července 2006

Benefity a současné trendy

Počátkem letošního roku jsem v jednom z příspěvků naznačil, jak je podle mého důležitá práce s motivačními odměnami a benefity pro zaměstnance. Protože vidím tento problém v mnoha společnostech, se kterými spolupracuji, pro dokreslení uvádím ještě následující data a informace.

Čím dál více se uplatňuje ve firmách systém, kdy je zodpovědnost a volba ohledně zaměstnaneckých výhod přenesena na zaměstnance. Tento princip průžných výhod maximálně reaguje na specifické potřeby zaměstnanců. Pokud každému (dle postavení nebo druhu práce) přidělíte roční rozpočet benefitů, nechte jim také výsadní právo volby "nakoupit si" ty výhody, které firma definuje jako volitelné. Cílem je totiž stabilizovat pracovní tým a v rámci personální politiky tento přístup ocení velká část zaměstnanců.
Picture 1
Určitě máte také zkušenost, že zaměstnanec po čase vnímá jen to ohodnocení, které každoměsíčně uvidí na svém účtu nebo výplatní pásce. Jistou možností, jak tento problém vyřešit, je informovat o těchto benefitech přímo na výplatních páskách - například zveřejněním kolik má aktuálně zaměstnanec na účtu penzijního připojištění ...

Poslední poznámkou chci vyjádřit obavu některých manažerů nebo majitelů firem, že benefity jsou jen náklad a zaměstnanci je stejně neocení. Zkuste se ovšem zamyslet, zda právě špatné nastavení zaměstnaneckých výhod není příčinou. Dle výzkumu je totiž zřejmé, že existuje značný rozdíl mezi tím, co chtějí zaměstnanci a tím, co zaměstnavatelé nabízejí. Výsledky tohoto průzkumu naleznete ZDE.

iTunes vs. Rusové

Pravděpodobně nebude příliš těch (zejména u mladší generace), kteří by neslyšeli o iPodu nebo iTunes - výborném multimediálním přehrávači od společnosti Apple. Chcete-li legálně stáhnout z internetu např. písničku ve formátu mp3 prostřednictvím služby iTunes, bude vás to stát 0,99 USD. V České republice zatím bohužel tato služba není aktivovaná, ale celosvětově je lídrem na trhu.

Na britském trhu si stahuje přes iTunes cca 44% zákazníků, ale hned na druhém místě je ruský hudební server Allmp3.com! Tento zajímavý podnik funguje bez reklam v tichosti od r. 2001 a nabízí legálně (alespoň podle ruských zákonů) stahování písniček v kvalitě limitně se blížící CD zvuku a za ceny, které zákazníky přitahují. V současné době je server provozován na doméně allofmp3.cz.
Tato skutečnost je ovšem trnem v oku nejen Mezinárodní federaci fonografického průmyslu (IFPI), ale i hudebním gigantům. Sice bylo zasláno několik formálních stížností, ale Allmp3.com dělá šikovně jen to, co mu dovolují starčí smlouvy s Ruským svazem pro autorská práva a Ruskou společností pro multimédia a internet.

Picture 2

Hlavním lákadlem je samozřejmě cena. Sami si zvolíte kvalitu a tím ovlivníte i cenu stahované písničky. Rusové si totiž neúčtují za jednotlivý song, ale za objem stažených dat. Typická čtyřminutová píseň se 192 Kbps ve formátu mp3 vyjde asi na 11 centů, proto není možn se jeho popularitě divit. Písně jsou uloženy ve formátu VBR MP3 384 Kbps a server provede po objednání konverzi v reálném čase do formátu vaší volby - MP3, AAC, OGG nebo WMA.

Co z toho vyplývá? Proti lídrům na trhu lze uspět, ovšak kromě dobrého podnikatelského nápadu (nebo i kopírování efektivnějším způsobem) je nutná technická inovace a špičková kvalita. To si myslím, že je platné i v obecnější rovině.

Umění války

Kniha Umění války je nejen souhrnem principů a postupů, které měly vliv na vývoj teorie čínského vojenství v posledních dvou a půl tisíciletí, ale svou platnost si dochovala i do těchto dnů a je uplatňována v nejrůznějších sférách lidské činnosti.
Navržené a popsané taktické koncepty a postupy se uplatňují nejen v řadě světových armád, ale i v obchodním světě. Zejména v marketingu se osvědčuje analogie s bitevním polem a je vhodné se podívat na řešené problémy z jiného úhlu pohledu.

Vybraná pravidla se přenášejí do světa akciových trhů, do sexuálního života či sebeobrany, uplatňují se při mnoha příležitostech počínaje prostou společenskou interakcí a konče kariérním rozvojem, jsou přejímány do osobního života a běžných situací.

Picture 2

Jelikož je tato kniha - podle mého soudu - úžasnou studnicí moudra a může pomoci řešit spoustu situací v business životě, v následujících týdnech vám zprostředkuji některé její pasáže. Aby však měly pro vás větší význam, pokusím se je promítnout do konkrétních situací.

Ovládnutí účinné strategie je užitečné nejen ve válce, ale i v každodenním životě. Nauku lze použít při vyjednávání, vymáhání pohledávek, marketingu a reklamě, sportu či konkurenčním boji, při řízení kolektivu nebo obraně vlastních zájmů.

Leopard se blíží

Zahájení vývojářské konference v San Franciscu se blíží a jedním z témat by mělo být představení nové verze operačního systému pro počítače Apple - Mac OSX Leopard.

Finální verze bude patrně spuštěna na přelomu roku nebo ve chvíli, kdy bude spoštěn dlouho odkládaný "majkrosoftí" projekt MS Vista. předpokládá se, že svoji pozici nejpokrokovějšího operačního systému si udrží i nadále. Podle všeho by měly být vylepšeny funkce Finderu, součástí systému by měl být geografický systém s navigací GPS, kladen důraz patrně bude na VoIP technologie nebo také podpora virtualizace.
Každopádně se máme na co těšit a pokud zvažujete koupi drobných programů a utilit vylepšujících váš současný Tiger, odložte rozhodnutí do srpna, aby vaše investice nebyla zbytečná.

osx_leopard

Protože nemám zatím žádné zaručené obrázky z připravovaného OS, nabídnu vám alespoň obrázky zaručené nejkrásnějšího (Happy) notebooku na trhu ... jak jinak, než z dílny Apple - MacBook Pro.

indexintelchip20060516mb_ib_cam_060110mb_ib_remote_060110

© 2012 Jiri Koukal. Powered by RapidWeaver