zajímavé sledovat, jak turnaj dopadne. Na jedné straně dává této africké zemi možnost předvést světu fakt, že dokáží zorganizovat světovou soutěž a vytěží pro budoucí příležitosti maximum. Myslím, že JAR byla zvolena i z "politických důvodů", a o to těžší bude dokázat, že si tuto příležitost zasloužila.

Přeji jim nejen, aby v této zkoušce jihoafričané obstáli, ale aby zvládli bezpečnostní situaci a návštěvnost předčila očekávání.

Zde je pár obrázků ze zahájení v typickém africkém stylu.

1276261275_201006110116_PRG_1
1276261400_201006110120_PRG_11276261520_201006110124_PRG_1

Pro mnoho - zejména nadnárodních - společností je z marketingového hlediska zajímavé se přihlásit ke sponzoringu MS - zde je reklama a v ní zazní i oficiální znělka letošního mistrovství.Pro podrobnější informace o MS ve fotbale v JAR 2010 klikněte na následující obrázek:

jar-big

Reklamy Get a MAC ...

Pokud jste ještě nenarazili na krátké reklamní šoty, které poslední dobou podporují prodeje MACů, zde je odkaz. V případě, že chcete vidět víc (bohužel zatím ne v české verzi), klikněte ZDE.

Picture 4

Buzzmarketing

Jednou z cest, jak zajistit, aby se o vás mluvilo, je možnost využití netradiční formy marketingu - buzzmarketing (BM).

Uplatňuje se především tam, kde tradiční formy marketingu selhávají. Průkopníkem tohoto stylu je Mark Huges, který byl marketingovým poradcem firem jako PepsiCo nebo eBay. Jeho společnost se tímto fenoménem zabývá už řadu let a jeho stránky navštívíte ZDE.

shadowleft_75

Princip tohoto pojetí vychází z předpokladu, že se o vás musí vědět. Jestliže nedokážete zajistit, aby se o vás či vaší značce mluvilo, budete mnohem méně konkurenceschopní. Pokud totiž pomocí BM dokážete chytrým způsobem zajistit, abyste se stali oblíbeným tématem rozhovoru mezi známými, máte napůl vyhráno.

Chcete-li vědět některé tipy na to, jak využívat BM, zkuste "zagúglovat" nebo si pořídit patřičnou literaturu.

Falešní sobi

Určitě vás neminula povedená reklama na Vodafone. Pokud se vám ještě neomrzela, zde si ji můžete prohlédnout znovu. Druhá reklama a další následující již takový ohlas neměla. Zrodil se však reklamní hit roku 2006.

Pokud vás zajímá, jak se točila a jak se tento nápad zrodil, ZDE je článek.

Picture 1

Přemýšleli jste někdy, proč jsou některé reklamy úspěšné a některé nikoli? V současné době již nikoho neohromí nákladné a úžasně zpracované reklamy pomocí nejmodernější počítačové grafiky. Čím dál více se v záplavě reklamních náletů orientujeme a proto dobrý pokus s humorem a nenásilnou formou nás dokáže upoutat. A to dokonce tak, že se rychle éterem začínají šířit parodie a upravené skeče, lidová tvořivost je zkrátka bez hranic.
Možná s tím tvůrci prvoplánově nepočítali, nicméně byla to trefa do černého a úspěšně navázala na tradici Oskarových reklam. Dopředu totiž nejste schopni s jistotou určit, co se ujme a co nikoli ... je to jako s písněmi. Mohou mít potenciál, ale nakonec stejně rozhodne publikum.

Tomuto typu marketingové komunikace se říká virální marketing a je založen na tom, že se "na trh hodí" marketingové sdělení a počítá se s tím, že bude žít vlastním životem. V případě, že se začne šířit internetem prostřednictvím kamarádů a známých, splnil účel. Jestliže dostanete tuto zprávu od známého, přijmete sdělení jinak, než pokud vás budou masírovat reklamy nebo letáky.

On-line marketingový výzkum

Pokud přemýšlíte, jak zabezpečit průzkum trhu, zjistit reakce Vašich zaměstnanců nebo spokojenost Vašich zákazníků, mohu doporučit následující řešení. On-line služby jsou v poslední době preferovány čím dál častěji a musím říci, že i mně se při dodržení určitých bezpečnostních opatření zdá, že je to zajímavá cesta.

otazka_1otazka_2

Vezměte si jen on-line služby, které bez velkého poprasku zavádí můj oblíbený Google. Schválně, kolik z jeho služeb znáte nebo využíváte? Ale zpět k marketingovému výzkumu.

Službu, která se mi velice líbí naleznete ZDE. Podrobný popis naleznete na stránkách provozovatele, jen Vám stručně popíši o co jde. Pokud například chcete zjistit spokojenost Vašich zákazníků, je to služba přesně pro Vás.
Během hodiny jste schopni vytvořit profesionálně vypadající dotazník přímo ve webovém rozhraní ve Vašem prohlížeči. Je zde možnost využít některé přednastavené dotazníky i jejich vzhled. Během pár minut nastavíte některé další parametry jako např. upozornění, že došla odpověď, nastavení automatického začátku a konce průzkumu, omezení počtu respondentů či znemožnění odeslání odpovědi z jednoho počítače.

Picture 1

Průběžně můžete sledovat přijaté informace a po ukončení průzkumu si jen vyberete typy grafů, formát výstupu či jen surová data k dalšímu zpracování ve standardních formátech PDF, xls nebo doc.

Možná namítnete, že existují i jiné možnosti, jak průzkum zajistit. Jistě, můžete si průzkum objednat u specializované agentury. Nebo můžete vymyslet dotazník, vytvořit jej ve Wordu a rozeslat mailem . Případně ho nechat vyplnit obchodním zástupcem u zákazníka.

Otázkou ale zůstává, jak bude profesionálně výzkum probíhat, jak dlouho bude trvat, kolik bude skutečně stát a hlavně kdo a jak jej bude vyhodnocovat. Při několika desítkách odpovědí od stovek zákazníků je to složité a náročné na čas, nehledě na kvalitu a použitelnost výstupů.

Zkuste zvážit sami, zda se Vám investice 30-ti korun do zákazníka, který Vám poskytne potřebné informace vyplatí ...

otazka_3otazka_4


A zase ta komunikace ...

Komunikace ... toto slovo je často používané, ale co je jeho hlavním smyslem? Podle mého to není zdaleka "jen" předávání informací. Jejím hlavním účelem - jako nástroje práce s lidmi - je rozvoj vzájemné důvěry a shoda na cílech a úkolech, které přinesou firmě žádoucí výsledky.

Důležitým faktorem je skutečnost, že obsah i forma se musí přizpůsobit příjemci - nikoli naopak. Bohužel je tento aspekt často podceňován, zejména ve vztahu nadřízený - podřízený. Je důležité si vyjasnit vzájemná očekávání, od něhož se odvíjí úspěšná spolupráce manažerů a zaměstnanců.

Je třeba zaměstnancům práci plánovat, organizovat a následně kontrolovat? Nebo je lepší důvěřovat jejich schopnostem a názorům a snažit se je získat pro splnění firemních cílů prostřednictvím dohody? Zajisté lze argumentovat, že záleží na situaci. Jako dlouhodobě efektivnější přístup se osvědčuje ten druhý, spojený s leadershipem - vůdcovstvím.

Skutečná komunikace je zásadně obousměrná, otevřená, empatická a respektující, průběžná a zaměřená na významné skutečnosti. Je však nezbytné, aby slova, činy, názory a prezentované cíle manažera byly konzistentní a ve firmě musí být nastaveny patřičné mechanismy.

Jednou z metod je MBO (Management by Objectives - řízení pomocí cílů). Tuto metodu můžete použít jak na krátkodobé, tak na střednědobé úkoly. Je také vhodné si předtím položit otázku, zda zaměstnanec: 1. MŮŽE ?, 2. CHCE ?, 3. ZNÁ ?, 4. UMÍ ?

open_dagen_mbo_2006-1

1. Určete si měřitelné, jasně definovatelné cíle podle pořadí důležitosti.
2. Jakým způsobem a pomocí čeho se dosáhne daných cílů (metody, směrnice, postupy, zdroje ..)?
3. Co potřebujete zajistit od firmy/nadřízeného, abyste dosáhli vytyčených cílů?
4. Kdy budou jednotlivé cíle splněny, do kdy nebo v jakých intervalech budou plněny dílčí úkoly?

Hodnotící období může být dle konkrétního úkolu různě dlouhé. Zároveň je žádoucí, aby byl průběh koučován nadřízeným a měl by existovat krátký písemný zápis. Na jeho základě mohou obě strany průběžně kontrolovat, zda se neodchylují od vytyčených cílů.

Benefity a současné trendy

Počátkem letošního roku jsem v jednom z příspěvků naznačil, jak je podle mého důležitá práce s motivačními odměnami a benefity pro zaměstnance. Protože vidím tento problém v mnoha společnostech, se kterými spolupracuji, pro dokreslení uvádím ještě následující data a informace.

Čím dál více se uplatňuje ve firmách systém, kdy je zodpovědnost a volba ohledně zaměstnaneckých výhod přenesena na zaměstnance. Tento princip průžných výhod maximálně reaguje na specifické potřeby zaměstnanců. Pokud každému (dle postavení nebo druhu práce) přidělíte roční rozpočet benefitů, nechte jim také výsadní právo volby "nakoupit si" ty výhody, které firma definuje jako volitelné. Cílem je totiž stabilizovat pracovní tým a v rámci personální politiky tento přístup ocení velká část zaměstnanců.
Picture 1
Určitě máte také zkušenost, že zaměstnanec po čase vnímá jen to ohodnocení, které každoměsíčně uvidí na svém účtu nebo výplatní pásce. Jistou možností, jak tento problém vyřešit, je informovat o těchto benefitech přímo na výplatních páskách - například zveřejněním kolik má aktuálně zaměstnanec na účtu penzijního připojištění ...

