Apple Inc.

Problémy s iPhone 4

Doménou společnosti Apple byly ještě před pár lety počítače Apple s jejich skvělým operačním systémem MAC OSX a rodina hudebních přehrávačů iPod včetně ekosystému v podobě AppStore. Měla (má?) také velkou skupinu skalních fanoušků, kteří jsou schopni koupit téměř vše co Apple vyrobí a budou bránit svoji milovanou společnost do roztrhání těla.

Doba se mění a Apple se v roce 2007 vrhl - do jemu dosud nepříliš blízké oblasti - do smartphonů. Získal tak nové fanoušky, kteří však často nejsou tak bezvýhradně pozitivní jako původní tvrdé jádro fanoušků. Často také srovnávají vše se světem PC (a Androidů a Win Mobilů atd.) a jsou kritičtí i v případech, které nejsou podstatné nebo minotitní.

Z toho také - mimo jiné - plynou současné problémy přetřásané médii v nadcházející okurkové sezóně. Zde je docela vtipný amatérský klip...Problémy AntennaGate. Tisková konference Apple k tomuto problému.

Zatím se zdá, že neutuchající zájem o nový iPhone 4 tento problém z části eliminuje. Čas ukáže, jak si Apple disponující hotovostí 45 mld USD s touto nepříjemností poradí a zda se to projeví na jeho akciích. Podle jeho kvartálních výsledků se zdá, že to pro něj nebude mít vážnější důsledky.

Konference D8 2010

Na letošní konferenci D8 2010 si za hosta vybral Walt Mossberg Steva Jobse. Ten se v poměrně dlouhém interview rozpovídal o různých tématech jako: ukradený iPhone, konkurence v podobě Googlu, o rozhodování mezi tabletem a dalšími produkty a mnoho dalších zajímavých informací.

Screen shot 2010-06-09 at 23.31.08

Zde je odkaz na video a další informace z D8 2010: http://d8.allthingsd.com/speakers/steve-jobs/full-session-video/?mod=D8skybox

Screen shot 2010-06-09 at 23.36.46


Více informací a podrobností naleznete v tomto článku.

Přesto, že je Steve Jobs znatelně hubenější než dříve a občas vypadá, že je "duchem mimo", je to stále skvělá vůdčí osobnost a vizionář.

Screen shot 2010-06-09 at 23.35.27 Screen shot 2010-06-09 at 23.35.59

Chcete-li shlédnout video se simultánním překladem, zde je první a zde druhá část interview. Příjemný zážitek ...

iPhone 4 - oficiálně představen

To, co jsme čekali, se stalo ... očekávaný, dříve neoficiálně představený iPhone je realitou. Zklamání? Rozčarování?

Buďme realisté ... žádná firma nemůže přijít každý rok s převratným produktem, který nikdo nečekal - ani Apple. S odstupem času, jakmile opadnou první - často negativní - emoce, zjistíme, že je vše tak, jak má být. Tzn. Apple inovuje, probíhá evoluce (nikoli revoluce) a je lídrem ve svém oboru ... to přece není málo. Dejme si do kontextu celý ekosystém, který Apple vytvořil a věřte, že tento produkt má obrovskou budoucnost. Čtěte mezi řádky ... kam tento produkt směřuje? Jakou má roli a jaké možnosti v dalším vývoji nejen firmy Apple?

Nabízím jeden z možných scénářů: Apple chce vytvořit otevřený standard v přenosu obrazu nejen v mobilních telefonech. Budete volat z iPhonu na MacBook Pro (nebo možná na PC notebook či aplikaci Skype v jiných telefonech). Někdo to neocení, ale budete-li od rodiny, známých či přátel, video zajistí lepší společný prožitek než jen zvuk... Happy

Krásný produkt již umí vyrobit spousta firem, ale vytvořit (kromě aury něčeho výjimečného Happy) celý systém na jednotné sexy a stabilní platformě již tak jednoduché není. V tom má Apple velký náskok a jsem zvědav, jak si s tímto poradí. Je jednodušší útočit na pozici "jedničky" ze zákrytu. Ale dlouhodobě odolávat nájezdům všech nepřátel a konkurentů je čím dál těžší. I díky různým účelovým spojením s cílem sesadit protivníka z pomyslného trůnu ...

Dost bylo řečí, nabízím trochu fotek a odkazů na jiné zdroje.

gallery01-20100607


Více info a podrobností:

http://www.apple.com/
http://superapple.cz/
http://www.idnes.cz

promo_iphone_takeover_20100607

iPad: 2 měsíce = 2 miliony

Apple vydal tiskovou zprávu, ve které stojí, že prodal více než 2 milióny iPadů za dobu kratší než 60 dní. Apple tak nyní prodává neuvěřitelných 23 iPadů za minutu! Není se tedy vůbec co divit, že iPad je i po skoro 2 měsících prodeje nedostatkové zboží. Jelikož Apple teprve před 3 dny začal iPad prodávat v několika dalších zemích, jedná o ojedinělý úspěch.

Přestože mám v současné době k tomuto zařízení zvláštní vztah, nelze mu upřít jedno. Je to - pokud si vzpomínám - třetí produkt v řadě, kdy Apple přišel s něčím, co ostatní odsoudili. Podobně to bylo s iPodem, iPhonem ... Chybí mu tohle, nemá támhleto, disk je malý, procesor pomalý, nemá kameru, neumí fotit atd. Není to zdaleka jen "ten marketing Applu", který vymyl lidem mozky. Lidé sice při svém nákupním chování používají emoce a jsou ovlivnění reklamou, ale je to o něčem jiném. Apple jen ukázal lidem jednu z cest a zjistil, že je velké množství lidí, kterým to otevřelo oči a řekli si: "no jasně, to je to, co jsem hledal"!

