října 2006

GPS - kterou vybrat?

Nejen letošní Invex potvrdil zřejmý trend posledních měsíců. GPS navigace na všechny způsoby a do všech možných zařízení se stávají běžnou součástí našeho života čím dál více.

010-00455-10_11

Chceme-li vybrat tu správnou, musíme si nejprve dobře promyslet několik faktorů. Žádná navigace totiž neumí všechno. Ne všechny totiž "umí" česky, u jiných je problém ukládání vlastních tras, plánování průměrné rychlosti nebo kvalita map.
Některé firmy vyrábějí software, který lze použít jen na PDA s konkrétním operačním systémem a už ne na mobilním telefonu atd. Proto je dobře si rozmyslet:

- na jakém zařízení chcete navigaci používat (PDA, All-In-One, mobilní telefon, počítač, Palm ...) a jaký operační systém toto zařízní používá
- nehledejte to nejlepší, ale to nejvhodnější - pokud budete kupovat SW s detailními mapami USA, ale běžně tam nejezdíte ...
- zvažte podporu a budoucnost dodavatele ... jak z hlediska vývoje, tak z hlediska dostupnosti
- vsaďte na správného koně - ne všechny systémy budou v budoucnu dále podporovány

Nejznámější a komerčně úspěšné systémy jsou například:

TomTom - www.tomtom.cz

( dodavatel www.sunnysoft.cz)

Picture 3Picture 4Picture 5

Route 66 - www.66.com

(dodavatel - www.euroatlas.cz)

box_navigate7eubox_mobile7_series60


Dalšími významnými společnostmi dodávajícími GPS navigace jsou www.mio.cz, www.i-go.com, www.garmin.cz, www.smart2go.com, www.navigon.com nebo www.beonroad.cz.

Invex 2006

Včera skončil další ročník mezinárodního veletrhu informačních technologií a spotřební elektroniky Invex - Digitex 2006. Více se dozvíte ZDE.

Přes několik dobře míněných rad, že už Invex není to co býval a že je to ztráta času jsem se rozhodl jej přece jen navštívit. Po pár hodinách jsem pochybovačům bohužel musel dát za pravdu. Smysl má možná pro vystavovatele, protože "jsou vidět" a mají možnost se na jednom místě pozdravit s konkurencí či udržet obchodní i přátelské vztahy. Určitě má smysl pro Messe Dusseldorf, z pochopitelných důvodů Happy. Řekl bych, že má dokonce i smysl pro obrovské zástupy teenagerů, kteří zabijí čas, podívají se do Game Hall a osahají se některé exponáty.
Nemá však příliš podle mého smysl pro většinu IT managerů nebo majitelů firem.

Existuje i pár racionálních důvodů proč Invex navštívit, ale je otázkou zda poslech přednášek, koupě časopisů za nižší ceny, osahání si novinek známých z internetu nebo podívání se na hezké hostesky není jen ztráta Vašeho drahocenného času.

Objektem mého zájmu byly informační systémy pro malé a střední podniky (MSP), VoIP technologie a GPS navigace. Ve všech těchto kategoriích jsem nenašel něco nového a jen se mi potvdilo to, co jsem předvídal již minulý rok. Čím dál více firem přizpůsobuje svoji nabídku MSP: ceny klesají, servis se vylepšuje a komplexnost jako balíčkové řešení našich problémů hlásá každý.

Chcete-li však mít přehled o skutečných novinkách a trendech, mrkněte raději na Internet, pořiďte se RSS čtečky, vyhledejte správné servery a nechte technologie, ať udělají vše ostatní ...

AC NRP Czechinvest

Na základě hodnotící zprávy konzultantů ze Scott and Hadges vyplývá, že jsem nesplnil všechny požadovaná kritéria nutná pro zařazení do NRP.

Zároveň z ní však vyplynulo, že v budoucnu budu schopen požadavky naplnit, pokud dále budu pracovat na svém profesionálním růstu. Byl mi navrhnut studijní plán, po jehož absolvování mohu požádat o přezkoumání a opětovné zařazení do NRP.
Ze jejich zprávy vybírám:
"Rozhodně máte předpoklady stát se úspěšným poradcem a reprezentantem NRP. S poradenskými aktivitami máte zkušenosti, ale vzhledem k tomu, že se poslední 3 roky věnujete studiu, nerozšiřoval jste svoji poradenskou praxi. Hledáte nestandardní cesty pro své klienty, umíte jim přizpůsobit svou rétoriku, minimalizujete teoretické úvahy."

Vzhledem k nutnosti získání hlubších praktických zkušeností je předpokládané časové období navrženo na 12 měsíců.

Zahřívání Apple notebooků

Od chvíle, kdy jsem si pořídil Apple notebook (nejprve PowerBook, poté MacBook Pro) mi trochu vadila provozní teplota, na kterou se dostal po krátkém pracovním zatížení.

Po nějakou dobu jsem se s tím smířil, ale zvláště po získání informací o "vybuchujících" bateriích do notebooků jsem začal pátrat, zda je to normální a hlavně, jaké je srovnání s ostatním notebooky.

Narazil jsem na jedno z mnoha srovnání s jiným značkovým notebookem ( je nutné srovnávat srovnatelné ). Sice teplotu nesníží, nicméně jsem klidnější když vím, že podobný problém řeší i ostatní výrobci. Je to zkrátka daň za technologický pokrok, přesto věřím, že v budoucnu bude tento nedostatek odstraněn.

ZDE je tedy srovnání zahřívání nových notebooků Aple a Dell.

titlespecs

© 2012 Jiri Koukal. Powered by RapidWeaver