Poslední poznámkou chci vyjádřit obavu některých manažerů nebo majitelů firem, že benefity jsou jen náklad a zaměstnanci je stejně neocení. Zkuste se ovšem zamyslet, zda právě špatné nastavení zaměstnaneckých výhod není příčinou. Dle výzkumu je totiž zřejmé, že existuje značný rozdíl mezi tím, co chtějí zaměstnanci a tím, co zaměstnavatelé nabízejí. Výsledky tohoto průzkumu naleznete ZDE.

Umění války

Kniha Umění války je nejen souhrnem principů a postupů, které měly vliv na vývoj teorie čínského vojenství v posledních dvou a půl tisíciletí, ale svou platnost si dochovala i do těchto dnů a je uplatňována v nejrůznějších sférách lidské činnosti.
Navržené a popsané taktické koncepty a postupy se uplatňují nejen v řadě světových armád, ale i v obchodním světě. Zejména v marketingu se osvědčuje analogie s bitevním polem a je vhodné se podívat na řešené problémy z jiného úhlu pohledu.

Vybraná pravidla se přenášejí do světa akciových trhů, do sexuálního života či sebeobrany, uplatňují se při mnoha příležitostech počínaje prostou společenskou interakcí a konče kariérním rozvojem, jsou přejímány do osobního života a běžných situací.

Picture 2

Jelikož je tato kniha - podle mého soudu - úžasnou studnicí moudra a může pomoci řešit spoustu situací v business životě, v následujících týdnech vám zprostředkuji některé její pasáže. Aby však měly pro vás větší význam, pokusím se je promítnout do konkrétních situací.

Ovládnutí účinné strategie je užitečné nejen ve válce, ale i v každodenním životě. Nauku lze použít při vyjednávání, vymáhání pohledávek, marketingu a reklamě, sportu či konkurenčním boji, při řízení kolektivu nebo obraně vlastních zájmů.

Personalistika podle GE

Jeden z nejdůležitějších faktorů při řízení společnosti je přijímání těch správných lidí. Žádná strategie, technologie nebo finanční zdroje nejsou zdaleka efektivní, pokud je nepoužívají ti správní lidé.

images-1

Jack Welch ve své "Cestě k vítězství" popisuje systém pěti principů ... 4E+1P*. Myslím, že je v zásadě použitelný pro jakoukoli společnost, neboť její principy jsou universální. Předtím, než příjmete nového pracovníka, zkuste provést tři testy na počátku pohovoru (Touto optikou lze samozřejmě nahlížet i na stávající zaměstnance).

První se týká poctivosti. Poctiví lidé mluví pravdu a dodržují slovo. Nesou zodpovědnost za své činy, přiznají chyby a napravují je. Druhý je o inteligenci. Nepleťme si však inteligenci se vzděláním. Je to spíše než formální vzdělání intelektuální zvídavost se širokými znalostmi, s nimiž může v dnešní hektické době pracovat nebo vést jiné lidi. Třetí je test zralosti. Nejde ani tak o věk, jako o zvládání překážek a stresu při plnění svých povinností. Zralí lidé jsou pokorní, respektují emoce druhých, věří si a nejsou arogantní. neexistuje žádný test zrlosti, ale musíme se spolehnout na svoje pocity, na svůj vnitřní hlas.

differentPeople

Rozhodně exituje spousta dobře fungujících systémů, ale zkusme se v krátkosti podívat na pět principů při tvorbě úspěšných týmů.

1. Pozitivní energie - jsou to většinou lidé přátelští, optimisté a extroverti. Nestěžují si na práci a mají rádi život. Rádi se projevují a navazují kontakty.
2. Schopnost předávat energii ostatním - mají přesvědčovací schopnosti, dokážou podněcovat ostatní, probudí v jiných lidech sílu. Dokáží se radovat, když dokáží uspět.
3. Elán a odvaha dělat obtížné věci - nejsou to ti, kteří vidí za každé situace příliš mnoho možností, které jim brání pustit se do díla. Jsou to lidé se smyslem pro efektivitu a vědí, kdy ukončit hodnocení situace a začít jednat. nerozhodnost může mít totiž fatální důsledky.
4. Schopnost uskutečňovat práci - umět realizovat věci je jedinečná vlastnost. Znamená to, že člověk ví, jak rozhodnutí uvést v život a postarat se o to, aby byl záměr navzdory přkážkám a všudypřítomnému chaosu dokončen.
5. Nadšení - je tím myšlen opravdový zájem o to, aby kolegové a přátelé byli úspěšní. mají dostatek té správné životní š'távy.

Pokud se vám zdá, že je to snad popis nějakého vysoce postaveného manažerského postu, jste na omylu. Tyto vlastnosti by v určité míře měli mít všichni, které přijímáte nebo se kterými pracujete. Kolik takových kolem sebe skutečně máte?

* (energy=energie, energize=dodávat energii, edge=elán, execute=vykonávat a passion=nadšeníWinking

Volby 2006 trochu jinak

Podrobné výsledky naleznete v podrobné interaktivní formě ZDE. Tento článek však nemá za cíl dělat podrobný rozbor volebních výsledků, ale chci se zaměřit na něco jiného ... na použité marketingové prvky, díky kterým byly - z mého pohledu do značné míry - jiné než ty předchozí.

vysledky

Pokud by se vám náhodou přihodilo, že budete mít hodně času a rádi byste se dozvěděli něco o jednotlivých kandidujících stranách, jejich volebních slibech a programech, klikněte na následující odkaz.

Proč jsem na začátku tohoto článku zmínil marketing? Přestože jej většina občanů nevnímá, na pozadí celé kampaně jednotlivých stran pracují celé týmy odborníků ... marketéři, kreativci, reklamní odborníci, stylisté, analytici či komunikační manažeři.

Internet a webové stránky

Poměrně zajímavé je zhodnocení webových stránek kandidujících stran, které se většinou používá v případě komerčních nebo firemních webových prezentací. Z mého pohledu zajímavým marketingovým počinem (byť neúspěšným) byl změna propagace US-DEU krátce před volbami. Přes všechny negativní komentáře to byl patrně jeden z mála pragmatických způsobů, jak zachránit, co je možné. Odlišit se. Přesně tak, jak to musí udělat malá firma, která chce v konkurenci velkých a bohatých přežít a být relativně úspěšná.

Předvolební odhady a manipulace

Tento faktor je zvláštní z několika důvodů. Jednak může ovlivnit nerozhodnuté voliče, protože lidé jsou ve své podstatě velice tvární a rádi se přidají k odlišnosti, předpokládaným lídrům nebo naopak vyjádří obavu ze stávajícího stavu. Proto se podle mého podařilo využít ve svůj prospěch Zeleným jeden z průzkumů, který jim predikoval dvouciferné preference, stejně tak jako některé průzkumy naznačovaly vítězství levice.
Podobně to funguje v komerční sféře. Určitými postupy (někdy i manipulací s informacemi) je možné získat konkrétní skupinu potenciálních zákazníků na svoji stranu. Tento jev můžeme vidět každý den aniž bychom si to uvědomovali. Jeden příklad za všechny.

Strategické řízení

V politice (stejně jako v businessu) je moderní způsob řízení formou strategického řízení. O co jde? Zjednodušeně lze říci, že vedení strany (management) musí vydefinovat cíle, tzn. volební úspěch (hospodářský výsledek), priority a způsob jejich dosažení (strategie). Klíčové tedy je zadání, na jehož základě musí ostatní složky (okresní či krajské organizace, resp. jednotlivé firmy) rozpracovat operativní a taktické náležitosti.

Co z výše uvedených příkladů vyplývá? Byznys a politika je provázána daleko více a je si podobná, než jsme ochotni si na první pohled přiznat. Proto se nám bude daleko lépe usínat v případě, že se smíříme se skutečností, že vše je jen hra. Hra "na" nebo "o" (?) byznys.

Existují samozřejmě další příměry a srovnání mezi politikou a podnikáním jako marketingový průzkum, rozpočet nebo reklamní taky či slogany ... ale o tom možná jindy.

Zálohujete svoje data?

Občas se stane, že přijdeme o svoje data. Omylem smažeme staré soubory, ztratíme DVD ze zálohou nebo zkolabuje harddisk. Tak, jako se to stalo před týdnem mě.

Přesto, že znám ve svém okolí spoustu lidí, kteří díky ztrátě dat přišli o práci nad níž strávili spoustu času, dokud s touto nepříjemností nemá člevěk osobní zkušenost, často ji podceňuje. Otázkou tedy je, jak se z toho poučit?

Picture 5

Standardně zálohuji data cca 1 x za 14 dní tak, že překopíruji nebo překlonuji obsah HDD na externí 120 MB HDD. Ty nejůležitější si čas od času vypálím na DVD a do minulého týdne jsem si myslel, že mám o data postaráno.
Dokonce když jsem měl pocit, že počítač je nějak dýchavičný a mohl by "onemocnět", provedl jsem pomocí free SW (iBackup) přenesení nastavení či složek na jiné místo než je můj harddisk.

Přestože se jedná o podnikatelská data (jsem si vědom, že celo - firemní řešení musí být daleko sofistikovanějšíWinking, měl jsem "pocit bezpečí a jistoty" ... OMYL !!!

Až teprve při zastavení harddisku a následné komplikaci při obnově dat jsem si plně uvědomil, kde jsem udělal chybu. Podcenil jsem prevenci! Neuměl jsem si představit, že se mi to stane a o co mohu přijít. A to nemluvím o tom, kolik stojí obnova či záchrana dat. Dle složitosti a objemu to mohou být desetitisíce!

Zkuste si představit krizovou variantu: naposledy jste zálohovali před týdnem, posledních několik dní děláte na několika projektech s různými dokumenty v různém rozsahu. Stále je upravujete podle momentálních nápadů, mailujete na všechny strany a koordinujete se všemi zúčastněnými další činnosti. Za dva dny máte vše odevzdat a pilujete už jen detaily. Vše operativně bez času na přemýšlení, co by se stalo kdyby ...