Možná by bylo zajímavé udělat průzkum mezi vlastníky iPadu, zda jsou koupí zklamáni a nákup uskutečnili jen na základě marketingové masáže Applu. Patrně se nějací najdou, ale jsem přesvědčen, že jich bude zanedbatelná menšina.

Měl jsem jej v ruce, a hned jsem jej chtěl. Jak však opadly emoce, otázka zněla, jak ho ale využiju? Mám MacBook Pro a dostačuje mi. Mít doma desktop a zvažovat notebook ... situace by možná byla jiná. Uvidíme, zda i já najdu v budoucnu více důvodů pro jeho koupi.


202625-steve-jobs-and-the-ipad.gif

Akcie AAPL

Tak jsem se konečně rozhodl ... po asi ročním váhání jsem nakoupil pár akcií mé oblíbené firmy a jsem spoluvlastník firmy Apple Inc.! Prostřednictvím obchodníka s cennými papíry Cyrrus proběhl nákup rychle, profesionálně a bez problémů.

Vydáno je něco přes 900 miliónů akcií, takže asi nebudu většinovým vlastníkem, ale ... Happy. A teď sleduji každý den výkyvy akcií a modlím se, aby se můj majetek rozrůstal. Nemám ani tak strach z technologických konkurentů jako Google a Microsoft nebo firmy Sony či Samsung. Jsou to rozhodně skvělé firmy, ale věřím ve vizionářství Steva a jeho týmu, náskoku iTunes, iPhone i iPadu a také (zejména Happy) jejich miliardám hotovosti, které Apple přenesou přes případné problémy.

Spíše se děsím toho, co (nejen) Apple neovlivní ... BP a mexický záliv, sopka Eyjafjallajökull či jiná přírodní katastrofa, podvody na Wall Streetu, záplavy v Evropě, řecká krize či zásah Izraele v Gaze. Možná to zní zvláštně, ale v dnešním globálním světě to jsou faktory, které mohou ovlivnit akcie na celém světě nehledě na výkonnost jednotlivých firem.

We will see ...

Screen shot 2010-06-03 at 19.23.17

iPhone SDK

Včera představil S. Jobs beta verzi software, pomocí kterého budou moci programátoři vytvářet aplikace pro iPhone. Více podrobností na maler.cz.

Picture 2

Apple Event - nové iPody

Ve středu 5.9. se konala další významná mediální událost Apple. V San Franciscu Steve Jobs prezentoval nové produkty - jednalo se o nové iPody.

Picture 1

Chcete-li komentář nebo podrobnější popis akce, klikněte na tento odkaz.

Picture 2

Nové iMacy

Tak to máme konečně za sebou ... Apple Media Event 7.8.2007 nám zase ukázala, co pro nás Apple připravil za novinky. Více se dozvíte zde nebo zde.

Nové iMacy, iLife 08, iWork 08 včetně dlouho očekávaných Numbers. Nová klávesnice, nové funkce .mac, BootCamp a mnoho dalších. Video z akce je ZDE.


Picture 3

iPhone s odstupem

Snad nejskloňovanějším slovem v posledních měsících je iPhone. K jeho použití, funkcím, přednostem i nedostatkům se vyjadřuje téměř každý.

Bohužel je však málo objektivních článků, které s nadhledem a objektivně srovnávají iPhone s ostatními produkty na trhu. Většině běžných (a potenciálních) zákazníků tak není zřejmá jedna důležitá věc: iPhone, resp. jeho první verze, je určena zejména pro americký trh. Byl tedy tvořen s přihlédnutím na technologické podmínky, nároky a potřeby v této oblasti světa. Marketingový výzkum a následná prezentace tak byli přesně cíleny a očekává se samozřejmě také to, že v jiných částech světa bude doplněn HW (např. o rychlá data) i SW (požadované zákazníky).

Na to, že Apple sází na tento produkt jako na významnou část svých příjmů a věří v jeho budoucnost ukauje i sekce, kterou mu věnuje na svých
stránkách. Zde jsou velice podrobně popsány a názorně ukázány všechny možnosti tohoto zařízení.

Picture 4Picture 6Picture 5Picture 7

The Most Innovative Companies

Již potřetí v řadě udělil časopis BusinessWeek společnosti Apple Inc. titul nejvíce inovátorskou společností na světě.

introbw_255x65

Podruhé skončil druhý Google, který získal dvakrát méně hlasů. Další pořadí Toyota, General Electric a Microsoft.

U Apple zvítězil díky důrazu na design, uživatelský prožitek a vytvoření ekosystému, navazující na iPod a iTunes. Díky dalším novinkám (OSX Leopard a zejména iPhone) má dobře nakročeno do dalšího ročníku.

iPhone a další informace

O tomto zařízení budeme (doufám) ještě hodně slyšet. Prodej byl oznámen v USA v polovině roku, v Evropě v posledním kvartálu 2007 a v Japonsku až v r. 2008. Přesto snad není den, kdyby se na českém internetu nebo v tisku neobjevila další várka informací a spekulací.

Tento přístroj je z mého pohledu přesně to, co spousta lidí na trhu postrádala. Zvláště pak nás, kteří pracují s MACem a přivádí je k šílenství (ne)synchronizace různých typů telefonů s aplikacemi jako kalendář, adresář anebo poznámky, o dalším použití nemluvě.
Pravdou je, že iPhone asi není ten nejlepší nebo nejvýkonější přístroj na trhu. A do doby uvedení se konkurence také bude chtít pochlubit s novinkami. ALE! řekněte mi, když si kupujete auto (nehledě na cenu), přemýšlíte, že koupíte to NEJ? A podle jakých kritérií? ... Je lepší Audi nebo BMW? A jsou ve všech parametrech nejlepší? Asi ne ...

