června 2010

Důchody podle Bezděka

O nutnosti penzijní a důchodové reformy nyní pochybuje jen málokdo. Ne každý však tuší, co to bude pro dneční třicátníky či čtyřicátníky znamenat. Možná jste slyšeli o tom, že expertní "Bezděkova skupina" předá vládě analýzu a návrhy jejího možného řešení.

Jedna z možností, která s sebou přinese plánovaná referoma je v následujícím článku.

218901-top_foto1-lyv3g

Koho zajímá, kdo jsou vlastně členové této komise a jaká je její historie, zde jsou základní informace.

Pokud máte zájem prokousat se celou závěrečnou zprávou Bezděkovy komise, můžete si ji stáhnout na následujícím odkaze. Jen upozorňuji, že má přes 100 stran včetně příloh, nicméně můžete získat poměrně kvalifikovaný přehled, důvody a návrhy, které z tohoto problému vyplývají.

Nejlepší vodka na světě

Kdyby se vás někdo zeptal, jaká je nejlepší vodka na světě, co byste odpověděli? Patrně byste hledali mezi skandinávskými či ruskými výrobci a vaše volba by byla Absolut vodka, FInlandia nebo Stolichnaya...

Ale skutečnost je jiná. Mezinárodní porota vybírala tzv. slepým testem ze 115 značek a vítězem se stala britská vodka Chese z Herefordu. Že jste o ní neslyšeli? Já také ne, však je na trhu teprve 2 roky. Důvodem její jedinečné chuti jsou brambory, které si William Chase pěstuje na vlastní farmě.

Co je možné si z výše uvedeného vzít za příklad? Je sice důležitá tradice a zkušenosti, ale pokud máte špičkový produkt, jste schopni se v poměrně krátké době dostat na vrchol. Chce to jen věřit ve svůj produkt, mít skvělé a loajální spolupracovníky, dobrý marketing a ... trochu štěstí.

Screen shot 2010-06-13 at 12.09.50

Pokud chcete o této - ne zrovna nejlevnější - specialitě vědět více, zde jsou oficiální stránky.

MS ve fotbale JAR 2010

Poprvé v historii se koná MS ve fotbale v členské zemi africké fotbalové asociace. Bude zajímavé sledovat, jak turnaj dopadne. Na jedné straně dává této africké zemi možnost předvést světu fakt, že dokáží zorganizovat světovou soutěž a vytěží pro budoucí příležitosti maximum. Myslím, že JAR byla zvolena i z "politických důvodů", a o to těžší bude dokázat, že si tuto příležitost zasloužila.

Přeji jim nejen, aby v této zkoušce jihoafričané obstáli, ale aby zvládli bezpečnostní situaci a návštěvnost předčila očekávání.

Zde je pár obrázků ze zahájení v typickém africkém stylu.

1276261275_201006110116_PRG_1
1276261400_201006110120_PRG_11276261520_201006110124_PRG_1

Pro mnoho - zejména nadnárodních - společností je z marketingového hlediska zajímavé se přihlásit ke sponzoringu MS - zde je reklama a v ní zazní i oficiální znělka letošního mistrovství.Pro podrobnější informace o MS ve fotbale v JAR 2010 klikněte na následující obrázek:

jar-big

Konference D8 2010

Na letošní konferenci D8 2010 si za hosta vybral Walt Mossberg Steva Jobse. Ten se v poměrně dlouhém interview rozpovídal o různých tématech jako: ukradený iPhone, konkurence v podobě Googlu, o rozhodování mezi tabletem a dalšími produkty a mnoho dalších zajímavých informací.

Screen shot 2010-06-09 at 23.31.08

Zde je odkaz na video a další informace z D8 2010: http://d8.allthingsd.com/speakers/steve-jobs/full-session-video/?mod=D8skybox

Screen shot 2010-06-09 at 23.36.46


Více informací a podrobností naleznete v tomto článku.

Přesto, že je Steve Jobs znatelně hubenější než dříve a občas vypadá, že je "duchem mimo", je to stále skvělá vůdčí osobnost a vizionář.

Screen shot 2010-06-09 at 23.35.27 Screen shot 2010-06-09 at 23.35.59

Chcete-li shlédnout video se simultánním překladem, zde je první a zde druhá část interview. Příjemný zážitek ...

iPhone 4 - oficiálně představen

To, co jsme čekali, se stalo ... očekávaný, dříve neoficiálně představený iPhone je realitou. Zklamání? Rozčarování?