A pak se TO stane. Zkolabuje disk, ztratíte netebook nebo omylem smažete složku.
Kolik by jste v tu chvíli byli ochotni zaplatit za to, abyste vše dostali zpět? Určitě to bude podstatně více než investice do řešení, kterým těmto problémům zabráníte. Proto jsem ihned po definici svých potřeb a výběru SW investoval do nákupu řešení a okamžitě jej začal používat.

Picture 7

To stejné platí v zásadě pro firmy a jejich data. Je to to nejcennější, co mají (hned po svých zaměstnancích samozřejmě ...) a podle toho je k tomu potřeba přistupovat.

Týmový konsenzus

Pro někoho to může znít nestravitelně, ale za termínem v názvu se skrývá docela obyčejná kolektivní shoda.

Mnohdy se stane, že nařízená změna ve firmě není všemi zúčastněnými beze zbytku akceptována . V praxi to znamená, že je nutné vytvořit takovou firemní kulturu, kdy společný návrh v rámci dané skupiny i směrem ven z firmy bude komunikován stejně. Je to tedy jistá míra kompromisu, ovšem pro vnímání image firmy velice důležitá.

Klíčová je samozřejmě
komunikace napříč firmou a vytvoření takových mechanismů, kdy existuje na konkrétní otázku stejná odpověď. Jinak řečeno: všichni táhou za jeden provaz a prosazují stejné cíle.

page2_blog_entry144_1

Dám vám příklad, který ilustruje stav kdy "levá ruka neví co dělá pravá" a dost možná je týmový konsenzus spíše zbožným přáním než realitou.

Dnes jsem oslovil dva manažery - shodou okolností - z jedné firmy s cílem zjistit dle konkrétních parametrů cenu nabízené služby, délku vypracování posudku a množství požadovaných materiálů. Později jsem dokonce zjistil, že jeden je společníkem a druhý prokuristou firmy.
První z nich mi sdělil, že nejbližší volný termín díky množství zakázek budou mít za 4-6 týdnů, délku trvání odhaduje 1-1,5 měsíce a cena bude (dle dohody kulaté razítko - daňový doklad - tzv. bez papíru ap.) od 40 - 70 tis.
Druhý mi na stejně formulovaný dotaz odpověděl, že mohu přijít hned zítra, posudek bude do 14 dnů a cena? Maličkost ... 100 - 120 tisíc korun.

Co si lze z tohoto konkrétního případu vzít? Podívejte se do své firmy a položte si otázku, zda se nemůže stát něco podobného i u vás? Jestliže bude odpověď "ano", zvažte, zda by nestálo organizaci, komunikaci a informovanost ve vaší firmě přehodnotit ...

Omyly při plánování

Nejprve je vhodné položit si otázku: proč bychom vlastně měli plánovat?

Odpověď je jednoduchá ... protože díky němu budeme efektivnější než bez něj. Budeme si ale muset zodpovědět a písemně definovat cíle, priority, zdroje a další klíčové faktory. V případě delšího či většího projektu je vhodné použít projektový software (na obrázku Merlin).

Merlin-Gantt

Studie hovoří o překvapivě vysokém procentu neúspěchů při strategických změnách ve firmách (až kolem 70-ti%!!!). Není to ale tím, že by plánování a tvorba strategií byla ze své podstaty špatná. Je to dáno zejména podceněním problému nebo špatným řízením.
Zde jsou největší prohřešky a důvody nezdaru:

Neurčité a nejasné úkoly (SMART)
Neměřitelné obchodní cíle
Špatná implementace a volba (technologického) partnera
Lidské zdroje, jejich znalosti a vyškolení
Podcenění dat a špatné analytické závěry
Nedostatečná změna podnikové kultury a orientace na zákazníka
Nesprávně řízená strategická změna
Není podpora vrcholového managementu
Špatný odhad délky trvání činnosti
Nejsou plánovány časové rezervy
Plánujeme věci, které nemáme pod kontrolou
Podceníme složitost problému
Přinášíme příliš složitá nebo příliš jednoduchá řešení
Zapomínáme na lidskou psychiku (motivace, psychická kondice, zapomětlivost, pohodlnost ...
Utápíme se v detailech a zapomínáme na celek
Neodhadneme kdy začít s přípravnými pracemi
Merlin-largeMusíme být trochu čaroděl Merlin, abychom namíchali správný lektvar, který výše uvedené faktory eliminuje. Pokud však existuje jasná vize, komunikace a dostatek energie, není tento cíl nereálný.

Monkey Work

Poměrně často slyším rčení, že nějakou firemní činnost může dělat i cvičená opice. Přesto jsem na žádné firmě nikdy žádnou neviděl. HHmmm ... tak to asi bývá myšleno obrazně Happy. Jsou ale situace, kdy práci, kterou vykonáváte, může dělat někdo jiný ... co myslíte?

monkey

Ti z Vás, kteří mají za sebou semináře a školení na téma timemanagement a stressmanagement, mi dají jistě za pravdu, jak je složité pracovat s časem, přestože víte, jak na to. Přitom je to jedna z mála činností, kterou můžeme (do jisté míry) ovlivnit.

Zejména u malých firem si často vedoucí pracovníci neuvědomují, jak drahá je cena jejich práce a proto by si měli uvědomit jaké jsou priority ... jak osobní, tak firemní. Známe to všichni: ráno si dáme kávu u níž projdeme poštu, přečteme emaily nebo reklamní letáky, projdeme pár webových stránek co je nového apod. zkrátka rutina, která nás v podstatě baví. Nebo dám jiný příklad. Váš nadřízený nebo zákazník "si přeje", aby "byla provedena" nějaká činnost. Objednat, zjistit, koupit nebo někam pro něco zajet. Zamyslete se však nad tím, co je vaše náplň práce. Kolik stojí hodina Vašeho času a jaké bude mít důsledky to, že budete vykonávat činnosti, které zvládne i "cvičená opice"?

Pokud si management uvědomí svoji primární roli - řídit a rozhodovat - a nastaví vhodně organizační a komunikační systémy, nesmí se pak utopit v často důležitých, ale přesto rutinních činnostech. Je jistě rozdíl, když určitou práci vykoná pracovník s měsíční mzdou 15 tis. nebo člen managementu s částkou 30 tis. na výplatní pásce. A to se nezmiňuji o tom, že se pak často stává, že vedoucí pracovník nemá čas (!). Proto jsem přesvědčen, že jedním z cílů každé firmy by měl být tlak na efektivitu činností jednotlivývh pracovníků a k tomuto cíli přizpůsobit adekvátně pracovní a komunikační procesy.

Příště bych se rád zaměřil na další často používaný obrat ... "raději to udělám sám, než abych to někomu vysvětlil nebo předal".

Potřebujete poradce ?

Zajisté Vás již někdy napadlo, zda při svých podnikatelských aktivitách využít pomoci poradců či konzultantů.

cover

Jednou z věcí, která je bezesporu nutná, jsou tréninky a semináře pro Vaše pracovníky na téma prodejních dovedností, komunikace nebo time a stress managementu, a to i v případě, že nejste schopni změřit jejich reálný přínos. Je to však spíše práce nadřízeného (nebo práce personalistů), který je povinen vyžadovat realizaci tréninkových přínosů v praxi a poté reportovat nadřízeným výsledky. Zejména malé firmy nemají vlastní kapacity, a proto by měla být v jejich rozpočtu vyčleněna určitá část na externí odborníky.
Jiná situace je v oblasti top managementu a určování vizí a klíčových strategií. Zde se často setkávám s velice podnikavými lidmi, vlastnícími relativně úspěšné firmy, kteří ovšem postrádají formální vzdělání nebo nemají představu o nástrojích moderního řízení.

Ideální situace nastává, když si vlastník uvědomí svoje nedostatky a rozhodne se je řešit. Jednou z možností je využít služeb externích společností, kterých je na trhu opravdu mnoho. Tak, jako vždy, může být problém najít správného partnera, který bude mít dostatečnou míru empatie, zkušeností a přitom bude dosažitelný z hledika celkových nákladů i pro malou firmu.

Druhou z možností je hledat efektivní řešení vlastními silami. Zde nabízím alternativu. Jednou z mých oblíbených webových stránek, kde lze hledat inspiraci (i když jsou v angličtině) je netmba.com. Jsou zde logicky, přehledně a s grafickým vyjádřením zobrazeny základní témata moderního řízení firem.
Druhou - také anglickou, což může být dalším impulsem ke zdokonalení jazyka - inspirací mi bývá SolutionPortals. Tato stránka je primárně určena právě malým firmám, které nemohou nebo nechtějí využívat služeb (často) drahých konzultačních firem. Logickou a srozumitelnou formou vás vede při tvorbě základních vizí a strategií společnosti, obchodního a marketingového plánu, řízení změn a projektů a mnoho dalšími činnostmi.

Picture 1

Možná se ptáte, proč dávám tyto informace "zdarma" všem návštěvníkům mých webových stránek. Odpověď je jednoduchá. V první řadě ctím poslání stránek, které jsem si vytyčil na počátku jejich zrodu. Druhým důvodem je moje zkušenost, že ne "každý, kdo teoreticky ví jak něco opravit , je schopen skutečné akce v praxi". Některé zkušenosti a znalosti jsou zkrátka nepřenositelné a navíc se tímto snažím budovat důvěru s návštěvníky těchto webových stránek a potenciálními klienty.

Důvěra a spolupráce

Základem tohoto příspěvku je klasický příklad z teorie her - vězňovo dilema. Jeden z pohledů na tuto zajímavou a poučnou naleznete zde nebo zde..

prisoner 11

Záměrně se nerozepisuji o základním principu starém několik desetiletí především z toho důvodu, že lidé znalí této problematiky by to považovali za další klišé, neznalí bez patřičného kontextu nemusí ihned pochopit o co jde.