Je tedy zřejmé, že je to o něčem jiném. Svoji roli hrají individuální potřeby, emoce a další faktory. V tomto jsou rozhodně applovští marketéři v čele s Jobsem na absolutní špičce.

Chcete-li se podívat na sestříhané video dosud známých funkcí IPhonu, klikněte ZDE.

Další info můžete přečíst na mobilmania.cz nebo na serveru mujmac.cz. V případě, že chcete vidět iPhone v akci - více ukáže senior vice president Apple Phil Schiller zde.

MACWORLD EXPO 2007

Včera v 18 hod SEČ začala dlouho očekávané keynote (prezentace) Steva Jobse. Dlouho se spekulovalo o tom, co představí ... bude to nový OS? Telefon nebo tablet? Nové HW produkty a SW?

Picture 1

Už máme jasno! Hvězdou večera byl iPhone ... iPod, telefon a internetový prohlížeč v jednom zařízení. Seděl jsem na netu a četl on-line zprávy, které pouštěly do éteru některé servery. Jedním z nich je blog Martina Léra .

Kromě samotného iPhonu zde byl představen i Apple TV, neformální spojení s Yahoo a Google a několik dalších informací. Více se dozvíte přímo na stránkách apple.com v odkazu.

20070110_302370_04

Chcete-li se podívat na celou keynote - podcast na iTunes je ZDE.

Zahřívání Apple notebooků

Od chvíle, kdy jsem si pořídil Apple notebook (nejprve PowerBook, poté MacBook Pro) mi trochu vadila provozní teplota, na kterou se dostal po krátkém pracovním zatížení.

Po nějakou dobu jsem se s tím smířil, ale zvláště po získání informací o "vybuchujících" bateriích do notebooků jsem začal pátrat, zda je to normální a hlavně, jaké je srovnání s ostatním notebooky.

Narazil jsem na jedno z mnoha srovnání s jiným značkovým notebookem ( je nutné srovnávat srovnatelné ). Sice teplotu nesníží, nicméně jsem klidnější když vím, že podobný problém řeší i ostatní výrobci. Je to zkrátka daň za technologický pokrok, přesto věřím, že v budoucnu bude tento nedostatek odstraněn.

ZDE je tedy srovnání zahřívání nových notebooků Aple a Dell.

titlespecs

Apple Special Event

Včera proběhla v Yerba Buena Center v San Franciscu další z Apple Special Event. Zvláštní je, že se tato akce konala ve stejný čas, jako největší evropský Apple veletrh - Apple Expo ...

Chcete-li vidět prezentaci Steva Jobse, zde je
odkaz. Pokud nemátevíce jak hodinu času, shrnutí prezentace je ZDE.

Co však nejvíce zaujalo mě, byla HW novinka mířící do našich obýváků. Přemýšleli jste, že si pořídíte
Windows Media Center? Zapomeňte a počkejte na začátek příštího roku. Přichází řešení, které doplňuje vše, co za poslední dobu Apple cíleně buduje - iTV (pracovně).

Vše, co bude zapadat do tohoto "absolutního řešení", je o třídu výš než podobné řešení od MS. Nový progresivní MAC OS Leopard, krásný HW Apple, stylové iPody, inovovaný iTunes a iTV ... víc už nepotřebujete.

Picture 4

Picture 8Picture 10

Virtuálně v Apple Storu

Bohužel ne každý, kdo by chtěl, se podívá do New Yorku. A pokud se tam přesto dostane, třeba mu nevyjde čas na návštěvu jednoho z Apple Storů. Proto vám zde nabízím virtuální prohlídku jednoho z nejhezčích obchodů, konkrétně na Fifth Avenue.

Picture 3
photo4

Co říkáte, není to nádhera? Pokud byste chtěli virtuálně zabrousit dovnitř, klikněte na následující odkaz.

Hasta la vista, Vista

Toto je docela výstižný slogan, který se objevil na vývojářské konferenci WWDC 2006, která začala prezentací šéfa společnosti Apple Steva Jobse. Předznamenal tak, čemu bude věnována velká pozornost v následujícím období.

Picture 1

Úvod keynote obstaralo - kromě tradičního přehledu úspěchů - představení nového HW ... profesionální stroje Mac Pro a novou generaci serverů Xserve. Poté se - přes vývoj a historii Mac OSX a srovnání s konkurenčním Windows Vista - dostal Steve Jobs a jeho kolegové k představení některých pokročilých technologií v připravovaném OS 10.5. Leopard.

Picture 1

Mnoho z nás čekalo více, například představení Apple iPhone či nový iPod nebo nějakou novou aplikaci alá Excel od MS. Objektivně však musím říct, že nelze každého půl roku přinášet na trh revoluční výrobek. Každopádně další pokus bude v září na Apple Expo v Paříži.

Na těchto odkazech naleznete český a anglický komentář k prezentaci.

Leopard se blíží

Zahájení vývojářské konference v San Franciscu se blíží a jedním z témat by mělo být představení nové verze operačního systému pro počítače Apple - Mac OSX Leopard.

