Oficiální web:

www.apple.cz

Prezentace Steva Jobse

Keynotes

Evoluce Apple loga:

macblog.sk

Evoluce Apple produktů:

mactracker.com

Odkaz na zásadní film o Apple:

Piráti ze Silicon Valley

Knihy o Apple:

Jak myslí Steve Jobs
Odysea: Od Pepsi k Apple
Steve Jobs
Cesta Steva Jobse

Vývoj výrobků Apple:

Od historie po současnost

Historie společnosti Apple Computer


Steve Jobs a Steve Wozniak v roce 1976 založili Apple v "garáži". Zcela podle jednoho z typických klišé, které ale lehce zavádí – musíte totiž tu garáž mít, tedy vaší rodiče jí musí mít, dále musíte mít možnost, z ní zařídit příjemnou velkou pracovnu, "dílnu"... a dále, neméně podstatné, mít dobré vzdělání a, také podstatné, dostatek sebevědomí (což vše ukazuje na původ z lepších kruhů USA:-).

Jobs určuje dodnes politiku Apple, i když se s pokračujícím věkem naučil naslouchat jiným. Jeho obchodní politika se, po prvních krocích mladých "kluků", orientovala na exklusivitu. Což vedlo k rozkolům s Wozniakem, později i s dalšími, kteří si přáli "Mac pro všechny". Jobs se i tehdy prosadil, zejména díky jeho lepším schopnostem podnikatele. Wozniak byl spíše prvním z mnoha "pracantů" v pozadí. Ale rozešli se v dobrém.

S Apple II, prototyp představen v dubnu 1977 na prvním veletrhu West Coast Computer Faire, vzbudili pozornost jako jedním z prvních kroků k osobním počítačům, "PC-čkům". Dále vyvinutý model Apple II byl komerčně velmi úspěšný – několik milionů se ho prodalo a prodávalo až do 80. let. A dále vyvíjená řada Apple II se na školách používala až do počátku 90. let.

Technologický a komerční průlom k moderním PC-čkům, jak v hardware, tak v software – s jinými dlouho nedostihnutou úrovní jak operačního systému tak programů – byl Macintosh. V polovině 80. let vyvinutý a na trh uvedený v
lednu 1984. Jobs sice pokazil svou tvrdohlavostí model Apple III, nechtěl v něm mít ventilátor, takže nebyl použitelný, prostě se zavařil. Další teamy ale pracovaly na Apple Lisa – ve své době špičková "mašina" uvedená na trh v lednu 1983, ale neúspěšně, byla příliš drahá – a Apple Macintosh, vyvinutý pod vedením Jefa Raskina.

Z obchodního hlediska bylo rozhodnutí Jobse, dát Macu pozici exklusivity, jak se brzy ukázalo, chybné. Schopný obchodník
Bill Gates zahltil expandující trh. Sice se software, které ve srovnání s Apple byly "předpotopní" – operační systém DOS, později první verse Windows a první verse dnešních komponetů Microsoft Office.
Na rozdíl od Jobse ale Gates, který pochází ze zámožnějších kruhů a tak se brzy dostal do styku s "big businessem", hledal obchodní alianci s jedním z tehdejších gigantů –
IBM. V dobrém odhadu, že jinak by neměl na trhu šanci. A dobře věděl, že rozhodující je cena.


Více informací naleznete
ZDE a článek (seriál) o historii Mac OSX.

Další informace z
historie.


Oficiální web:

www.apple.cz

Prezentace Steva Jobse

Keynotes

Evoluce Apple loga:

macblog.sk

Evoluce Apple produktů:

mactracker.com

Odkaz na zásadní film o Apple:

Piráti ze Silicon Valley

Knihy o Apple:

Jak myslí Steve Jobs
Odysea: Od Pepsi k Apple
Steve Jobs
Cesta Steva Jobse

Vývoj výrobků Apple:

Od historie po současnost

© 2012 Jiri Koukal. Powered by RapidWeaver