Proč se tedy snažím"oprášit" příběh, na jehož téma byly napsány tisíce prací a komentářů? Protože jsem si uvědomil z vlastí praxe, jak je tento model použitelný nejen v matematice nebo sociálních vědách, ale především v businessu či mezilidských vztazích.

Vyplatí se důvěřovat a spolupracovat? Pokud máte například v úmyslu s někým spolupracovat jednorázově, zvažte možnost, že váš protějšek bude uvažovat racionálně. Pokud se tedy na základě výše zmíněného pokusí o podraz či nemorální jednání, buďte ve střehu. Uděláte-li to stejné, nebude sice výsledek špatný, ale bude vzdálen vaší původní představě. Na druhou stranu je nutno říci, že v případě naivního konání spláčete nad vzniklou situací. Nechci nikoho v žádném případě nabádat k nečestnostem, jen chci naznačit možnosti a přesvědčit vás, že je vždy nejvýhodnější kooperovat ... jak v rámci firemních vztahů, tak s dodavateli nebo odběrateli, ale například i s konkurenty.
Zdají se vám tyto řádky příliš obecné nebo abstraktní? Zkuste si tedy představit každodenní firemní situace: podpis smlouvy, dodávka zboží, zadání projektu nebo úkolu, slib zákazníkovi apod.

Osobně mi z tohoto krátkého pokusu o rozbor vyplývá jedna zásadní skutečnost. Nejvýhodnějším způsobem je dlouhodobá spolupráce podpořená budováním důvěry. Tento stav se totiž oběma stranám vyplatí nejvíce, nehledě na morální stránku věci.

Co si o tom myslíte Vy?

Controlling NENÍ kontrola

Controlling (z angl. to control - regulovat, usměrňovat) je jedním z moderních nástrojů řízení a slouží k podpoře řízení společnosti.

Tak může znít jedna z definic controllingu. Ale co si za tímto pojmem představit?

Díky systematickému zpracování relevantních informací do přehledných výstupů (tabulek, zpráv, grafů) pomáhá mimo jiné controlling včas rozpoznat chybný vývoj společnosti a učinit vhodná protiopatření.
Dnešní turbulentní doba je plná změn a velkého množství informací na každém kroku. Proto je nutné v tomto chaotickém prostředí sledovat a pravidelně vyhodnocovat všechny důležité skutečnosti.
Tyto skutečnosti se mohou sdílet a shromažďovat jak v jednoduché podobě ve formě excelových tabulek, tak pomocí sofistikovaného software.

Snad nejznámější metoda v rámci strategického měření výkonnosti firmy je Balanced Scorecard (BSC). Více o této metodě naleznete ZDE.

Chceme-li být na trhu dlouhodobě úspěšní, pak by měl být controlling součástí moderní koncepce řízení. V menších firmách je většinou controlling (aniž by byla oficiálně určena pozice controllera) "přidělen" ekonomickému oddělení, přičemž informace využívá management k řízení firmy, pro zhodnocení situace, pro formulaci cílů a strategií na příští období.

Controlling není žádná novinka poslední doby, ale s tím, jak se rozšiřuje přístup k informacím, rozšiřuje se také záběr činností, které do controllingu patří. Ve větších firmách je pozice controllera "pravou rukou" vedení a svými reporty a analýzami přispívá k navigaci a řízení společnosti.
Jedním z mnoha informačních zdrojů zabývající se touto tématikou je www.point-consulting.cz.

Jak jsem se již zmínil výše, metoda BSC je stále aktuální. ZDE je článek, kde se o tomto controllingovém nástroji dozvíte něco více - a jak jste již zvyklí - z jiného úhlu pohledu.

Jak je důležité míti CRM I.

Předpokládám, že nejsem první, který se snaží popsat co to je a k čemu slouží ve firmě CRM. Proto bude možná smysluplnější se na tuto problematiku podívat - v duchu motta těchto stránek - z jiného úhlu pohledu.
Především pro malé firmy je často tento pojem více než abstraktní. Nebo jsou přesvědčeni, že takový produkt při svojí velikosti nepotřebují. A to je podle mého velké nepochopení a nedocenění potenciálu.

Chce-li společnost v rámci moderního řízení s marketingovým přístupem růst a zlepšovat svoje služby, musí nalézt a využívat všechny možnosti jak nalézt, sbírat, třídit a efektivně využívat informace (především) o svých zákaznících. ZDE si můžete stáhnout prezentaci na toto téma.
Picture 7 Picture 14
Samozřejmě není vždy nezbytné kupovat sofistikovaný software, lze například informace zapisovat i do Excelu nebo jiného softwaru, který umožní následné rychlé vyhodnocení. Ale uvědomte si, kolik času vám zabere hledání správné informace při nedokonalém třídění bez on-line přístupu a sdílení dokumentů, zvlášť pokud budete chtít právě teď strategicky rozhodnout! Váš čas jako člena vedení nebo majitele je to nejdražší na firmě. To samozřejmě nezmiňuji možnost, že vámi navrhnutá struktura nemusí zcela vyhovovat potřebám firmy a tudíž výtěžnost informací bude velice malá nebo nemožnost provádět některé činnosti (info z účetnictví nebo webového formuláře ap.) automaticky.

Za všechny CRM systémy, které jsem měl možnost vyzkoušet zmíním jen dva. Jeden tuzemský a jeden zahraniční.

Tím prvním je software eBiz. Rozhraní je intuitivní, jednoduché a na webových stránkách naleznete popis možností. Velkou výhodou je dlouhodobá znalost tuzemského trhu, zajímavá cenová a obchodní politika, slušný servis a možnost přizpůsobit aplikaci vašim požadavkům. Co je podle mého obzvlášť důležité ... profesionálně dokáží navrhnout vhodné řešení. Tento servis sice nabízejí takřka všechny firmy, ale mám mnoho zkušeností a nabídka a realita se často diametrálně odlišuje.
Picture 9
Pro srovnání nabízím odkaz na společnost SalesForce, která získala nejedno ocenění na mezinárodním poli včetně Ceny za nejlepší CRM řešení pro MSP a poslední tři roky je lídrem na trhu. V posledních 2-3 letech se objevilo i v tuzemsku mnoho společností nabízejících CRM řešení pro malé firmy a proto je obtížné najít to pravé. K tomuto řeknu snad jediné: CRM v jakékoli podobě je jen nástroj, ne cíl. Tzn. Pokud máte jasnou představu co chcete, jaké jsou vaše cíle, máte kvalitní strategii a schopné zaměstnance, nebude příliš velký problém získat přesně to, co potřebujete ke svému růstu. Nikdy to však nemůže fungovat naopak!
Picture 7Picture 8

Příští díl tohoto seriálu se bude zabývat tím, jak je CRM důležitý pro plánování a marketingové aktivity.

Udržte kvalitní pracovníky!

Možná se shodneme ... získat a udržet kvalitního pracovníka je problematické. Představte si situaci: Máte dobrý podnikatelský projekt, peníze či investora ... zkrátka vše důležité a teď stačí jen to poslední, zajistit kvalitní pracovníky. Nebo máte dobře fungující firmu, slušnou pozici na trhu a chcete doplnit stav o perspektivní a loajální zaměstnance.

Sociální sít však (bohužel pro firmy) dovoluje i nezaměstnaným si vybírat v nabídce pracovních míst a nebrat cokoli. Patrné je to především v Praze a dalších místech s nízkou nezaměstnaností.
Nicméně, zkuste si odpovědět na otázky ... proč mají zaměstnanci zájem o práci právě u Vaší firmy? Chtějí uspokojit svoje potřeby z materiálního hlediska nebo se snad dozvěděli o tom, že nabízíte vysoké mzdy s malou mírou odpovědnosti a výkonem?

Ať je to jakkoli, berte v úvahu, že část z nich má skutečně v úmyslu býti loajální, chce pracovat s vysokým výkonem a pracovat na sobě. Potom je vhodné nabídnout efektivní systém benefitů.

Možná máte nějakou nabídku benefitů a jsou pro všechny zaměstnance. Zvažte však jinou možnost ... tzv. cafeteria systém. Zaměstnanec si v rámci stanoveného limitu zvolí pro sebe nejpotřebnější benfity. Získá ze svého pohledu víc i když je rozpočet stejný nebo nižší. Statistika říká, že plošný systém benefitů zaujme cca 30% lidí.

Zkuste tedy zvážit, zda nabídka benefitů s rozhodnutím zaměstnance (a stejným nákladem pro firmu) není vhodnější variantou než fixní nabídka.

Nejčastější zaměstnanecké výhody u nás jsou:

Pojištění a spoření (penzijní, úrazové či životní pojištění, stavební spoření ap.)
Zdraví (sportovní aktivity, příspěvek na kulturu, zdravotní péče, dovolená a volné dny aj.)
Další (vzdělání, jazyky, mobil či auto k soukromým účelům, výrobky zaměstnavatele nebo sleva na výrobky atd.)

Podpora MSP

Kolik podnikatelů z kategorie malých a středních podniků (MSP) si čas od času posteskne, že podpora MSP ze strany veřejné správy a obecného okolí je mizivá? Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že je to velká většina ... Zkusme se ovšem podívat (jak jinak Happy) na tento jev z jiného úhlu pohledu.

Ruku na srdce, kolik z nás může říci, že jeho informovanost o všech možnostech podpory podnikání či je dostatečná? Jaké používáme zdroje, kolik času věnujeme hledáním a tříděním informací? Většina - především malých podnikatelů - to považuje za ztrátu času se zdůvodněním, že "musí vydělávat peníze, ne věnovat čas analýzám, internetu a papírováním". Statisticky je však dokázáno, že podstatnou část úspěchu tvoří kvalitní znalosti obecného okolí firmy a dobrá predikce vývojových trendů v oboru.