Finální verze bude patrně spuštěna na přelomu roku nebo ve chvíli, kdy bude spoštěn dlouho odkládaný "majkrosoftí" projekt MS Vista. předpokládá se, že svoji pozici nejpokrokovějšího operačního systému si udrží i nadále. Podle všeho by měly být vylepšeny funkce Finderu, součástí systému by měl být geografický systém s navigací GPS, kladen důraz patrně bude na VoIP technologie nebo také podpora virtualizace.
Každopádně se máme na co těšit a pokud zvažujete koupi drobných programů a utilit vylepšujících váš současný Tiger, odložte rozhodnutí do srpna, aby vaše investice nebyla zbytečná.

osx_leopard

Protože nemám zatím žádné zaručené obrázky z připravovaného OS, nabídnu vám alespoň obrázky zaručené nejkrásnějšího (Happy) notebooku na trhu ... jak jinak, než z dílny Apple - MacBook Pro.

indexintelchip20060516mb_ib_cam_060110mb_ib_remote_060110

iPod (r)evolution

Kdo by neznal iPod - přehrávač multimédií od Apple Computer. Jedním z posledních trháků tohoto fenoménu byl iPod nano a iPod Video. Neuběhlo však příliš mnoho času a už se spekuluje, jaká bude další inovace veleúspěšné řady. Jedním ze serverů přinášejících "zaručené zprávy" o přísně střežených novinkách od Apple je MacRumors.

Pokud to není jeden z mistrných marketingových tahů - jak zmást konkurenci - velkého hráče Jobse, na obrázku vidíte další článek v evoluční řadě iPodu.

Picture 1

Pokud znáte iPod nano (na obrázku vlevo), dokážete si udělat představu o velikosti iPodu AV. Na první pohled zaujme obrazovka přes celou plochu a virtuální ovládání Click Wheel na dotykovém displayi.
Vsadil bych se, že tato technologie bude v budoucnu využita v dalších produktech od Apple a tato inovace je jen reakcí na to, aby si iPod udržel globální prvenství na trhu.

Lídr v inovacích

Na základě průzkumu, který provedla v loňském roce konzultantská společnost Boston Consulting Group, zvítězila s velkým náskokem společnost Apple Computer jako nejvíce inovativní. Bylo osloveno 940 špičkových manažerů v 68 zemích světa.

Jako důvody byly uváděny zejména to, že: poskytuje zákazníkům vynikající prožitek z výjmečného designu , neustále přichází s novými myšlenkami a nápady, jež mění staré kategorie. jako například hudební přehrávače. Trvale rozvíjí podnikatelský model i značku.

Picture 1

Výše uvedený seznam je TOP 10 v pořadí světových lídrů v inovacích. Pokud se budete chtít dozvědět více, klikněte na odkaz, který vás přesměruje na stránky bostonské konzultační společnosti.

Inovace však neznamenají jen vytváření nových produktů, inovační potenciál může být skrytý i v síle značky nebo ve službách. Může stát sice spoustu peněz, ale neschopnost inovovat a přizpůsobit se vyjde rozhodně dráž. Proto vám radím: inovujte produkty, služby a především svoje myšlení. Pokud se Vám to povede, budete daleko úspěšnější. Je to možná jedna z mála konkurenčních výhod, které můžete uplatnit proti konkurenci levných a nekvalitních výrobků či služeb v případě, že chcete nabízet vysokou přidanou hodnotu se zajímavým profitem.

Macworld 2006

Dlouho očekávaná prezentace šéfa Apple Computer Steva Jobse skončila a já se pokusím shrnout nejzajímavější okamžiky. Pokud byste se chtěli podívat na streamované video přímo z kalifornského San Francisca, klikněte ZDE.

SF2006_events_int

Celá keynote se nesla v tradičním Jobsově duchu. Od neformálního oblečení účinkujících přes oslavu úspěchů až po stupňované napětí mířící k HW či SW novinkám.

Na počátku byly prezentovány veleúspěšné prodeje iPodů včetně jejich doplňků jako např. iPod Remote Control FM. Poté proběhla zajímavá prezentace Aperture.

Byla oznámena další desetinková verze Tigera ... 10.4.4 a nové widgety.

Zajímavé - a očekávané - bylo představení iLife 06 a především šesté aplikace tohoto softwarového balíku iWeb. Steve představil postupně jednotlivé apps a jejich vylepšené funkce. Dalším úspěšným počinem jsou kancelářské aplikace iWork 06, tentokrát jsou v novinkách například 3D grafy a nová témata. Vylepšené a rozšířené funkce jsou spíše kosmetické a největším přínosem jsou v Pages ůexcelové" funkce integrované do tabulky.

Nebudu se rozepisovat o podrobnostech, neboť rozsáhlou reportáž přináší můj oblíbený server MujMac.

Druhá část prezentace proběhla především v duchu intelovské budoucnosti. Chcete-li se podívat na reklamu na první iMac s intelovským srdcem, ZDE je odkaz. Nové logo Intelu a oboustranné konstatování, že "we are ready" naznačuje, kam obě společnosti společně míří.

Další HW lahůdkou (alespoň pro mne) bylo představení nového notebooku, samozřejmě také s Intelem uvnitř. Nynější název těchto profesionálních strojů se mění na MacBook Pro.
Podle benchmarkingu je 4-5 x rychlejší než současný G4, je ještě tenčí, displej má o 70% vyšší kontrast, integrovanou iSight kamerku do rámu displaye s 2x vyšším rozlišením s vychytávkami typu MagSave.

V závěru bylo zmíněno datum 1.4.2006, kdy bude Apple slavit 30 let od svého vzniku. Velice se těším a jsem zvědav, co si na toto výročí pro fanoušky Steve a spol. připraví. Toto datum je pro moji maličkost zajímavé i z toho důvodu, že na apríla sfouknu na dortu 35 svíček ... Happy.

O Stevovi se říká, že je neuvěřitelný perfekcionalista a následující obrázek jen dokazuje, že Jobs rozhodně nenechává nic náhodě...

