září 2005

Zásadní film v mém vnímání Apple Computer


Piráti ze Silicon Valley, TV 1999

Picture 1


Biografický příběh Martyna Burkea vypráví o zrodu novodobé revoluce a o vzestupu dvou geniálních šílenců, jimž se podařilo postavit na nových základech svět komunikace. Revoluce přišla, když jsme ji nečekali. Proběhla v garáži, v pokoji na koleji. Za nespočetných hodin úsilí, přemýšlení a zaujetí. Spoluzakladatel Apple (vzpomeňte na Forresta Gumpa) Steve Jobs a spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates změnili způsob, jakým svět funguje, žije a komunikuje.
Kdo by nebyl zvědavý na tenhle příběh veskrze naplněného amerického snu – vzrušující i když ne vždy idylické dobrodružství zelenářských snílků, kteří nastartovali budoucnost. V této kronice kruté i humorné bitvy o vládu nad rodící se říší osobních počítačů představuje Noah Wyle, známý ze seriálu Pohotovost, Jobse a Anthony Michael Hall (Bláznivá dovolenáWinking Gatese.

Apple - Expo

top_date


Odkaz na oficiální stránky naleznete ZDE.

O změnách


Jít do neznáma je lepší než zůstat tam, kde nic není.

Staré názory Vás k Novému Sýru nedovedou.

Změny se stávají. Předvídejte je. Reagujte na ně rychle ... a buďte připraveni se znovu změnit.

Toto jsou jen některé z hlubokých pravd, které nabízí kniha Kam se poděl můj Sýr ?.
Většina z nás přiznává, že změna je součástí naší profesionální práce, nicméně jen málo lidí přijímá změnu jako životní realitu. Kniha Kam se poděl můj Sýr? nabízí úžasný pohled na pravdu, změny a způsob vyrovnání se s nimi jak v osobním, tak v profesním životě.
Sýr je metaforou toho, co v životě chceme, co hledáme a po čem neustále toužíme. Je to partnerský vztah, zaměstnání, zdraví, svoboda nebo společenské uznání.
Jednotlivé postavičky příběhu žijí v Bludišti, které představuje místo, kde hledáme "svůj Sýr"... rodina, firma nebo společnost. Postavy v příběhu čelí náhlé změně - stejně jako ve skutečném životě. A také jako v realitě se některé z nich se změnou vyrovnají úspěšně, jiné nikoli.
Pointa příběhu tkví v tom, jaká ponaučení si z této situace jednotliví účastníci berou. Jsou srozumitelná, logická a stojí za přemýšlení.
Chcete-li se postavit ke změnám, které nás neustále obklopují novým způsobem, jednoznačně si tuto knihu přečtěte. Jsem přesvědčen, že v ní objevíte to, co já.

pastedGraphic

Steve a Bill

Mám problém! ... pokud jste šéf nebo majitel firmy, dokáži si představit, jako obracíte oči v sloup. Už zase! pomyslíte si.
Zkuste se na to podívat pohledem našeho šéfa - Steva.

“Mám problém šéfe”, říká Bill.
“Výborně Bille”, říká Steve, “pracuješ u nás právě proto, aby jsi je řešil”.
“No .. jenže já nevím, co s tím”
“Fajn, tak mi pověz v konrétních měřitelných termínech, co se děje, ale nechci slyšet žádné Tvoje pocity, popiš mi to stručně a srozumitelně” řekl Steve. Po této výzvě Bill popíše celý problém jak to umí nejlépe ... nejasně s plno osobními domněnkami. Po otázce, zda to nemůže zopakovat jasně, Bill odpovídá:
“Mno, to já ale nevím”.
“V tom případě žádný problém nemáš! Jen si stěžuješ. Problém totiž existuje tehdy, když nastane rozpor mezi tím, co se děje a tím, co si přeješ aby se dělo! Co s tím tedy budeš děla”, ptá se Steve.
“Mohl bych udělat A” vyhrkne Bill.
“Skvěle ... a pokud uděláš A, stalo by se, co bys chtěl?”
“Hmmm ... asi ne”
“Pak je to ale špatné řešení” pokyvuje hlavou Steve, “co jiného bys tedy udělal, Bille?”
“Mohl bych udělat B” navrhne Bill. Ale hned si odpoví ... tím se ovšem problém taky nevyřeší ... a začíná mu to docházet.
“Ano?” čeká netrpělivě Steve.
“Ale pokud bych bych nejprve udělal A a vzápětí B, pravděpodobně by to mohlo být řešení” zajásá Bill.
“No, to by asi stálo za pokus” povzbudil Billa Steve.
“Díky Steve, mockrát děkuji, to je fantastické, vyřešil jste můj problém” radoval se Bill.