Rozumím podobným úvahám, nicméně jsem přesvědčen o nepodloženosti takového postoje. Jeden z důvodů je absence strategické myšlení, což v praxi znamená, že podnikatelé nemají v návalu operativy čas se na chvíli zastavit, utřídit si priority, určit cíle a pokusit se definovat tu "správnou" strategii.
Druhým důvodem je systematičnost jejich chování a využívání moderních technologií. Jako příklad uvedu jeden z mých oblíbených serverů www.businessinfo.cz. Je zde možnost zaregistrovat se k odběru mailových newsletterů a mít tedy pravidelné a aktuální informace o podnikatelském prostředí.

Jednou z posledních zpráv, kterou jsem na něm zaregistroval je existence on-line testů odhalujících vaše slabé stránky s návrhem řešení. Jsou sice v obecné rovině, ale nečekejte bez hlubší znalosti právě vašeho provozu konkrétní návrh řešení. Pro vnímavé je tu však dostatek námětů k zamýšlení. Testy jsou například z oblasti marketingu nebo personalistiky.

Dalším z informačních serverů s informacemi o podpoře MSP je CzechInvest. Jedním z klíčových počinů v podpoře MSP bylo vytvoření Národního registru poradců v druhé polovině roku 2005. Koncem roku bylo registrováno 171 odborníků a nyní dosahuje počet žádostí o zapsání téměř 800 poradců.Tento registr umožňuje přístup podnikatelům k vysoce kvalifikovaným a prověřeným konzultantům. Seznam se průběžně aktualizuje a práce poradců je neustále kontrolována a hodnocena. MSP mohou na jejich služby získat 50% dotaci z nového programu Konkurenceschopnost. Je zde k dispozici z fondů EU ještě téměř 7 mil. Kč. Pokud máte zájem, ozvěte se na některý z kontaktů na těchto webových stránkách. Doufám, že moje žádost o zapsání do registru proběhne po tříkolovém řízení kladně a budu Vám moci tuto příležitost ve formě výrazné slevy na poradenské služby zprostředkovat.

Těším se na Vaše ohlasy a nezapomeňte ... to nejcennější, co můžete vlastnit v businessu, jsou informace!

Inkaso pohledávek

Podle mých zkušeností má většina malých a středních firem problémy s průběžným financováním. Mezi největší problémy považují dle CES manažeři příliš velké zdanění, nezaplacené faktury a problémy s dodavateli. Na druhé straně pomyslného žebříčku jsou jsou nedostatečné informace z trhu, nedostupnost úvěrů a nízká úroveň řízení.

Samozřejmě, že mohou být poměrně velké rozdíly mezi jednotlivými obory, nicméně lze souhlasit se statistickým poměrem 70:30, kdy až 70% zákazníků úmyslně využívá - většinou nedobrovolně - úvěrování od věřitele. Jen malá část z nich je zasažena skutečnou platební neschopností.

Picture 3

V současném podnikatelském prostředí je tento neutěšený stav - ať už se nám to líbí nebo ne - bohužel poměrně častý. Existují sice pokusy platící firmy zvýhodňovat (Registr solventních firem), nicméně zatím nemá tato výsada takovou prestiž, jakou by si zasloužila.

Co je však na celé záležitosti paradoxní? Vidím zde dvě roviny a obě spolu úzce souvisí. První z nich je skutečnost, která by měla být alarmující. Manažeři se často shodují, že vinu za nedostatečný cash flow nesou včas neplatící zákazníci nebo naopak včasnou úhradu požadujíci dodavatelé (světe div se!). Neuvědomují si však fakt, že klíč k vyrovnané platební bilanci drží v rukou především oni, resp. jimi definovaná kvalitní obchodní strategie s patřičnými kontrolními nástroji.

Druhá rovina není na první pohled přiliš viditelná, ale při pečlivějším zkoumání zjistíme, o kolik financí nás připravuje falešná loajalita vůči problémovým zákazníkům. Mám na mysli stav, kdy úvěrování není strategií a taktikou, ale nedobrovolným financováním klienta. Stačí jen spočítat, kolik z marže ztratíte (např. díky inflaci nebo nemožností výhodně prostředky použít) pokud nedostanete uhrazeno včas nebo kolik naopak zaplatíte za půjčení prostředků z krátkodobého úvěru či factoringu.

Jak u vás funguje management pohledávek? Zkusili jste se někdy řídit výběrovým kritériem jako např.: přínos zakázky/(hodnota zakázky x doba financováníWinking ? Určitě není od věci mít přehled o době obratu pohledávek, závazků nebo zásob.

Jinak řečeno ... úroveň řízení je v tedy naprosto zásadní a pokud v této oblasti existují problémy, je zřejmě nutné zajistit razantní nápravu.

On-line marketing

Osobně chápu online marketing jako další nástroj, který - pokud jej budeme vhodným způsobem používat - nám pomůže dosáhnout našich cílů. Když se rozhlédnete kolem sebe zjistíte, že téměř každá firma již má svoji webovou prezentaci. Pokud se však budete dívat pozorněji zjistíte, že velká část z nich má (i pro laika) základní nedostatky jako pravidelná aktualizace nebo srozumitelné a přehledné informace.
Kdyby jste šli kolem výlohy obchodu, která je špinavá a slogany zvoucí k nákupu mají datum rok staré, zašli byste se tam podívat? Pochybuji ... a pokud ano, pravděpodobně by to bylo na dlouhou dobu naposledy ...

Do následujícího obrázku si můžete dosadit i jiná kritéria, nicméně je dostatečně srozumitelný a použitelný i pro pochopení segmentace v marketingu obecně. Existuje obecná skupina návštěvníků - potenciálních zákazníků. Podle vámi zvolených kritérií se postupným výběrem dostanete k vámi zvolené cílové skupině. Pokud jste schopni ji definovat a najít, není pak příliš velký problém sledovat a kvantifikovat (!) její chování. Kritéria sledování určímš podle toho, jakého cíle chceme dosáhnout.

Picture 2
Z hlediska marketingu jsou (resp. mohou být) webové stránky neuvěřitelným nástrojem, který má možnost být nejen užitečným interaktivním prvkem strategického řízení za přijatelných nákladů, ale především studnicí dat a informací o chování návštěvníků.

Chcete-li maximalizovat použitelnost vašich stránek, je nutné si uvědomit, co nám mohou informace přinést. Optimalizace má zpravidla následující kroky: sběr dat, jejich analýza, interpretace výsledků a návrh řešení s následnou úpravou webu. Přesně tak, jako klasické schéma marketingu "kamenného" s tím, že náklady při použití nových technologií jsou daleko nižší. Efektivita a rychlost odezvy nenabízí žádná jiná média.

Na webové stránky chodí pravděpodobně různí zákazníci z různých důvodů a míst. Online marketing má stejná pravidla a zákonitosti jako klasický marketing, využívá však jiné nástroje. Chceme-li být opravdu efektivní, musíme segmentovat. Musíme definovat cílovou skupinu svých zákazníků, vhodným způsobem je oslovit a prodat produkt nebo službu za nejvyšší možnou cenu. K tomu nám může web velice pomoci.

Každý návštěvník při svém putování internetem nechává spoustu informací a ty se dají dále strukturovat. Tyto informace však sami o sobě nedávají vyčerpávající rozbor chování návštěvníků nebo zákazníků a proto je potřeba využít komerčních specializovanýcj nástrojů, případně je kombinovat s vlastními dotazníky.

Jedním z nabízených komerčních produktů nabízejících intuitivní analýzu návštěvníků webu je ClickTracks.

Marketing jako investice II.

Spotřebitelé chápou, že mají možnost výběru, ale často nemají tušení podle čeho se mají rozhodovat. Rozhodují se proto často podle jediné věci, které rozumějí - a tou je cena.

Co z toho vyplývá a jak se proti tomu bránit? Je zřejmé, že pokud nefungují (a to je bohužel ve většině MSP) základní marketingové funkce, firma se může prosadit jen tím, že snižuje ceny ve snaze získat vše zpět v navýšeném prodeji. Ten se často nepodaří realizovat, marže nestačí na pokrytí fixních nákladů a nastává spirála na jejímž konci bývá úpadek.

Na počátku každé nové cesty je zhodnocení starých nebo současných činností. V našem případě to může být marketingový audit. Na základě jeho výsledků (příště si o něm povíme více) budete moci přemýšlet co, kde a jak zlepšit.
Stejně jako vědci, kteří projektují experiment si musíme klást správné otázky. Podobně jako Albert Einstein, který tvrdil, že důvod jeho úspěchu tkvěl v tom, že se maximálně soustředil na jedno téma a kladl si dětsky jednoduché otázky ... proč?... a proč? ... a proč! Jednoduché a účinné.

Další důležitou činností je nutnost "přetahovat" zákazníky konkurentům a neustále zužovat rozsah toho, čím se vymezuje váš konkurent na jediný rys nebo vlastnost a zároveň rozšiřujte vlastní vymezení a odlišnost. Jen tak si budete moci účtovat vyšší ceny a přesto nebudete mít o zákazníky nouzi. Stačí se podívat na situaci očima potenciálního kupujícího: existuje několik nabídek různých firem s téměř totožnými parametry, kterou z nich si vyberete? Na co se soustředíte při svém výběru? A hlavně ... co by vám pomohlo při rozhodování?

Pokud budete dostatečně empatičtí a zakomponujete do své strategie toto hledisko, najdete jistě odpověď na otázku jak příště nabídku koncipovat tak, aby byla odlišná a přitažlivá pro zákazníky, budete pak mít mnohem větší šanci obstát v konkurenčním prostředí.

Jedna z věcí je, že pokud chceme vyvolat v myslích spotřebitelů jasný obraz, musíme mít nejdřív jasný obraz my sami! Strategie je pak jediná věc, která vám bude poskytovat jasný směr ve chvílích, když budete na pochybách. Pok cokoli, co budete chtít dělat, dělejte vzhledem ke zvolené strategii.