Picture 1

OS Leopard vs. Vista

Operační systém na počítačích Apple Macintosh má v současné době pořadové číslo 10.4.3 (Tiger). Po dalších desetinkových aktualizacích (které určitě přijdou) se těším určitě nejen já na ohlašovaného nástupce 10.5 - Leoparda. Měl by vyjít přibližně ve stejném termínu jako několik let ohlašovaný OS od Microsoftu - Longhorn/Vista.
Bude určitě zajímavé sledovat, co zase kouzelníci z Microsoftu dokázali okopírovat nebo ukrást a pomocí bezesporu skvělých marketingových aktivit prodat jako technologii třetího tisíceiletí. Nedávno jsem se v jednom rozhovoru s majitelem softwarové společnosti dočetl, že příběhů o "nákupních" aktivitách MS kolují po Státech tisíce. Nejprve projeví zájem o spolupráci nebo koupi, vy se jim otevřete a oni pak bez zájmu odejdou. Nějakým záhadným způsobem poté ve svých vývojových centrech přijdou s ohromující novinkou nápadně se podobající předmětu předchozího zájmu.

Jedny z prvních screenshotů připravovaného OS od Microsoftu - grafické rozhraní nazvané Aero (u Apple se jmenuje Aqua).

screenVirtualFolder screenSidebar

Již několik let používané prostředí od Apple.


Picture 2 Picture 5

První letmé zhodnocení: kromě animací a průhlednosti bude ve Vistě (stejně tak jako již dlouho v Mac OS) také Gadgets - u Apple známé jako Widgets. Dále pak "majkrosoftí" verze vyhledávací technologie Spotlight, virtuální - smart - složky, synchronizační prostředí iSync a pár dalších "revolučních" řešení. Zkrátka ... nic, co bychom na MACích nepoužívali již dlouhý čas.
Obrázek, který je výstižný a aktuální i v této době - dejavue ...

upload_346911


HW novinky od Apple

Před týdnem byly na tiskové konferenci v New Yorku představeny (podle mnohých) nejkrásnější notebooky na trhu - Powerbooky. Dostaly do vínku především vyšší rozlišení displaye, delší výdrž baterií a rychlejší paměti.

Picture 4

Další prezentovanou zásadní novinkou u Power MACů G5 jsou procesory. Místo, aby měly dva, nabízejí pouze jeden procesor se dvěma jádry.

Picture 5

Jelikož se konala tisková konference na výstavě zaměřené na fotografii, tak se kromě těchto profesionálních počítačů představila jedna softwarová novinka - Aperture - a ZDE naleznete její demo ukázku.

Keynote - San Jose 2005


onemore

Dnešního dne pronesl CEO Apple Computer Steve Jobs další ze svých úžasných prezentací.

Hlavními novinkami zde byly nový iMAC G5, iTunes 6 a iPod video.

V podstatě od uvedení prvního iMACu G5 bylo zřejmé, že je jen otázkou času, kdy se dostane tento úžasný počítač z pracovního stolu na stěnu v obývacím pokoji a stane se skutečným centrem domácí zábavy. Uvedení nového iMACa s dálkovým ovládáním, integrovanou kamerkou iSight a novým softwarem Front Row je toho jen dalším důkazem. Myslím, že je víc než důstojným konkurentem "majkrosoftího" Windows Media Center ... posuďte sami.

Nové iTunes 6 nabízí především podporu nového iPodu a videa.

Přesto, že nedávno nás Jobs přesvědčoval, že video vs. iPod nedává v podstatě žádný smysl, najednou je tu. Je to jen další ukázka dokonalé marketingové strategie, kterou Apple mistrně ovládá. Díky podpoře iTunes to může být další krok k posílení své pozice v daném segmentu, v němž už nyní má cca 75% trhu.


Streamované video z akce naleznete ZDE.


Jobsův proslov v Stanfordu


SR_450

Toto je text promoční řeči Steva Jobse, výkonného ředitele společností Apple Computer a Pixar Animation Studios z 12.června 2005.

Picture 1


"Je pro mě ctí, že mohu být s vámi při vaší promoci na jedné z nejznamenitějších světových univerzit. Nikdy jsem na univerzitě nepromoval. Abych řekl pravdu, nikdy v životě jsem nebyl promoci blíž než jsem zrovna teď. Dnes bych se s vámi rád podělil o tři příběhy z mého života. To je vše. Nic zvláštního. Jen tři příběhy.

První příběh je o spojování bodů.

Řádného studia na Reedské Univerzitě jsem zanechal po prvních šesti měsících, i když jsem se na ní dalších 18 měsíců zdržoval, než jsem skutečně odešel. Proč jsem toho nechal?
Začalo to ještě dříve, než jsem se narodil. Má biologická matka byla mladá, neprovdaná vysokoškolská studentka, která se rozhodla mě dát k adopci. Měla jasnou představu o tom, že bych měl být adoptován vysokoškoláky, takže vše zařídila tak, abych byl po porodu adoptován právníkem a jeho manželkou. Až na to, že když jsem se narodil, tak najednou zjistili, že vlastně chtěli holčičku. Takže mé rodiče, kteří byli na čekací listině, vzbudil uprostřed noci telefonát s dotazem: “Máme tu nenadále chlapečka – chcete ho?” “Samozřejmě,” odpověděli mí rodiče. Má biologická matka později zjistila, že má matka neabsolvovala vysokou školu a můj otec neabsolvoval ani střední školu, a odmítla podepsat konečný souhlas s adopcí. Nechala se obměkčit až za několik měsíců, když jí mí rodiče slíbili, že půjdu studovat na univerzitu.

