března 2006

OHK Brno

Dnešním dnem jsem se stal řádným členem Obchodní a hospodářské komory Brno (OHK Brno), kzerá vznikla na základě zákona č. 301/1992 Sb. a pracuje jako samostatný právní subjekt v síti Hospodářské komory ČR. OHK Brno je právnickou osobou a je zapsána v obchodním rejstříku. Komora slouží k podpoře podnikatelských aktivit, k prosazování a ochraně zájmů svých členů.

ohkbrno-czPicture 1

Důvodem tohoto mého rozhodnutí je zejména fakt, že chci nabídnout fyzickým i právnickým osobám, spadajícím především do kategorie malých a středních firem, v rámci mojí konzultantské a poradenské činnosti lepší informovanost. Tím mám samozřejmě na mysli nejen informace z regionu využitelné v různých úrovních businessu, ale také možnost snadnějšího přístupu k finančním zdrojům, kontaktům s nejúspěšnějšími podnikateli a vzdělávacími institucemi. mapa
Zde je důkaz mého členství. Chcete-li využít výhod vyplývající z členství a dosud si nejste jisti, zda by vám přineslo konkrétní užitek, jsem připraven vám poskytnout osobní zkušenosti.

Controlling NENÍ kontrola

Controlling (z angl. to control - regulovat, usměrňovat) je jedním z moderních nástrojů řízení a slouží k podpoře řízení společnosti.

Tak může znít jedna z definic controllingu. Ale co si za tímto pojmem představit?

Díky systematickému zpracování relevantních informací do přehledných výstupů (tabulek, zpráv, grafů) pomáhá mimo jiné controlling včas rozpoznat chybný vývoj společnosti a učinit vhodná protiopatření.
Dnešní turbulentní doba je plná změn a velkého množství informací na každém kroku. Proto je nutné v tomto chaotickém prostředí sledovat a pravidelně vyhodnocovat všechny důležité skutečnosti.
Tyto skutečnosti se mohou sdílet a shromažďovat jak v jednoduché podobě ve formě excelových tabulek, tak pomocí sofistikovaného software.

Snad nejznámější metoda v rámci strategického měření výkonnosti firmy je Balanced Scorecard (BSC). Více o této metodě naleznete ZDE.

Chceme-li být na trhu dlouhodobě úspěšní, pak by měl být controlling součástí moderní koncepce řízení. V menších firmách je většinou controlling (aniž by byla oficiálně určena pozice controllera) "přidělen" ekonomickému oddělení, přičemž informace využívá management k řízení firmy, pro zhodnocení situace, pro formulaci cílů a strategií na příští období.

Controlling není žádná novinka poslední doby, ale s tím, jak se rozšiřuje přístup k informacím, rozšiřuje se také záběr činností, které do controllingu patří. Ve větších firmách je pozice controllera "pravou rukou" vedení a svými reporty a analýzami přispívá k navigaci a řízení společnosti.
Jedním z mnoha informačních zdrojů zabývající se touto tématikou je www.point-consulting.cz.

Jak jsem se již zmínil výše, metoda BSC je stále aktuální. ZDE je článek, kde se o tomto controllingovém nástroji dozvíte něco více - a jak jste již zvyklí - z jiného úhlu pohledu.

Jak je důležité míti CRM I.

Předpokládám, že nejsem první, který se snaží popsat co to je a k čemu slouží ve firmě CRM. Proto bude možná smysluplnější se na tuto problematiku podívat - v duchu motta těchto stránek - z jiného úhlu pohledu.
Především pro malé firmy je často tento pojem více než abstraktní. Nebo jsou přesvědčeni, že takový produkt při svojí velikosti nepotřebují. A to je podle mého velké nepochopení a nedocenění potenciálu.

Chce-li společnost v rámci moderního řízení s marketingovým přístupem růst a zlepšovat svoje služby, musí nalézt a využívat všechny možnosti jak nalézt, sbírat, třídit a efektivně využívat informace (především) o svých zákaznících. ZDE si můžete stáhnout prezentaci na toto téma.
Picture 7 Picture 14
Samozřejmě není vždy nezbytné kupovat sofistikovaný software, lze například informace zapisovat i do Excelu nebo jiného softwaru, který umožní následné rychlé vyhodnocení. Ale uvědomte si, kolik času vám zabere hledání správné informace při nedokonalém třídění bez on-line přístupu a sdílení dokumentů, zvlášť pokud budete chtít právě teď strategicky rozhodnout! Váš čas jako člena vedení nebo majitele je to nejdražší na firmě. To samozřejmě nezmiňuji možnost, že vámi navrhnutá struktura nemusí zcela vyhovovat potřebám firmy a tudíž výtěžnost informací bude velice malá nebo nemožnost provádět některé činnosti (info z účetnictví nebo webového formuláře ap.) automaticky.