Cíle, plánování, kontrola

Při rozhovorech s přáteli či obchodními partnery často zmiňuji fakt, že je důležité mít jak v osobním, tak především v manažerském nebo podnikatelském životě cíle. Jakmile si totiž určíte svůj budoucí cíl, musíte si vytvořit nezbytné nástroje, které vám umožní je dosáhnout.
Kvalitní, promyšlený a kreativní marketing nabízí celou řadu nástrojů, které můžete využít. Například i když váš produkt není tak odlišný (a to bývá často), musí dobrý marketér přimět lidi, aby si mysleli, že je odlišný, lepší nebo zvláštní.

Nedílnou součástí moderního marketingu je plánování. V rámci budgetingu se musíte mimo jiné rozhodnout na které trhy se zaměříte, kteří zákazníci nebo skupiny jsou pro vás klíčové a které produkty (výrobky nebo služby) jsou pro vás prioritní.
Pamatujte také, že nové produkty mohou často přinést vyšší prodeje, ale málokdy zásadnější zisky ... a ty jsou podstatné! Pokud použiji příměr, tak pochybuji, že byste si koupili třeba nějaké akcie na dotvoření portfolia aniž byste uvažovali, že vám přinesou zajímavý zisk. Proto je vhodné - podobně jako v účetnictví - sestavovat výkazy zisku a ztrát podle značek (podle skupin zákazníků apod.).

Jestliže budete umět přiřadit náklady k výnosům v rámci dané kategorie (ideálně měsíčně), jste na dobré cestě k cílům, které jsem zmínil na počátku. Zapomněl jsem však na jednu podstatnou věc ... na kontrolu. Bez tohoto nástroje je celé plánování ztrátou času. Pokud však určíte kontrolní body a budete schopni srovnávat "on-line" předpoklady s realitou, máte rovněž daleko větší pravcděpodobnost, že na konci budete ve svém snažení úspěšní.
I když to zní paradoxně, je velice nutné, aby se podrobně rozebíral jak neúspěch, tak i úspěch. Často můžeme zjistit, že úspěch byl zapříčiněn jinými faktory než jsme předpokládali a tudíž se napříště vyhneme nezanedbytelným ztrátám.

Jedním z cílů těchto webových stránek je poskytnout rady, náměty k zamyšlení a jiný úhel pohledu na věci na první pohled zřejmé. Jsem však přesvědčen, že již při prvních třech faktorech strategického řízení zjistíte, že máte velké rezervy, nemám pravdu?
Možná vám připadne, že plánování či vyhodnocování je spíše doménou velkých firem. Není to však pravda, i malá společnost musí pečlivě zvažovat veškeré svoje výdaje a jakékoli pochybení může mít existenční dopady. Rozdíl je však v rozsahu plánování a mělo by platit, že každá činnost musí být efektivní, nesmí to být jen formální počin.

Příště bych se rád zaměřil na to, co trápí malé i velké firmy bez rozdílu ... jak se úspěšně bránit proti konkurenci nabízející "low price".

Offshoring? Ano.

Zatímco s termínem outsourcing se setkal téměř každý, offshoring je používaný mnohem méně. Především moderní průmyslová výroba jej využívá poměrně často díky možnostem výrazného snížení provozních nákladů (až 50-60%) přesunutím do levnějších zemí.
Dříve se výroba z "drahého Západu" přesouvala například do Irska, po pádu železné opony do zemí bývalého východního bloku a pak dále na východ, především do Číny nebo stále oblíbenější Indie. Hybnou silou offshoringu jsou propastné platové (a někdy i daňovéWinking rozdíly. Tyto úspory ve fixních nákladech vysoce převyšují náklady nutné na přesun výroby nebo zaškolení zaměstnanců.
Pro představu měsíční náklady na vysoce kvalifikovaného zaměstnance-dělníka (mzda+příslušné odvody) jsou řádově: Německo 5 000 euro, Česká republika 1 000 euro, Slovensko 800 euro, Čína 150 euro.

Podnik samozřejmě neuspoří jen na platech, ale také například tím, že najde místní levnější subdodavatele nebo využije možnosti outsourcovat služby také za podstatně výhodnějších podmínek.
Dnešní globalizovaný svět nabízí nepřeberné množství příležitostí (!) v oblasti offshoringu nejen pro nadnárodní společnosti, ale také pro malé firmy nebo dokonce jednotlivce. Najdou se ovšem také
společnosti, které nabízejí založení offshoringových společností především za účelem "daňové optimalizace" a získání tak náskoku před konkurencí.

Firmy se mohou stát konkurenceschopnější, navýší zisk a sníží ceny což podpoří poptávku. Firmy tak mohou investovat do vylepšení současných výrobků nebo vývoje nových. Zvýšená poptávka přispěje k inovacím a ty mohou vytvořit nová místa jako náhrada za ty, které v důsledku offshorových činností zaniknou. Logické a efektivní ... co říkáte? Nevím, jestli je to vždy pravda ani netvrdím, že je to jednoduché. Snažím se však na tento model podívat i z pohledu využitelnosti pro malé české firmy. Pominu nyní možnost skutečného fyzického přesunu, ale pozasavím se u myšlenkového základu offshoringu.

Mám zkušenost, že ve většině malých firem spoustu činností zajišťuje nejvyšší vedení nebo dokonce sám majitel. Je to patrné zvláště u společností, které vyrostly z ničeho především díky podnikatelské odvaze, energii a charismatu majitele. V jisté fázi se některé z těchto činností stávají rutinou, avšak relativně příjemnou nebo pohodlnou. Zabírají však mnoho času a na strategické či klíčové záležitosti zůstává málo prostoru. Pak dochází (oprávněně) k pocitu, že se nic nedá stihnout a problémy na sebe nedají dlouho čekat.

Možná se ptáte, co má předchozí odstavec společného s offshoringem. Mám za to, že řešení na tento typ problémů má stejný základ. Pokud se čistě pragmaticky zamyslíme nad tím, jakou hodnotu (chcete-li hodinovou cenu) má práce majitelů nebo managementu, je logické pokusit se svoji náplň práce přesunout na někoho jiného. Často se hledají důvody proč to nelze místo aby tomu bylo naopak. Toto delegování je efektivní, motivační a pro firmu jako celek výhodné.

Láká Vás práce z domu?

Práce z domova má bezesporu spoustu výhod ... a to jak na straně zaměstnance, tak pro zaměstnavatele. Z rozsáhlého průzkumu firmy Monster vyplývá, že pro velkou část Evropanů je tento způsob práce velice lákavý. V průzkumu odpovídalo téměř 12 tisíc respondentů z 16 zemí (červený graf) včetně České republiky (modrý graf).

Picture 1 Picture 2

Mezi největší nevýhody patří nutnost osobní disciplíny a koncentrace, neustálá přítomnost práce a nedostatek sociálních kontaktů. Je také zřejmé, že ne pro každou firmu, pozici a zaměstnance je tento způsob možný. Jedná se především o některé kancelářské práce nebo manažerské pozice.

V celé Evropě se setkáváme se zásadním rozporem meti počtem zaměstnanců, kteří by rádi z domova pracovali a těmi, kteří tuto možnost doopravdy mají. Překážkou bývá nechuť zaměstnavatele k tomuto způsobu práce, konzervativní myšlení a také nedůvěra. Na jedné straně se firmy - pokud dojde k dohodě - nebrání poskytnout kancelářské vybavení, na druhé straně mnoho zastánců podceňuje možná rizika neboť nemají zkušenosti.

Jeden z komerčních subjektů zabývající se Home Office Life (HOL) definoval některé parametry, na základě kterých je nutné zvážit individuální situaci:

- dobrá práce s časem, uplatněná sebekázeň a pravidelný časový rozvrh, jinak zůstaneme neproduktivní
- máte.li společenskou povahu, zajistěte si příležitosti pro osobní komunikaci nebo začnete tuto práci nesnášet
- pokud to lze, oddělte část vašeho domova, kterou využíváte pro práci od zbytku domácnosti

Není příliš vzdálená doba, kdy tento nebo podobný (holandskýWinking způsob práce v současné znalostní době bude daleko využívanější než je tomu dosud. Tímto způsobem již nyní fungují tisíce drobných živnostníků, ale pro zaměstnance to ještě zdaleka není standardem.
Tlak na náklady, efektivitu a produktivitu práce přinutí zaměstnavatele změnit myšlení a budou více přemýšlet, oddělit výrobu od ostatních činností, které mohou být řešeny formou HOL . Současně se zvýší nároky na využívání informačních technologií a projektové řízení.

Pokud se chcete přidat k průzkumu, vyplňte prosím následující dotazník.

Softwarový audit

Dobrá zpráva pro zaměstnavatele je, že počítačová gramotnost průměrných uživatelů počítačů roste. V době neustálého boomu informačních technologií je to jistě výhoda. Většina z nich umí nejen s počítačem zacházet, ale také instalovat software, stahovat data z internetu, pracovat s digitálními fotografiemi nebo hudbou. Zde si však musíme uvědomit možné negativní důsledky uživatelských aktivit.
Je velice obtížné - zvláště ve větší firmě - udržet si trvalý přehled především o stavu software. Přitom každý IT manažer ví, že v případě nelegální instalace SW je odpovědnost na statutárním zástupci firma nebo administrátorovi. Jednou z firem zabývající se prosazením legálního SW prostředí je BSA.

logo

Policejní vyšetřování na základě udání může potkat bohužel jakoukoli firmu. Ať už jde o osobní mstu zaměstnance nebo un-fair pokus konkurence, výsledek je stejný. Podcenit tuto hrozbu je nerozumné. I když zákon vyžaduje nalezení konkrétního viníka, často odpovědnost skončí na správci IT nebo na statutárním zástupci firmy. Následuje pak finanční postih, ztráta dobrého jména nebo svobody. Jedním z mnoha příkladů může být tento článek.