Buďme realisté ... žádná firma nemůže přijít každý rok s převratným produktem, který nikdo nečekal - ani Apple. S odstupem času, jakmile opadnou první - často negativní - emoce, zjistíme, že je vše tak, jak má být. Tzn. Apple inovuje, probíhá evoluce (nikoli revoluce) a je lídrem ve svém oboru ... to přece není málo. Dejme si do kontextu celý ekosystém, který Apple vytvořil a věřte, že tento produkt má obrovskou budoucnost. Čtěte mezi řádky ... kam tento produkt směřuje? Jakou má roli a jaké možnosti v dalším vývoji nejen firmy Apple?

Nabízím jeden z možných scénářů: Apple chce vytvořit otevřený standard v přenosu obrazu nejen v mobilních telefonech. Budete volat z iPhonu na MacBook Pro (nebo možná na PC notebook či aplikaci Skype v jiných telefonech). Někdo to neocení, ale budete-li od rodiny, známých či přátel, video zajistí lepší společný prožitek než jen zvuk... Happy

Krásný produkt již umí vyrobit spousta firem, ale vytvořit (kromě aury něčeho výjimečného Happy) celý systém na jednotné sexy a stabilní platformě již tak jednoduché není. V tom má Apple velký náskok a jsem zvědav, jak si s tímto poradí. Je jednodušší útočit na pozici "jedničky" ze zákrytu. Ale dlouhodobě odolávat nájezdům všech nepřátel a konkurentů je čím dál těžší. I díky různým účelovým spojením s cílem sesadit protivníka z pomyslného trůnu ...

Dost bylo řečí, nabízím trochu fotek a odkazů na jiné zdroje.

gallery01-20100607


Více info a podrobností:

http://www.apple.com/
http://superapple.cz/
http://www.idnes.cz

promo_iphone_takeover_20100607

Volby - průzkumy a realita

Marketingoví odborníci a průzkumoví specialisté se musí ptát: "Kde udělali soudruzi z NDR chybu?" ... Happy

Jak je možné, že skupiny specialistů s moderními statistickými metodami selhali a statistická odchylka +/- 2% byla zásadně odlišná? Na tuto otázku není jednoznačná odpověď zejména před zveřejněním podrobných dat.

Nabízí se však jedno vysvětlení: významnou roli mohla sehrát skutečnost, že do poslední chvíle lidé čekali na "něco", co by je přiklonilo na tu "správnou stranu". Velké strany s ničím zásadním nepřišli, žádný skandál na poslední chvíli nekonal, žádné nové argumenty z volebního programu nezazněly.

A protože spousta z nás má tendenci podporovat slabší jedince, toto mohlo sehrát svoji roli při uvažování v posledních dnech ... a tuto náladu média a průzkumové agentury nezaznamenaly.

Je pravdou, že málokdo čte volebné program a dáme více na emoce, sympatie a jednochuchá hesla. nemáme totiž reálně možnost zjistit, kde je pravda, zejména když nás všechny strany přesvědčují, že ta druhá strana lže. I já jsem volil jinak, než jsem před měsícem předpokládal. Dal jsem tak pomyslnou "facku" preferované straně a doufám, že mne v dalších volbách přesvědčí, že jejich obroda proběhla a zaslouží si moji důvěru ... tak uvidíme.


169030

Bába a slušní lidé

Pokud bych měl odpovědět na dotaz, co mne v letošních volbách nejvíce překvapilo nebo pobavilo, odpověděl bych asi takto. Kromě samotných - docela - překvapivých - výsledků se mi líbilo větší zapojení internetu do volebního klání než tomu bylo dosud.

Nejvýraznější byly podle mého různé diskuse či prezentace na Facebooku a také různá virální videa. Nejvíce pozornosti médií získalo následující video:Možná neoslovilo nebo nepřesvědčilo zásadní počet voličů, ale mělo mnoho následovníků a rozbouřilo debatu na téma "dnešní rozhazování zadluží budoucí generace". Z tohoto pohledu klip splnil účel a tímto směrem budou podobné aktivity ovlivňovat veřejné mínění v budoucnu čím dál více.

Další video mne nadchlo, proto zde nesmí chybět. Naprosto bez výhrady souhlasím s tím, jak je prezentován demagogický plán socialistů a jejich obdivovatelů přidávat všem v kontrastu s podnikatelem, který je stále brán jako loupežník, vykořisťovatel či podvodník.
iPad: 2 měsíce = 2 miliony

Apple vydal tiskovou zprávu, ve které stojí, že prodal více než 2 milióny iPadů za dobu kratší než 60 dní. Apple tak nyní prodává neuvěřitelných 23 iPadů za minutu! Není se tedy vůbec co divit, že iPad je i po skoro 2 měsících prodeje nedostatkové zboží. Jelikož Apple teprve před 3 dny začal iPad prodávat v několika dalších zemích, jedná o ojedinělý úspěch.