A tak jsem o 17 let později šel studovat na univerzitu. Naivně jsem si ale vybral vysokou školu, která byla skoro tak nákladná jako Stanford, a veškeré úspory mých rodičů z dělnické třídy se rozplývaly v mém školném. Po šesti měsících studia jsem nedokázal ocenit jeho hodnotu. Neměl jsem představu, jak naložit se svým životem a nebylo mi ani jasné, jak by mi univerzita mohla pomoci si tu představu utvořit. Přitom jsem utrácel celoživotní úspory svých rodičů. Rozhodl jsem se tedy odejít a doufal jsem, že to dobře dopadne. Tehdy jsem z toho měl dost hrůzu, ale když se ohlédnu zpátky, bylo to jedno z nejlepších rozhodnutí, které jsem kdy udělal. Ve chvíli, kdy jsem opustil řádné studium, jsem mohl přestat s docházením na přednášky, které mě nezajímaly, a začít navštěvovat jen ty, které vypadaly zajímavě.
Nebyla to jen romantika. Neměl jsem kolejní pokoj, takže jsem přespával na podlaze u přátel, sbíral jsem lahve od koly a za vratné zálohy 5 centů za láhev si kupoval jídlo; vždy v neděli večer jsem šel přes město 7 mil pěšky, abych ve svatyni Hare Krišna dostal své jediné slušné jídlo v týdnu. Miloval jsem to. A řada zkušeností, na které jsem narazil, když jsem následoval vlastní zvědavost a intuici, se později ukázala být neocenitelná. Dám vám jeden příklad:
Reedská univerzita měla v té době asi nejlepší výuku kaligrafie v zemi. Každý plakát, každá nálepka na šuplíku po celém univerzitním areálu byly vyvedeny krásně ručně vyvedeným písmem. Protože jsem opustil řádná studia a nemusel jsem navštěvovat běžné přednášky, rozhodl jsem se navštěvovat hodiny kaligrafie. Naučil jsem se druhy písma serif a sans serif. Naučil jsem se, jak přizpůsobit vzdálenost mezi písmeny jejich kombinaci, a co dělá skvělou typografii skvělou. Bylo to nádherné, historické, umělecky propracované způsobem, jaký věda nedokáže zachytit – a mě to fascinovalo.
Nic z toho nemělo naději na praktické uplatnění v mém životě. Ale když jsme o deset let později navrhovali první počítač Macintosh, všechno se mi vrátilo. A všechno jsme to taky použili při navrhování Macu. Byl to první počítač s krásným písmem. Kdybych býval na vysoké škole nenavštěvoval tyto jediné přednášky, Mac by nikdy neměl výběr fontů a proporčně odsazené písmo. A protože system Windows prostě okopíroval Mac, je pravděpodobné, že by je neměly ani osobní počítače. Pokud bych neopustil řádné studium, nikdy bych býval nenavštěvoval hodiny kaligrafie a osobní počítače by bývaly neměly ty úžasné fonty, které mají. Tehdy na univerzitě nebylo samozřejmě možné ty body spojit. Ale o deset let později už to bylo nad slunce jasné.
Opakuji, že nelze body spojovat při pohledu vpřed; to je možné, jen díváte-li se nazpátek. To znamená, že musíte věřit, že se ty body nějak pospojují v budoucnosti. Musíte v něco věřit – ve svou odvahu, osud, život, karmu, v cokoliv. Tento přístup mě nikdy nezklamal a změnil můj život.

Můj druhý příběh je o lásce a o ztrátě.

Měl jsem to štěstí, že jsem už v mladém věku našel to, co jsem měl rád. Woz a já jsme s Applem začali v garáži mých rodičů, když mi bylo dvacet. Tvrdě jsme pracovali a v průběhu deseti let Apple vyrostl tak, že se z nás dvou v garáži stala společnost s obratem 2 mld $ a s více než 4000 zaměstnanců. Bylo mi zrovna třicet; o rok dříve jsme uvedli náš nejlepší výtvor – Macintosh. A pak jsem dostal padáka. Jak vás mohou vyhodit z firmy, kterou jste sami založili? Když se Apple rozrůstal, zaměstnali jsme člověka, o kterém jsem se domníval, že je velmi nadaný, aby se mnou firmu řídil – a v prvním roce nebo tak nějak šlo všechno hladce. Ale potom se naše vize o budoucnosti začaly rozcházet a nakonec jsme se rozešli úplně. Když k tomu došlo, představenstvo společnosti se přiklonilo k němu. Takže jsem ve třiceti vypadl ze hry. A to velmi veřejně. Středobod celého mého dospělého života byl pryč; bylo to zničující.

Pár měsíců jsem vůbec nevěděl, co dělat. Měl jsem pocit, že jsem zklamal celou předchozí generaci podnikatelů – že jsem upustil štafetový kolík, když na mě byla řada. Sešel jsem se s Davidem Packardem a Bobem Noycem a pokusil jsem se jim omluvit za to, jak jsem to zpackal. Byl jsem veřejný ztroskotanec a dokonce jsem uvažoval o útěku z údolí. Ale najednou mi pomalu začalo svítat: stále jsem měl rád, co jsem dělal. To, co se stalo v Applu, na tom vůbec nic nezměnilo. Byl jsem odvržen, ale pořád zamilovaný. A tak jsem se rozhodl začít znovu.
Tehdy jsem to neviděl, ale stalo se, že můj vyhazov z Applu byla ta nejlepší věc, která se mi mohla přihodit. Tíhu úspěchu nahradila lehkost nového začátku a méně jistoty o čemkoliv. Osvobodilo mě to, takže jsem mohl vstoupit do jednoho z nejtvořivějších období svého života.
V průběhu příštích pěti let jsem založil společnost jménem NeXT, další společnost jménem Pixar a zamiloval se do úžasné ženy, jež se stala mou manželkou. Pixar vytvořil Toy Story , první počítačově animovaný celovečerní film na světě, a je dnes nejúspěšnějším animačním filmovým studiem na světě. V pozoruhodném sledu událostí koupila společnost Apple NeXT, já jsem se vrátil do Apple a technologie, již jsme vyvinuli v NeXTu, se stala jádrem současné renesance Applu. A Laurene a já máme báječnou rodinu.