Preventivní obranou může být softwarový managament, který by měl být součástí strategie IS/ICT. ten by měl mimo jiné obsahovat pravidelné softwarové audity, které zajišťují důslednou evidenci a správu licencí. Kromě softwarové čistoty bývá nejčastějším důvodem kontrola využívání SW prostředků. Srovnání údajů evidovaných licencí a skutečně nainstalovaných programů často bývá šokující.
Nastolení pořádku v instalacích výrazně ulehčí počítačové síti nebo výkonu jednotlivých stanic. Nebezpečná může být (zejména v případě PC) kombinace legálních a používaných programů se všemi hrami nebo prográmky typu free-trial apod. Správce sítě pak často není schopen odhalit příčinu problémů a kromě nákladů na jeho činnost a odstávku zaměstnaneckých PC je jedním ze závěrů fakt, že je koupen novější a výkonnější HW.

Zkuste se sami zamyslet, zda používáte na firmě efektivně SW vybavení. Z vlastní zkušenosti vím, že například kancelářský balík MS Office je standardem, se kterým umí ovšem velice málo zaměstnanců pracovat. Co takhle kombinace s technologií XML, Office602 nebo OpenOffice? Stačí malý test zručnosti a v kombinaci s kvalitní strategií IS/SCT je řešení na světě.

Vyhodnocení investic

Proces hodnocení přínosu daného projektu se nazývá business case. Tento termín sám o sobě není důležitý, avšak zásadní je, že většina MSP příslušné hodnotící postupy nevyužívá.

Jedním z možných řešení vhodných především pro malé a střední firmy je myšlenkový postup od společností Solution Portals. V rámci zpracování studie je možné srovnávat jednotlivé přístupy k řešení projektu a najít ten nejvhodnější způsob investice. Samotné zpracování by mělo mít vždy formu (byť) malého projektu se svým harmonogramem, rozpočtem, eliminací rizik a dalšími faktory. Zdá se logické, že čím více investic věnujete na vypracování kvalitního projektu, tím se zvýší kvalita rozhodovacího procesu. Následně se pak projeví v nižších nákladech a efektivnější investici do samotného projektu. Tento postup je v tuzemských podmínkách často opomíjen (narozdíl od vyspělých ekonomik) a to je také jeden z důvodů neefektivního a unáhleného investování do rozvojových projektů.

Tvrdí se, že pokud časová investice do vypracování projektu přesáhne 40 hodin a dalších 40 hodin z ostatních zainteresovaných oddělení a není vyprodukována jasná a schůdná analýza, je nutné celý proces zjednodušit. Proč je uvažována spolupráce s ostatními odděleními?
Pokud je uvažovaný zásah do firemních procesů opravdu hluboký, může projekt manažer opomenout některé jiné - alternativní - výhody či náklady, na které mohou upozornit právě ostatní spolupracovníci. nejenže se tím zvyšuje pravděpodobnost úspěchu, ale může to být významný motivační prvek pro členy týmu spolupracujících na projektu.

Jedním z nejlépe hodnocených nástrojů, které v poslední době také využívám na projektové řízení (pro platformu Apple), je Merlin.

Co se týká samotného vyhodnocení, máme několik možností. Analýza ROI (Return On Investment - návratnost investic) se hodí spíše pro velké nebo strategické projekty. Pro menší projekty (do 1 mil. Kč) se hodí spíše jednodušší ukazatele jako doba návratnosti (Payback). ROI se používá především pro vyhodnocení nákladů a výhod, které projekt přinese a které lze převést na peněžní vyjádření. Vedle nich se však jistě najdou takové, které nelze jasně finančně vyjádřit, avšak je nutné je vyčíslit. Proto je důležité v rámci jednotlivých firemních procesů definovat jednotlivé úkony a přiřadit jim nějaké finanční hodnoty. Budeme potom schopni daleko lépe s těmito údaji proacovat a vyhodnocovat je.

Ve své podstatě není důležité, zda jste malou či velkou firmou, ale jak a zda pečujete tím správným způsobem o své investice. Pokud využíváte některé analytické nástroje na ochranu svých investic a vyhodnocujete je, jste na správné cestě, pokud ne ... máte jistě co zlepšovat.

Beer Game

Znáte hru "Pivo"? Že ne? Nevadí ... pokud jste proaktivní firmou se zájmem lépe pochopit a optimalizovat firemní procesy a hledáte zároveň náplň svých outdoorových tréninků nebo víkendových workshopů, je jako stvořená právě pro vás.

Ve spolupráci s fakultou sociálních studií Masarykovy university Brno je možné zajistit sehrání této hry a získat tak zkušené lektory. Cílem hry je mimo jiné získat představu jednotlivých hráčů (administrativa, logistika, obchod) o důležitosti ostatních pozic, bez jejichž efektivní a profesionální spolupráce nebude výsledek takový, jaký by mohl být. Je to také o pochopení vlastní role v tomto hodnototvorném řetězci a o důležitosti každé z pozic.

Tato hra byla vyvinuta ve Sloan School of Management v M.I.T.. Jde o laboratorní napodobení toho, jak funguje skutečná organizace.

Postup je popsán na různých webových stránkách, jako například ZDE a je možné hrát i online, nicméně hra mezi spolupracovníky může být zajímavým přínosem pro všechny zúčastněné.

Marketing jako investice

Víte, proč je marketing ve celé řadě firem neúčinný? Patrně si řeknete, že se důvodů najde celá řada, nicméně jedním ze společných jmenovatelů je také fakt, že je často považován za nepodstatnou činnost a existuje bohužel velké nepochopení jeho skutečné role. To je ovšem zásadní chyba. Marketing má povahu vědy a je třeba se na něj dívat jako na investici, musí být proto měřitelný a musí být měřen!
Je dobré si uvědomit klíčovou roli marketingu ... jeho prostřednictvím musíme prodat více výrobků (služeb), častěji, více lidem a s vyšší marží.
Nejde tedy o to, aby všichni milovali Váš výrobek nebo službu. Jde především o to, aby si jej kupovali. A nejen to, marketing musí zajistit, aby se zákazník vracel a opakovaně nakupoval. Jednou z nejdůležitějších věcí je tedy poskytnout zákazníkům dostatek důvodů ke koupi.
Možná Vás napadne ... dobře, ale JAK to konkrétně udělat? Odpověď je zdánlivě jednoduchá. Realizace ovšem podstatně složitější. Chcete-li uspět, je nutné dodržet několik zásad. Za prvé: odpovězte si na otázku, zda znáte svoje zákazníky a jejich skutečné potřeby. Odhaduji, že odpovíte: "samozřejmě ano!" ... avšak vsadil bych 10:1 na to, že to není tak docela pravda. To je klíčová věc. Za druhé: musíte totéž zjistit také u zákazníků, které ještě nemáte. Jedině tak můžete růst a rozvíjet se.
Je proto nutné provádět permanentní průzkum trhu, segmentovat ho a cíleně prezentovat ty správné důvody co možná nejefektivnějším způsobem. Dále pak vytvořit vhodný marketingový mix s ohledem na potřeby zákazníka a důsledně realizovat zvolenou strategii. Kontrola by měla být (a často bohužel neníWinking samozřejmou součástí završující celý koloběh. Více ZDE.

I když se to může zdát jako plýtvání časem, protože není vidět výsledky ihned, chceme-li porozumět svým (i budoucím) zákazníkům, musíme neustále testovat vše co děláme a měřit výsledky všeho co děláme. V oblasti financí je běžné provádět analýzu odchylek, proč bychom to tedy neměli dělat v marketingu? Proto je důležité rozebírat úspěchy i neúspěchy - často můžeme totiž zjistit, že úspěch je dosažen díky jiným faktorům než jsme původně zamýšleli. Přemýšlejte o tom ...

Odpovědnost ...

My Češi jsme národem - mimo jiné - sportovců. A jedním za našich nejpopulárnějších sportů patří bezesporu vzdávání se zodpovědnosti - bohužel.
Většina Čechů prochází životem s tím, že téměř všechny kolem sebe viní za téměř všechny ze svých neúspěchů, za každou ze svých osobních nebo profesních katastrof. Když nemohou ukázat na nikoho konkrétního, viní vládu, politiku nebo počasí. Vrací to jejich nepohodlným životům trochu pohody.
Zkrátka a dobře, hledají vnějšího nepřítele, někoho, kdo může za všechny křivdy, které kdy utrpěl. Tento "vnější nepřítel" je zodpovědný třeba i za to, že si nenašli dobrý důvod naučit se například anglicky.
"Já nic - já muzikant" je
tradiční česká odpověď na odpovědnost. Možná právě proto si říkáme národ muzikantů ... Happy.
Raději vše necháváme "jim". Abstraktní "oni" jsou vždy dobrým ospravedlněním jejich neúspěchu, neschopnosti, pohodlnosti nebo špatného charakteru. Nikdo už nepátrá po totožnosti a neobtěžuje se "je" hledat. Vždy je to "jejich" vina, ne naše. Přežívat potom všechny útrapy je mnohem pohodlnější.

Pokud budete chtít ve svých podnikatelských aktivitách vyniknout, hledejte vždy ty zaměstnance nebo spolupracovníky, kterým je toto "čecháčkovství" cizí. Pokud je někdo ochoten přijmout na sebe zodpovědnost, je hoden příkladu a podpory. Čím více budete mít takových lidí kolem sebe, tím úspěšnější můžete být.

MY a ONI

Jistě se s tím setkal téměř každý. Naši fotbalisté nebo hokejisté jsou na vrcholném turnaji a jejich výkony uchvátí všechny. Vyhrávají jeden zápas za druhým a zdá se, že je nic nemůže zastavit. V tu chvíli se naše fanouškovská srdce tetelí blahem, zapomínáme na všechny osobní trable a objevujeme svoje vlastenectví. Říkáme MY! My vyhráváme, my hrajeme úžasně a my jsme nejlepší.
ALE ...
Každá vítězná série však jednou skončí. Jakmile se začne prohrávat, všechna tyto citová rozpoložení brzy ochladnou a brzy mění naši rétoriku na ONI!! Oni hrají nemožně, oni prohrávají a oni by za ty peníze měli hrát úplně jinak.