Za všechny CRM systémy, které jsem měl možnost vyzkoušet zmíním jen dva. Jeden tuzemský a jeden zahraniční.

Tím prvním je software eBiz. Rozhraní je intuitivní, jednoduché a na webových stránkách naleznete popis možností. Velkou výhodou je dlouhodobá znalost tuzemského trhu, zajímavá cenová a obchodní politika, slušný servis a možnost přizpůsobit aplikaci vašim požadavkům. Co je podle mého obzvlášť důležité ... profesionálně dokáží navrhnout vhodné řešení. Tento servis sice nabízejí takřka všechny firmy, ale mám mnoho zkušeností a nabídka a realita se často diametrálně odlišuje.
Picture 9
Pro srovnání nabízím odkaz na společnost SalesForce, která získala nejedno ocenění na mezinárodním poli včetně Ceny za nejlepší CRM řešení pro MSP a poslední tři roky je lídrem na trhu. V posledních 2-3 letech se objevilo i v tuzemsku mnoho společností nabízejících CRM řešení pro malé firmy a proto je obtížné najít to pravé. K tomuto řeknu snad jediné: CRM v jakékoli podobě je jen nástroj, ne cíl. Tzn. Pokud máte jasnou představu co chcete, jaké jsou vaše cíle, máte kvalitní strategii a schopné zaměstnance, nebude příliš velký problém získat přesně to, co potřebujete ke svému růstu. Nikdy to však nemůže fungovat naopak!
Picture 7Picture 8

Příští díl tohoto seriálu se bude zabývat tím, jak je CRM důležitý pro plánování a marketingové aktivity.

Hurghada v zimě


"Ahóóój ... jak se máš?"

Ještě dlouhou dobu po příletu z egyptského letoviska Hurghada mi bude znít tento pokřik místních domorodců v uších. Je to však jediná drobná vada na kráse, kterou jsem během únorového pobytu v Egyptě zaznamenal. Na druhou stranu je pravda, že tento "kontaktní pokřik" funguje jako navázání budoucího obchodního vztahu mezi místními obchodníky a vámi.

Myslím, že je v současné době aktuální a příjemné vyrazit (pokud to ovšem zaměstnavatel či peněženka dovolíWinking do tepla a spravit si náladu. Pokaždé, když slyším hit letošní zimy - Ladovská zima - mám chuť vyrazit zpátky do tepla. Nejsem však jediný, neboť dlouhá zima vyhání stále více Čechů za sluníčkem. Ze statistik cestovních kanceláří je zřejmé, že nárůst zájezdů do exotických zemí je ve srovnání se stejným obdobím minulého roku vyšší až o 40%.

Egypt je jednou z cílových destinací z několika důvodů. Jsou zde vytvořeny výborné podmínky pro potápění a Rudé moře je jednou z nejvyhledávanějších lokalit na světě. Koupání a šnorchlování nad korálovými útesy při teplotě vody 23"C je více než příjemné a velké množství památek může zaměstnat návštěvníky na dlouhou dobu. Pokud si navíc chcete užít obchodování s trochou orientálního handrkování, nejen Hurghada ho nabízí vrchovatě.

Fotky, které Vám nabídnu v následujících odkazech z místa samého i mého skromného Vám snad přiblíží alespoň trochu atmosféru, která provázela týden v jednom z letovisek na břehu Rudého moře.

Picture 8

Pokud budete hledat zajímavé informace o Egyptě nebo Hurghadě, doporučuji následující odkazy:

Jedním z mnoha serverů nabízejících informace o Egyptě a jeho historii je www.virtual-egypt.com, který nabízí spoustu zajímavých informací. Mimo jiné zde naleznete multimediální obsah včetně odkazů na další servery s obdobnou tématikou.
V případě, že nevládnete anglickým jazykem a chcete informace v češtině, nabízím odkaz na encyklopedii, do které můžete přispět i Vy - http://cs.wikipedia.org/wiki. Další zajímavou možností jak získat informace, jsou webové stránky všeobecné encyklopedie s více než půl milionem hesel www.coto.je, kde se zdarma dostanete k informacím ve zkrácené podobě ... pokud ovšem zaplatíte nějakou tu korunu, obsah s informacemi bude podstatně plnější.

Klasickými a velice kvalitními servery jsou www.discovery.com nebo www.nationalgeographic.com.

Cestovní kancelář, se kterou jsem cestu absolvoval byla www.shenkos.cz a její partnerská agentura www.adventuresports.cz.

© 2012 Jiri Koukal. Powered by RapidWeaver