Jsem si jistý, že nic z toho by se nestalo, kdybych nedostal vyhazov z Apple. Ten lék chutnal odporně, ale pacient ho nejspíš potřeboval. Občas vás život vezme po hlavě cihlou. Neztrácejte víru. Jsem přesvědčený, že mě drželo nad vodou to, že jsem měl rád, co jsem dělal. Musíte si najít něco, co mate rádi. To platí jak pro práci, tak i pro partnery. Vaše práce bude naplňovat větší část vašich životů; jediný způsob, jak být skutečně spokojený, je dělat to, o čem věříte, že je skutečně skvělá práce. A jediný způsob, jak dělat skvělou práci, je milovat, co děláte. Pokud jste to ještě nenašli, hledejte dál. Nepřestávejte. Tak jako u všech otázek srdce, sami poznáte, až to najdete. A tak jako u všech důležitých vztahů je to s léty čím dál tím lepší. Tak hledejte, dokud to nenajdete. Nepřestávejte s tím.

Můj třetí příběh je o smrti.

Když mi bylo sedmnáct, četl jsem citát následujícího znění: “Budete-li žit každý svůj den, jako kdyby to byl váš poslední, téměř jistě to jednou bude pravda." Udělalo to na mě velký dojem; od té doby se posledních 33 let každé ráno dívám do zrcadla s otázkou: “Kdyby byl dnešek posledním dnem mého života, chtěl bych udělat to, co se dnes chystám udělat?” A kdykoliv byla odpověď v příliš mnoha po sobě následujících dnech “ne”, věděl jsem, že musím něco změnit.
Mít na paměti, že tady brzy nebudu, je pro mě nejdůležitějším nástrojem, který znám, když dělám v životě zásadní rozhodnutí. Protože téměř všechno – veškeré vnější tlaky, hrdost, strach z neúspěchu a překážek – to všechno tváří v tvář smrti odpadne – a zbyde jen to, co je skutečně důležité. Pamatovat na to, že umřete, je podle mě ta nejlepší cesta, jak se vyhnout pasti obav, že něco ztratíte. Nazí už jste. Není důvod nenásledovat hlas svého srdce.
Asi před rokem mi byla diagnostikována rakovina. Ráno v 7:30 jsem byl na prohlídce, která jasně prokázala nádor na mé slinivce. Ani jsem nevěděl, co to slinivka je. Lékaři mi oznámili, že tento typ rakoviny je téměř určitě nevyléčitelným, a že bych měl žít ještě tak tři až šest měsíců. Můj doktor mi poradil, ať jdu domů a dám si do pořádku své záležitosti – což je v lékařské řeči kódové označení k přípravě na smrt. Znamená to pokusit se říci svým dětem během několika měsíců všechno, co jste měli v úmyslu jim říct v průběhu příštích deseti let. Znamená to zařídit všechno tak, aby to pro vaši rodinu bylo co nejsnadnější. Znamená to se rozloučit.
S touto diagnózou jsem prožil celý den. Večer toho stejného dne mi provedli biopsii, při které mi prostrčili endoskop krkem, žaludkem a do střev, a jehlou mi ze slinivky odebrali několik buněk z nádoru. Byl jsem pod sedativy, ale moje žena, která u toho byla, mi řekla, že když lékaři prohlédli buňky pod mikroskopem, dali se do pláče, protože zjistili, že nádor je velmi vzácná forma rakoviny slinivky, která je léčitelná operací. Prodělal jsem tu operaci a teď jsem v pořádku.

To bylo nejblíž, co jsem se dostal na dosah smrti – a doufám, že nejblíž i pro několik dalších desetiletí. Ten prožitek mi dovoluje vám říct následující slova s o trochu větší jistotou než v době, kdy pro mě byla smrt čistě intelektuální představou:
Nikdo nechce zemřít. Dokonce ani lidé, kteří se chtějí dostat do nebe, nechtějí zemřít, aby se tam dostali. Přesto je smrt destinací, kterou máme všichni společnou. Nikdo jí ještě neunikl. A tak to má být: Smrt je pravděpodobně nejrafinovanějším vynálezem Života. Je to prostředník Života pro změnu. Čistí staré, aby udělala místo novému. Zrovna teď jste to nové Vy, ale jednou – a není to tak daleko – se postupně stanete tím starým a budete odstraněni z cesty. Zní to dramaticky, ale je to pravda.
Váš čas je omezený, tak jej neztrácejte tím, abyste žili život někoho jiného. Nenechte se chytit do pasti dogmatu – a to je žít s důsledky myšlení jiných lidí. Nenechte svůj vlastní vnitřní hlas utopit v hluku názorů jiných. A co je ze všeho nejdůležitější: mějte odvahu následovat své srdce a intuici, které už samy vědí, čím doopravdy chcete být. Všechno ostatní je podružné.
Když jsem byl mladý, vycházela publikace The Whole Earth Catalog (Katalog celého světa), jedna z biblí mé generace. Vytvořil ji chlápek jménem Stewart Brand, v Menlo Parku nedaleko odsud – a dal jí do vínku poetický nádech. Bylo to koncem šedesátých let, před dobou osobních počítačů a DTP, takže se tvořila za pomoci psacích strojů, nůžek a polaroidu. Bylo to jako Google v papírové podobě, 35 let před příchodem Googlu: bylo to idealistické a plné skvělých nástrojů a pozoruhodných názorů.