Podobné je to ve firmě, nezdá se Vám? Teprve ve špatných časech se pozná, kolik máte skutečných fanoušků. Kolik takových ve své firmě máte ? Kolik takových jste schopni vychovat ? Kolik jich chcete ?

Pohoda ...

Následující řádky byly inspirovány po četbě knihy Benjamina Kurase - Češi na vlásku..

POHODA. Je to jen slovo ... ale co vše v sobě skrývá ? My Češi pohodu milujeme. Milujeme ji dokonce tolik, že je pro většinu z nás důležitější než ideály, statečnost, poctivost, etika nebo spolehlivost. Ne, že bychom byli tak nepoctiví či neetičtí. Dokážeme však být loajální ke každému, kdo nám tuto pohodu zaručí.

Ačkoli nemáme podobné vtipy příliš rádi, tento je velice výmluvný:

Potkají se Čech a Jugoslávec po válce a vyprávějí si o válečných zážitcích.
"My, hned jak jsme viděli nějakého Němce v uniformě, podřízli jsme mu krk" říká hrdě Jugoslávec s naprostou samozřejmostí.
Čech na to:
"My bychom to bývali také rádi dělali, ale u nás se to nesmělo."

Vždy jsme si užívali většího pohodlí za nižší náklady s mnohem menším úsilím. Neměli jsme život bohatší, ale pohodlnější. Toto slovo pohoda znamená mnohem víc než jen fyzické pohodlí. Mimo jiné to znamená stav věcí, který nevyžaduje na sebe brát zodpovědnost, potýkat se s překážkami, čelit nebezpečí nebo nedostatku.
To z nás samozřejmě nedělá národ dobrodruhů. Dělá to z nás však lidi velice vynalézavé a účelně tvořivé, kdy se snažíme prokousat z nepohody do co možná největší pohody, přičemž se snažíme umně vyhnout na této cestě veškerým nepohodám.

Proto se často raději spokojíme s průměrnou pohodou pokud by se ukázalo, že pro dosažení větší pohody by to vyžadovalo přílišnou nepohodu. Češi se snaží vyhnout za každou cenu (nejen) fyzické bolesti, proto se nedají motivovat k tomu, aby působili bolest druhým.

Pohoda je také duševní rozpoložení, v jakém Češi rádi dělají svou práci nebo poskytují služby. Jestliže jsou přesvědčeni, že to, co se po nich žádá lze udělat bez velkého rizika selhání, sdělí Vám, že to udělají "v pohodě".

Pokud máte ve firmě příliš mnoho lidí, kteří jsou v pohodě, měli byste se možná zamyslet, zda není vhodné něco změnit ... například systém řízení.


V Británii se prý zase dělí zaměstnanci se na tzv. " YES, AND ... " a na " YES, BUT ... ". O tom ale možná příště.


Švarc systém

Předpokládám, že většinu z nás nějak zasáhly debaty a informace o způsobu využívání živnostenského oprávnění pro jediného zaměstnavatele ... rozšířené pod názvem "Švarc systém".
Myslet si o tom můžeme cokoli, nicméně donedávna zde neexistoval precedens, který by byl návodem pro následné spory.

Rozsudek MS v Praze může být jedním z nich, můžete si jej stáhnout ZDE.

Použití nástrojů

Často přemýšlím o tom, kolik existuje lidí, kteří nám představují nové a nové teoretické nástroje na řízení, na analýzy a bůhví na co všechno dalšího. Jak je možné, že když máme tolik různých teoretických konceptů (většina z nich jsou často jen "kočkopsové" konceptů již klasických) nemáme odpovídající počet úspěšných firem.

Zdá se, že odpověď je relativně jednoduchá. Není problém v těchto teoriích, ty jsou již léty prověřená v globálních podmínkách. Problém je v efektivním využívání těchto teorií v praxi. Cožpak se dá zpochybnit vědecký přístup k "analýze" SWOT a její další využití? Nebo máte dojem, že benchmarking jako srovnávací metoda je naprosto zbytečná ? Myslím, že většina odpovědí by zněla NE.

Pokud si mohu pomoci příměrem, tak i já vím, že k vyrobení židle nebo stolu je potřeba takových nástrojů kladivo nebo pilku. Tuším také, že bych nějak využil dřevo, lepidlo či hřebíky. ALE! Copak vím, jak to udělat ?
Nezáleží tedy na tom, jestli tyto teoretické nástroje znáte nebo víte kde je sehnat. Je důležité s nimi umět správně a efektivně zacházet.
Takže odpověď na otázku PROČ nemáme více úspěšných lidí nebo společností je taková, že jen relativně málo lidí ví, jak využít nabízených možností.

Image není na nic


Je dobré si uvědomit, že zákazníci budou vnímat image naší firmy, produktu nebo služby bez ohledu na to, zda se budeme snažit vědomě si nějaký vytvořit či nikoli.

Nejdůležitější prvky, které vnímám jsou představy spojené s:
- obchodní známkou, produktem a uživatelem
- věcmi, událostmi nebo osobami spojované s produktem
- užíváním produktu

Se všemi těmito prvky musíme pracovat jako s celkem, abychom vytvořili soudržný obraz. Balení, prodejní místa, chování zaměstnanců, když reagují na telefonické dotazy, zkrátka vše, co zákazník na naší firmě vnímá zrakem nebo se o firmě doslechne spoluvytváří image. Tento image pak ovlivňuje rozhodování o následné koupi.
Image je tedy celkový dojem, který ze značky mají zákazníci.

ALE! Zásadní, co by správný marketing měl trvale zajišťovat, je prodej, resp. ZISK. Jde o to, že pokud správný marketing nepřesvědčí zákazníka, aby produkt (službu ap.) kupoval častěji, více a s vyšší cenou, samotný image nám zisk nepřinese. Co z toho, že se nám něco líbí, když nás to nemotivuje ke koupi ... ?

O změnách


Jít do neznáma je lepší než zůstat tam, kde nic není.

Staré názory Vás k Novému Sýru nedovedou.

Změny se stávají. Předvídejte je. Reagujte na ně rychle ... a buďte připraveni se znovu změnit.

Toto jsou jen některé z hlubokých pravd, které nabízí kniha Kam se poděl můj Sýr ?.
Většina z nás přiznává, že změna je součástí naší profesionální práce, nicméně jen málo lidí přijímá změnu jako životní realitu. Kniha Kam se poděl můj Sýr? nabízí úžasný pohled na pravdu, změny a způsob vyrovnání se s nimi jak v osobním, tak v profesním životě.
Sýr je metaforou toho, co v životě chceme, co hledáme a po čem neustále toužíme. Je to partnerský vztah, zaměstnání, zdraví, svoboda nebo společenské uznání.
Jednotlivé postavičky příběhu žijí v Bludišti, které představuje místo, kde hledáme "svůj Sýr"... rodina, firma nebo společnost. Postavy v příběhu čelí náhlé změně - stejně jako ve skutečném životě. A také jako v realitě se některé z nich se změnou vyrovnají úspěšně, jiné nikoli.
Pointa příběhu tkví v tom, jaká ponaučení si z této situace jednotliví účastníci berou. Jsou srozumitelná, logická a stojí za přemýšlení.
Chcete-li se postavit ke změnám, které nás neustále obklopují novým způsobem, jednoznačně si tuto knihu přečtěte. Jsem přesvědčen, že v ní objevíte to, co já.

pastedGraphic

Steve a Bill

Mám problém! ... pokud jste šéf nebo majitel firmy, dokáži si představit, jako obracíte oči v sloup. Už zase! pomyslíte si.
Zkuste se na to podívat pohledem našeho šéfa - Steva.

“Mám problém šéfe”, říká Bill.
“Výborně Bille”, říká Steve, “pracuješ u nás právě proto, aby jsi je řešil”.
“No .. jenže já nevím, co s tím”
“Fajn, tak mi pověz v konrétních měřitelných termínech, co se děje, ale nechci slyšet žádné Tvoje pocity, popiš mi to stručně a srozumitelně” řekl Steve. Po této výzvě Bill popíše celý problém jak to umí nejlépe ... nejasně s plno osobními domněnkami. Po otázce, zda to nemůže zopakovat jasně, Bill odpovídá:
“Mno, to já ale nevím”.
“V tom případě žádný problém nemáš! Jen si stěžuješ. Problém totiž existuje tehdy, když nastane rozpor mezi tím, co se děje a tím, co si přeješ aby se dělo! Co s tím tedy budeš děla”, ptá se Steve.
“Mohl bych udělat A” vyhrkne Bill.
“Skvěle ... a pokud uděláš A, stalo by se, co bys chtěl?”
“Hmmm ... asi ne”
“Pak je to ale špatné řešení” pokyvuje hlavou Steve, “co jiného bys tedy udělal, Bille?”
“Mohl bych udělat B” navrhne Bill. Ale hned si odpoví ... tím se ovšem problém taky nevyřeší ... a začíná mu to docházet.
“Ano?” čeká netrpělivě Steve.
“Ale pokud bych bych nejprve udělal A a vzápětí B, pravděpodobně by to mohlo být řešení” zajásá Bill.
“No, to by asi stálo za pokus” povzbudil Billa Steve.
“Díky Steve, mockrát děkuji, to je fantastické, vyřešil jste můj problém” radoval se Bill.

“Bille!” zvedl hlas Steve, “problém jsi vyřešil sám, dával jsem Ti jen otázky, na které jsi odpověděl. Teď už běž a příště využívej k řešení svých problému SVÉHO času, ne mého” ukončil setkání Steve.
Steve tak ukázal Billovi, jak má by mohl v budoucnosti řešit problémy sám.

Inspirováno knihou Minutový manažer.

( Podobnost jmen s CEO společností APPLE COMPUTER STEVEM JOBSEM a billem "microsoft" gatesem je čistě náhodná.

© 2012 Jiri Koukal. Powered by RapidWeaver