Přestože mám v současné době k tomuto zařízení zvláštní vztah, nelze mu upřít jedno. Je to - pokud si vzpomínám - třetí produkt v řadě, kdy Apple přišel s něčím, co ostatní odsoudili. Podobně to bylo s iPodem, iPhonem ... Chybí mu tohle, nemá támhleto, disk je malý, procesor pomalý, nemá kameru, neumí fotit atd. Není to zdaleka jen "ten marketing Applu", který vymyl lidem mozky. Lidé sice při svém nákupním chování používají emoce a jsou ovlivnění reklamou, ale je to o něčem jiném. Apple jen ukázal lidem jednu z cest a zjistil, že je velké množství lidí, kterým to otevřelo oči a řekli si: "no jasně, to je to, co jsem hledal"!

Možná by bylo zajímavé udělat průzkum mezi vlastníky iPadu, zda jsou koupí zklamáni a nákup uskutečnili jen na základě marketingové masáže Applu. Patrně se nějací najdou, ale jsem přesvědčen, že jich bude zanedbatelná menšina.

Měl jsem jej v ruce, a hned jsem jej chtěl. Jak však opadly emoce, otázka zněla, jak ho ale využiju? Mám MacBook Pro a dostačuje mi. Mít doma desktop a zvažovat notebook ... situace by možná byla jiná. Uvidíme, zda i já najdu v budoucnu více důvodů pro jeho koupi.


202625-steve-jobs-and-the-ipad.gif

Volby 2010

Nemohu se alespoň krátce zmínit o tom, co nás s největší pravděpodobností bude ovlivňovat nejbližší roky. Jsou to výsledky letošních voleb, které jsou do značné míry překvapením a teprve čas ukáže, zda byla vůle voličů vyslyšena. Tedy odklon od populismu, agresivní marketingové kampaně amerického typu a - zejména - stabilizace veřejných financí, efektivita státního aparátu a návrat k politice jako k veřejné službě.

Kompletní výsledky voleb můžete vidět zde nebo zde.

Konečné výsledky v grafickém podání: zvítězil zdravý rozum? Nebo strach z státního bankrotu? Či to byla revolta proti velkým stranám a větší zapojení mladých do volebních výsledků?
Nevím ... čas a podrobné analýzy nám jistě ukáží, proč se tak lidé rozhodli, byť to bude mimo jiné i výše zmíněné. Každopádně jsem rád, že volby dopadly právě takto a že i můj hlas pomohl této situaci.

168904

Níže uvedený obrázek ukazuje nejčastěji zmiňované úkoly, které si naši voliči přejí. Splní tyto výzvy právě tvořená pravostředová koaliční vláda? Rozhodně má k tomu velké předpoklady. Osobně bych tento seznam doplnit o klíčovou reformu důchodové politiky ... vzhledem k demografickým tendencím a dosavadnímu odkládání je nejvyšší čas!


168837

Akcie AAPL

Tak jsem se konečně rozhodl ... po asi ročním váhání jsem nakoupil pár akcií mé oblíbené firmy a jsem spoluvlastník firmy Apple Inc.! Prostřednictvím obchodníka s cennými papíry Cyrrus proběhl nákup rychle, profesionálně a bez problémů.

Vydáno je něco přes 900 miliónů akcií, takže asi nebudu většinovým vlastníkem, ale ... Happy. A teď sleduji každý den výkyvy akcií a modlím se, aby se můj majetek rozrůstal. Nemám ani tak strach z technologických konkurentů jako Google a Microsoft nebo firmy Sony či Samsung. Jsou to rozhodně skvělé firmy, ale věřím ve vizionářství Steva a jeho týmu, náskoku iTunes, iPhone i iPadu a také (zejména Happy) jejich miliardám hotovosti, které Apple přenesou přes případné problémy.

Spíše se děsím toho, co (nejen) Apple neovlivní ... BP a mexický záliv, sopka Eyjafjallajökull či jiná přírodní katastrofa, podvody na Wall Streetu, záplavy v Evropě, řecká krize či zásah Izraele v Gaze. Možná to zní zvláštně, ale v dnešním globálním světě to jsou faktory, které mohou ovlivnit akcie na celém světě nehledě na výkonnost jednotlivých firem.

We will see ...

Screen shot 2010-06-03 at 19.23.17

© 2012 Jiri Koukal. Powered by RapidWeaver