Stewart a jeho tým vydali několik čísel Katalogu celého světa a když se přirozeně vyčerpal, vydali jeho poslední číslo. Bylo to v polovině sedmdesátých let a mě bylo tolik, kolik je teď vám. Na zadním obalu byla fotografie venkovské silnice brzy ráno, silnice, na které by ti dobrodružnější z vás mohli stopovat. Pod tím byla slova: “Zůstaňte hladoví. Zůstaňte blázny”. Byl to jejich vzkaz na rozloučenou, když končili. Zůstaňte hladoví. Zůstaňte blázny. A to jsem sám sobě vždycky přál. A dnes, kdy končíte své studium, abyste začali něco nového, přeji vám totéž.
Zůstaňte hladoví. Zůstaňte blázny.

Všem vám velice děkuji."

Originál proslovu najdete ZDE.

Zásadní film v mém vnímání Apple Computer


Piráti ze Silicon Valley, TV 1999

Picture 1


Biografický příběh Martyna Burkea vypráví o zrodu novodobé revoluce a o vzestupu dvou geniálních šílenců, jimž se podařilo postavit na nových základech svět komunikace. Revoluce přišla, když jsme ji nečekali. Proběhla v garáži, v pokoji na koleji. Za nespočetných hodin úsilí, přemýšlení a zaujetí. Spoluzakladatel Apple (vzpomeňte na Forresta Gumpa) Steve Jobs a spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates změnili způsob, jakým svět funguje, žije a komunikuje.
Kdo by nebyl zvědavý na tenhle příběh veskrze naplněného amerického snu – vzrušující i když ne vždy idylické dobrodružství zelenářských snílků, kteří nastartovali budoucnost. V této kronice kruté i humorné bitvy o vládu nad rodící se říší osobních počítačů představuje Noah Wyle, známý ze seriálu Pohotovost, Jobse a Anthony Michael Hall (Bláznivá dovolenáWinking Gatese.

Apple - Expo

top_date


Odkaz na oficiální stránky naleznete ZDE.

Zásadní kniha v mém vnímání Apple Computer


sculley


John Sculley je významným člověkem, kterého pravděpodobně bude znát pouze málo uživatelů počítačů PC. Přesto vešel do počítačových dějin. Na konci léta se na našem trhu objevila jeho životopisná kniha, která před námi otvírá dějiny společnosti Apple Computer a zároveň nám ukazuje cestu amerického managmentu v uplynulých pětadvaceti letech. Kniha však čtenáři nabízí mnohem více, protože v ní najde velmi dobře načrtnuté počátky počítačů IBM PC a celého počítačového průmyslu.

John Sculley nastoupil do Pepsi jako řadový zaměstnanec, aby se postupně vypracoval, ve svých 38 letech, až na nejmladšího prezidenta Pepsi-Coly. Jeho další plány jsou přerušeny lovcem mozků Gerry Rochem, který hledá prezidenta pro mladou společnost Apple Computer. Gerry sjedná setkání Johna se zakladateli společnosti Steve Jobsem a Mikem Markkulou. Po mnoha měsících rozhodování, kdy J. Sculley nechce opustit společnost Pepsi přestavující vrchol korporační Ameriky, ho nakonec Steve Jobs získá slavnou větou : "Chceš strávit zbytek svého života prodáváním sladké vody nebo chceš změnit svět ?".

J. Sculley oznámí šokované správní radě Pepsi Coly, že odchází do Silicon Valley na západním pobřeží USA podnikat v rozvíjejícím se počítačovém průmyslu. Zde společně s Jobsem a Markkulou vede úspěšně přes rok společnost Apple. Po perfektně připravené reklamní kampani uvedou na trh v roce 1984 počítač Macintosh, ale záhy jsou zaskočeni celkově malým objemem prodeje. Společnost se dostane do velkých potíží. Přátelství J. Sculleyho se Jobsem rychle ochladne. Tehdy Sculley odvolá Jobse z místa ředitele divize Macintosh a zbaví ho jakéhokoliv vlivu na vývoj či prodej Macintoshe. Jobs je odsouzen k pasivitě v neurčité roli předsedy společnosti a odlétá na týden do Moskvy. Za několik měsíců Jobs odchází z Applu, prodává všechny akcie společnosti a zakládá společnost NeXT, která v roce 1993 uvede na trhu PC vynikající operační systém NeXTSTEP.
Potom Sculley mistrovským způsobem začně obnovovat sílu a slávu společnosti. Propustí přes 20 % zaměstanců a uzavře několik továren. Za rok se mu podaří postavit společnost na nohy. V roce 1987 uvádí, pod jeho vedením, na trh Apple podstatně vylepšený Macintosh II. Ve stejném roce vzniká i tato kniha.

Není bez zajímavosti, že J. Sculley musel v roce 1993 nejdříve odevzdat svoji funkci CEO a následně také odejít od Applu kvůli přilišnému vizinářství. Na jeho místo nastoupil pragmatický Michael Spindler.
Kniha je vynikajícím pohledem vrcholového manažera na svět informačních technologií. 400 stran textu je doplněno několika černobílými fotkami. Kniha se dá číst jedním dechem, protože nabízí poutavý, inteligentně napsaný příběh. Jednoznačně Vám ji doporučuji.

Keynote - San Francisco 2005


sjobs090505

Další prezentace Steva Jobse ... tentokrát o novinkách jako iPod nano, Motorola + iTunes a další. Keynote proběhla dnes v Moscone Center West.

Více naleznete ZDE.

Picture 2

Keynote - WWDC 2005


sj060205

Keynote WWDC (Worldwide Developers Conference) naleznete ZDE. Proběhla ve dnech 6-10 června 2005.

wwdc

Keynote - San Francisco MacWorld 2005


Keynote v QT naleznete ZDE.

front9743

Keynote - San Jose, California 2004


wwdcbuilding

Odkaz na keynote naleznete ZDE.

wwdc2004_title062404

© 2012 Jiri Koukal. Powered by RapidWeaver