“Bille!” zvedl hlas Steve, “problém jsi vyřešil sám, dával jsem Ti jen otázky, na které jsi odpověděl. Teď už běž a příště využívej k řešení svých problému SVÉHO času, ne mého” ukončil setkání Steve.
Steve tak ukázal Billovi, jak má by mohl v budoucnosti řešit problémy sám.

Inspirováno knihou Minutový manažer.

( Podobnost jmen s CEO společností APPLE COMPUTER STEVEM JOBSEM a billem "microsoft" gatesem je čistě náhodná.

Zásadní kniha v mém vnímání Apple Computer


sculley


John Sculley je významným člověkem, kterého pravděpodobně bude znát pouze málo uživatelů počítačů PC. Přesto vešel do počítačových dějin. Na konci léta se na našem trhu objevila jeho životopisná kniha, která před námi otvírá dějiny společnosti Apple Computer a zároveň nám ukazuje cestu amerického managmentu v uplynulých pětadvaceti letech. Kniha však čtenáři nabízí mnohem více, protože v ní najde velmi dobře načrtnuté počátky počítačů IBM PC a celého počítačového průmyslu.

John Sculley nastoupil do Pepsi jako řadový zaměstnanec, aby se postupně vypracoval, ve svých 38 letech, až na nejmladšího prezidenta Pepsi-Coly. Jeho další plány jsou přerušeny lovcem mozků Gerry Rochem, který hledá prezidenta pro mladou společnost Apple Computer. Gerry sjedná setkání Johna se zakladateli společnosti Steve Jobsem a Mikem Markkulou. Po mnoha měsících rozhodování, kdy J. Sculley nechce opustit společnost Pepsi přestavující vrchol korporační Ameriky, ho nakonec Steve Jobs získá slavnou větou : "Chceš strávit zbytek svého života prodáváním sladké vody nebo chceš změnit svět ?".

J. Sculley oznámí šokované správní radě Pepsi Coly, že odchází do Silicon Valley na západním pobřeží USA podnikat v rozvíjejícím se počítačovém průmyslu. Zde společně s Jobsem a Markkulou vede úspěšně přes rok společnost Apple. Po perfektně připravené reklamní kampani uvedou na trh v roce 1984 počítač Macintosh, ale záhy jsou zaskočeni celkově malým objemem prodeje. Společnost se dostane do velkých potíží. Přátelství J. Sculleyho se Jobsem rychle ochladne. Tehdy Sculley odvolá Jobse z místa ředitele divize Macintosh a zbaví ho jakéhokoliv vlivu na vývoj či prodej Macintoshe. Jobs je odsouzen k pasivitě v neurčité roli předsedy společnosti a odlétá na týden do Moskvy. Za několik měsíců Jobs odchází z Applu, prodává všechny akcie společnosti a zakládá společnost NeXT, která v roce 1993 uvede na trhu PC vynikající operační systém NeXTSTEP.
Potom Sculley mistrovským způsobem začně obnovovat sílu a slávu společnosti. Propustí přes 20 % zaměstanců a uzavře několik továren. Za rok se mu podaří postavit společnost na nohy. V roce 1987 uvádí, pod jeho vedením, na trh Apple podstatně vylepšený Macintosh II. Ve stejném roce vzniká i tato kniha.

Není bez zajímavosti, že J. Sculley musel v roce 1993 nejdříve odevzdat svoji funkci CEO a následně také odejít od Applu kvůli přilišnému vizinářství. Na jeho místo nastoupil pragmatický Michael Spindler.
Kniha je vynikajícím pohledem vrcholového manažera na svět informačních technologií. 400 stran textu je doplněno několika černobílými fotkami. Kniha se dá číst jedním dechem, protože nabízí poutavý, inteligentně napsaný příběh. Jednoznačně Vám ji doporučuji.

Den "D"

Dnešním dnem byly založeny webové stránky www.jirikoukal.com, na kterých chci prezentovat vlastní komentáře a názory vztahující se především k strategickému řízení malých a středních firem. Jedná se zejména o marketing, informační a komunikační technologie nebo otázku lidských zdrojů.

Obsah by měl vyjadřovat moje názory na to, co mne baví a zajímá. Chci zde také prezentovat něco o sobě jako "poselství budoucím generacím" ... Happy


Keynote - San Francisco 2005


sjobs090505

Další prezentace Steva Jobse ... tentokrát o novinkách jako iPod nano, Motorola + iTunes a další. Keynote proběhla dnes v Moscone Center West.

Více naleznete ZDE.

Picture 2

© 2012 Jiri Koukal. Powered by RapidWeaver